Zdjęcie, które oburzyło Rumunię. Oskarżają Orbana o rewizjonizm

Orban tym razem naraził się RumuniiFacebook / Viktor Orban

Rumunia skrytykowała premiera Węgier Viktora Orbana za umieszczenie na Facebooku symboli, które według Bukaresztu sugerują autonomię dla rumuńskiego Siedmiogrodu zamieszkanego w większości przez Węgrów. Według Rumunii to rewizjonizm.

Orban w sobotę odwiedził Siedmiogród i wystąpił na XXVI Uniwersytecie Letnim w uzdrowisku Baile Tusnad, w regionie zamieszkanym przez węgierskich Szeklerów. W wygłoszonym tam dorocznym przemówieniu przedstawił swoją polityczną wizję na najbliższą przyszłość. Mówił, że imigranci "z głębi Afryki", którzy uciekają przed nędzą, stanowią zagrożenie dla Europy i Węgier. - Chcemy Europy, która będzie należała do Europejczyków, i chcemy zachować Węgry dla Węgrów - dodał.

Po wystąpieniu w Baile Tusnad premier zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcia metalowych emaliowanych emblematów i plakietek z mapami, flagami i heraldyką związaną z Wielkimi Węgrami, jakie oferowane są na sprzedaż w Siedmiogrodzie. Opatrzył je tagiem "To dla nas zagrożona Europa".

W odpowiedzi rumuńskie MSZ napisało na Facebooku: "Niestety, premier Orban zaledwie w dzień po tym, jak nawoływał do pragmatyzmu i opowiadał się za 'skutecznymi' stosunkami rumuńsko-węgierskimi, postanowił zamieścić (...) wizerunki obejmujące symbole Wielkich Węgier".

"Promocja takich rewizjonistycznych symboli przez samego premiera jest całkowicie nie do przyjęcia" - podsumowało rumuńskie MSZ.

Din păcate, la numai o zi după ce a făcut apel la pragmatism şi s-a pronunțat în favoarea unei „relații eficiente” româ...

Posted by Ministry of Foreign Affairs, Romania on 26 lipca 2015

Rzecznik Orbana, Bertalan Havasi, powiedział węgierskiej państwowej agencji prasowej MTI, że fotografie przedstawiają jedynie "symbole historyczne". - Nie można kwestionować, że są to relikty historii Węgier - powiedział agencji Reutera rzecznik rządu Zoltan Kovacs - Dlaczego jest z tym problem? Naprawdę nie rozumiemy - dodał.

Mniejszość węgierska w Rumunii

Węgrzy stanowią w Rumunii najliczniejsza mniejszość etniczną i zamieszkują głównie Siedmiogród, który historycznie wchodził w skład Węgier, a potem monarchii habsburskiej, i dopiero w 1920 roku został przyznany Rumunii traktatem pokojowym w Trianon.

Sprawa Siedmiogrodu często powoduje tarcia między Rumunią a Węgrami i co jakiś czas dochodzi do wybuchu napięcia w związku z publicznym użyciem flag mniejszości etnicznej.

Mapa Wielkich Węgier przedstawia kraj przed oderwaniem od niego wielkiej części terytorium - Siedmiogrodu i pasa ziem na zachód od niego (z częścią Banatu oraz Kriszaną), co stało się na mocy traktatu z Trianon. Zawarły go Węgry z państwami zwycięskimi w I wojnie światowej. Taki kształt Wielkich Węgier pojawia się raz za razem na prawicowych wiecach na Węgrzech, a wielu kierowców umieszcza naklejki z taką mapą na zderzakach.

W 20-milionowej Rumunii żyje ok. 1,3 mln Węgrów.

Część z nich domaga się większej autonomii. Ich głównym ugrupowaniem politycznym jest Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR), który w rumuńskim parlamencie ma od 1990 r. ok. 6 proc. mandatów.

Podział Węgier na mocy traktatu z TrianonWikipedia (CC BY 3.0)

Autor: kło//gak/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook / Viktor Orban