Rozpoczęło się poszukiwanie wojennego "skarbu"

Obecnie każdy latający Spitfire jest cennym zabytkiemWikipedia (CC BY SA) | Chowells

Brytyjska ekspedycja rozpoczęła prace mające na celu wydobycie około 30 myśliwców Spitfire, zakopanych po zakończeniu II Wojny Światowej w Birmie. Maszyny trafiły do ziemi prosto z fabryki, mogą więc być w niemal idealnym stanie i stanowić niezwykle cenne znalezisko.

Ekspedycja jest kierowana przez 62-letniego brytyjskiego rolnika, Davida Cundalla. Mężczyzna poświęcił niemal dwie dekady swojego życia na dokładne zlokalizowanie miejsca, w którym zakopano myśliwce.

- Teraz jesteśmy niemal całkiem pewni, że znamy dokładną lokalizację. Rozmawiałem z wszystkimi żyjącymi świadkami i wierzę, że mówią prawdę - powiedział przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii Cundall.

Pogrzebane uzbrojenie

Licząca 21 osób ekspedycja będzie przekopywać teren niedaleko głównego lotniska w byłej stolicy kraju, Rangunu. Podczas II Wojny Światowej znajdowało się tam jedno z licznych polowych lotnisk, z którego samoloty RAF operowały przeciw Japończykom.

W ostatnich dniach wojny do Birmy dotarł z Wielkiej Brytanii transport około 120 fabrycznie nowych myśliwców Spitfire, zapakowanych w duże skrzynie. Rozwieziono je na lotniska wokół Rangunu celem złożenia i przetestowania. Nie zdążono jednak tego zrobić, bo w międzyczasie skończyła się wojna.

Na fali gwałtownej redukcji wojsk i wycofywania ich do metropolii, alianci w Birmie zaczęli zakopywać sprzęt, którego nie opłacało się ponownie transportować przez dżunglę do portów i dalej do Wielkiej Brytanii czy USA. Pod ziemią znalazły się między innymi wszystkie skrzynie z samolotami.

Cenne znalezisko

Cundall szacuje, że "pogrzebane" myśliwce są w świetnym stanie, bowiem znajdują się dziesięć metrów pod ziemią, gdzie nie ma powietrza i w związku z tym korozji.

Ponieważ na świecie lata obecnie tylko około 40 tych legendarnych myśliwców, każdy z nich potrafi osiągać na aukcjach cenę kilku milionów dolarów. Wydobycie 30 kompletnych maszyn będzie nie tylko gratką dla miłośników lotnictwa, ale jest też potencjalnym niezłym interesem.

Supermarine Spitfire były jednym z głównych myśliwców aliantów podczas II Wojny Światowej. Latali na nich prawie wszyscy polscy piloci myśliwców walczący na Zachodzie.

Autor: mk/tr / Źródło: BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Chowells