tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Czarnecki: usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów, a my przyjmowaliśmy muzułmanów

zobacz więcej wideo »
Czarnecki: usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów, a my przyjmowaliśmy muzułmanów
  • Czarnecki: usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów, a my przyjmowaliśmy muzułmanówCzarnecki: usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów, a my...
  • Czarnecki: nacisk na Polskę jakoś dziwnie zmaleje po wrześniowych wyborach do BundestaguCzarnecki: nacisk na Polskę jakoś dziwnie zmaleje po...
  • Czarnecki: prezydent nie mówił o imigrantach islamskichCzarnecki: prezydent nie mówił o imigrantach islamskich
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Ryszard Czarnecki w "Piaskiem po oczach"

Polskie władze miały rację, że nie chcą przyjąć imigrantów głównie spoza Europy i islamskich. Prawie 80 procent Polaków tego nie chce - powiedział eurodeputowany PiS i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. - Finlandia przyjęła w 1990 roku stu Somalijczyków. Po ćwierć wieku tych Somalijczyków jest 18 tysięcy, czyli 180 razy więcej - wyjaśnił.

Ryszard Czarnecki odniósł się "Piaskiem po oczach" do przyjmowania uchodźców przez Polskę. - Usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów na Zachodzie, a my przyjmowaliśmy muzułmanów - stwierdził.

Przypomniał, że Polska przyjęła prawie sto tysięcy muzułmanów z Czeczenii po agresji Federacji Rosyjskiej prawie 20 lat temu.

"Rząd jednoznacznie mówi nie"

W piątek prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem powiedział, że Polska jest i była otwarta na tych, którzy potrzebują pomocy.

Z kolei Beata Szydło oznajmiła we wtorek, że nie ma w tej chwili możliwości, by Polska przyjmowała uchodźców.

- Jestem przekonany, że prezes Rady Ministrów Beata Szydło mówi to, co osobiście uważa. To, co uważa Rada Ministrów. Jestem przekonany, że jest to zdanie całego polskiego rządu, który jednoznacznie mówi nie - powiedział Czarnecki.

- Czy prezydent powiedział o imigrantach islamskich? Nie - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Czarnecki wyjaśnił, że traktuje tę wypowiedź prezydenta jako potwierdzenie zaproszenia dla tych ludzi, którzy i tak do Polski przyjeżdżają, a nie dla tych z Iraku lub z Syrii.

Oglądaj
Czarnecki: prezydent nie mówił o imigrantach islamskich
Wideo: tvn24 Czarnecki: prezydent nie mówił o imigrantach islamskich

"Zapytajmy, czy chcą przyjeżdżać"

Zdaniem Czarneckiego muzułmanie spoza Europy nie chcą przyjeżdżać do Polski. - Zapytajmy, czy chcą do Polski przyjeżdżać. Odpowiedzą: nie chcemy. - Jest niski socjal dla tych uchodźców, więc oni chcą do Niemiec, Belgii, Holandii, wolą przyjechać tam, gdzie są wielotysięczne wspólnoty muzułmańskie - wymieniał.

- Byłem w obozach dla uchodźców w Iraku, Kurdystanie, Jordanii, Libanie. Byłem w dwóch obozach chrześcijańskich z Mosulu - oni nie chcą jechać do Europy, oni chcą wracać do Mosulu. Tam, gdzie ich dziadkowie, pradziadkowie. A uchodźcy muzułmańscy jak najbardziej do Europy chcą jechać - powiedział Czarnecki.

- Polskie władze miały rację, że nie chcą przyjąć imigrantów głównie spoza Europy i głównie islamskich z prostego powodu - prawie 80 procent Polaków tego nie chce - skomentował. - Polska władza nie powinna występować przeciwko obywatelom - dodał.

Czarnecki podał przykład Finlandii, która przyjęła w 1990 roku stu Somalijczyków. - Po ćwierć wieku tych Somalijczyków jest 18 tysięcy, czyli 180 razy więcej. Prawo międzynarodowe gwarantuje możliwość włączenia rodzin - powiedział.

Oglądaj
Czarnecki: usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów, a my przyjmowaliśmy muzułmanów
Wideo: tvn24 Czarnecki: usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów, a my przyjmowaliśmy muzułmanów

"Nacisk na Polskę zmaleje po wyborach do Bundestagu"

- Dlaczego akurat teraz jest ta dyskusja o uchodźcach? - pytał. Jego zdaniem tej dyskusji nie było w styczniu, w lutym czy w marcu. - Za niespełna miesiąc jest pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji, po tygodniu następna, a wrześniu wybory do Bundestagu - mówił.

- Ja rozumiem, że francuscy i niemieccy politycy mają prawo przedstawiać się opinii publicznej jako ci, którzy załatwili problem, załatwili relokację - dodał.

- Mam wrażenie, że nacisk na Polskę jakoś dziwnie zmaleje po wrześniowych wyborach do Bundestagu - ocenił.

Oglądaj
Czarnecki: usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów, a my przyjmowaliśmy muzułmanów
Wideo: tvn24 Czarnecki: usiłują nam przypiąć łatkę islamofobów, a my przyjmowaliśmy muzułmanów

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Doradca Trumpa: USA wykluczają złagodzenie sankcji wobec Rosji

Doradca Trumpa: USA wykluczają złagodzenie sankcji wobec Rosji

Stany Zjednoczone wykluczają złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję za jej udział w kryzysie ukraińskim - powiedział w piątek doradca ekonomiczny Białego Domu Gary Cohn w Taorminie na Sycylii, gdzie prezydent USA Donald Trump bierze udział w szczycie G7. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Występ grupy baletowej w Bogocie, Kolumbia (Fot. IVAN VALENCIA/PAP/EPA) czytaj dalej »