Ruszyły "Cobra Gold". To największe manewry w tej części świata

Ceremonia rozpoczęcia manewrów "Cobra Gold 2016"public domain | U.S. Navy

W Tajlandii rozpoczęły się największe międzynarodowe manewry wojskowe w Azji, w których uczestniczy 27 państw. Mają one miejsce w okresie podwyższonego napięcia w regionie, spowodowanego m.in. ostatnią próbą rakietową Korei Płn. oraz styczniowym zamachem terrorystycznym w Dżakarcie.

Manewry "Cobra Gold" odbywają się w Tajlandii co roku od ponad trzydziestu lat. Są jedną z najważniejszych manifestacji wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w regionie Azji i Pacyfiku oraz potwierdzeniem sojuszu amerykańsko-tajlandzkiego. Rozpoczęto je uroczystą ceremonią w bazie Tajlandzkiej Marynarki Królewskiej w prowincji Chonburi.

27 państw, 8,7 tys. żołnierzy

W tym roku w 10-dniowych manewrach bierze udział 8,7 tys. żołnierzy z siedmiu krajów: USA, Tajlandii, Japonii, Singapuru, Indonezji, Korei Południowej i Malezji. Kolejnych 20 państw, m.in. Wietnam, Birma, Chiny i Indie, uczestniczą w nich symbolicznie lub są obserwatorami.

Oprócz klasycznych ćwiczeń wojskowych, uczestnicy "Cobra Gold" podkreślają zwłaszcza znaczenie wykorzystywania armii w operacjach humanitarnych oraz przy usuwaniu skutków katastrof naturalnych. Właśnie w ćwiczeniach antyterrorystycznych oraz humanitarnych udział weźmie najwięcej państw.

Zauważa się, że manewry pod tym względem już udowodniły swoją przydatność, usprawniając wykorzystanie wojsk do ratowania ludzi i usuwania szkód m.in. po tragicznym tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku oraz po tajfunie Haiyan na Filipinach w 2013 roku.

USA ograniczają swój udział

O około 1/4 zmniejszony został jednak udział w "Cobra Gold" Stanów Zjednoczonych, które wyrażają w ten sposób swoje zaniepokojenie wojskowym zamachem stanu, którego Tajlandia doświadczyła w 2014 roku.

- Tak jak w 2015 roku, (nasz udział) pozostał zmniejszony. Odzwierciedla to zaniepokojenie USA rozwojem sytuacji politycznej w Tajlandii - powiedział amerykański ambasador w Bangkoku, Glyn Davies. - Dyplomatyczne, ani wojskowe relacje między naszymi krajami nie zostały zawieszone - podkreślił zarazem.

Rośnie napięcie w Azji

Jak zauważa Reuters, w tym roku wojskowe ćwiczenia rozpoczęły się w sytuacji podwyższonego napięcia w Azji Wschodniej po ostatnim teście rakietowym Korei Północnej a także styczniowym zamachu terrorystycznym w stolicy Indonezji.

Autor: mm//tka / Źródło: Reuters, channelnewsasia.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: public domain | U.S. Navy