Rosja: lista sankcji dla USA i Kanady pozostanie niejawna

MSZ Rosji oświadczyło, że nie zamierza ujawnić żadnych nazwisk na "czarnej listy"Wikipedia | Dims

Moskwa nie ma zamiaru opublikować nazwisk Amerykanów i Kanadyjczyków, którzy znaleźli się na "czarnej liście" z zakazem wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej - podał wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

- Wszystko, co miało być opublikowane, zostało opublikowane w odpowiednim czasie - wyjaśnił wiceminister.

I wyjaśnił: - Koledzy z Kanady, których nazwiska zostały ujawnione, potem opowiadali mediom, że bycie na liście sankcji Rosji jest niemal nagrodą. Niech dalej się tym "dekorują". Cieszymy się, że mogliśmy zrobić im przysługę.

Dyplomata dodał, że Rosja nie zamierza wracać do tematu sankcji i "rozdmuchiwać" tę sprawę politycznie. - Życie przywróci wszystko do starego porządku - dodał.

89 nazwisk

Listę nazwisk znanych osobistości z państw unijnych jako pierwsza opublikowała w piątek fińska telewizja publiczna.

Wśród Polaków na liście znaleźli się m.in.: były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a wcześniej premier Jerzy Buzek, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, były wiceszef MSZ Paweł Kowal, europoseł Jacek Saryusz-Wolski, a także szefowie: Agencji Wywiadu generał Maciej Hunia, Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej i Służby Wywiadu Wojskowego generał Radosław Kujawa.

Wśród polityków z innych krajów na liście są m.in.: były komisarz UE ds. rozszerzenia Stefan Fuele, były szef MSZ Czech Karel Schwarzenberg, wicepremier Wielkiej Brytanii w dotychczasowym rządzie Davida Camerona Nick Clegg, niemieccy deputowani: Michael Fuchs i Karl-Georg Wellmann, wiceminister obrony Niemiec Katrin Suder, politycy litewscy: m.in. Andrius Kubilius i Vytautas Landsbergis; politycy szwedzcy, w tym była minister kultury i sportu Lena Adelsohn Liljeroth, a także francuski filozof Bernard-Henri Levy.

Na przekazanej przez Moskwę liście są również eurodeputowani z Belgii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy i Łotwy. W sumie znajduje się na niej 89 nazwisk obywateli UE.

Autor: pk//gak / Źródło: TASS

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Dims