tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wybory w Holandii

Foto: REMKO DE WAAL/PAP/EPA | Wideo: Reuters TV Pałac Elizejski ucieszyła wiadomość o porażce Geerta Wildersa

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych z 15 marca 2017 roku potwierdziły zwycięstwo Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte, która zdobyła 33 miejsca w 150-osobowej izbie niższej zwanej Izbą Drugą.

Na drugim miejscu uplasowała się antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa, która zdobyła 20 mandatów.

Na trzecim miejscu ex aequo z 19 mandatami znalazły się: Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i Demokraci 66 (D66). Po 14 miejsc w parlamencie dostały: Partia Socjalistyczna (SP) i Zielona Lewica (GL).

Partia Pracy, która była w dotychczasowym rządzie Ruttego jego głównym koalicjantem, uzyskała zaledwie 9 miejsc w porównaniu z 38 mandatami w wyborach w 2012 roku. Resztę miejsc zajęły mniejsze ugrupowania.

Do głosowania poszło ponad 10,5 mln Holendrów. "Frekwencja wyniosła 81,9 proc. wobec 74,7 proc. w 2012 roku" - powiedział szef Rady Wyborczej Jan Kees Wiebenga na konferencji prasowej.

Wstępna runda negocjacji, które mają doprowadzić do wyłonienia nowej koalicji rządowej w Holandii, rozpoczęła się w poniedziałek. Tego dnia rozmowy z przywódcami partyjnymi rozpoczęła minister zdrowia w dotychczasowym rządzie Edith Schippers (VVD), której przewodniczący Izby Drugiej powierzył prowadzenie nieformalnych rozmów wstępnych.

Schippers rozmawiała na razie z liderami VVD, D66, CDA i GL. Razem te cztery partie mają 85 mandatów, czyli mogłyby utworzyć stabilną koalicję rządzącą.

Oglądaj
Wilders: możemy być dumni z rezultatu
Wideo: Reuters TV Wilders: możemy być dumni z rezultatu

Koalicja po holendersku

Nieformalne rozmowy dotyczące powołania nowej koalicji już trwają, ale formalny proces tworzenia nowego rządu będzie mógł wystartować dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników.

Do 2012 r. ważną rolę na początku wyłaniania nowego rządu odgrywała królowa. Po reformie sprawa ta jest rozstrzygana w parlamencie. Po uformowaniu nowej izby deputowani wybierają spośród siebie jednego albo więcej przedstawicieli – doświadczonych polityków, których zadaniem jest wysondowanie partii i wskazanie, jakie są możliwe koalicje.

Po ostatnich wyborach rozmowy koalicyjne trwały aż 52 dni. Do tej pory najdłużej tworzenie rządu trwało ponad 200 dni. Stało się to w 1977 roku.

Spór z Turcją a wybory

Kampania wyborcza, skupiona wokół kwestii tożsamości narodowej i podejścia do imigrantów, została w ostatnich dniach zdominowana przez kryzys dyplomatyczny między Holandią i Turcją. Konflikt wybuchł, gdy rząd w Hadze zakazał przedstawicielom Ankary udziału w wiecach na terytorium Holandii przed tureckim referendum konstytucyjnym.

Dzień po wyborach ich wynik skomentował szef tureckiego MSZ, Mevlut Cavusoglu. Oświadczył on, że nie widzi różnicy między rządzącą centroprawicową partią premiera Marka Ruttego, a "faszystą" Geertem Wildersem. - To ta sama mentalność - stwierdził.

Ze stolic europejskich posypały się tymczasem gratulacje dla Ruttego.

Prezydent Francji Francois Hollande pogratulował premierowi "jednoznacznego zwycięstwa nad ekstremizmem", a szef urzędu kanclerskiego Niemiec, Peter Altmaier pozwolił sobie na wykrzyknięcie na Twitterze: "Holandio, Holandio, jesteś mistrzem!". Z kolei niemieckie MSZ napisało, że "naród Holandii powiedział 'nie' antyeuropejskim populistom. To dobrze, potrzebujemy silnej Europy".

Wybory w Holandii były pierwszymi z trzech ważnych głosowań w tym roku w krajach Unii Europejskiej - obok wyborów prezydenckich we Francji w kwietniu i maju oraz wrześniowych wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Wybory w Holandii »

Oglądaj
Wybory w Holandii
 • Grela: Holendrzy mają dużą świadomośćGrela: Holendrzy mają dużą świadomość
 • Wybory w Holandii. Komentarze Marka Ruttego i Geerta Wildersa Wybory w Holandii. Komentarze Marka Ruttego i Geerta Wildersa
 • Wilders: możemy być dumni z rezultatuWilders: możemy być dumni z rezultatu
 • Exit poll: partia premiera Ruttego zwycięzcą wyborówExit poll: partia premiera Ruttego zwycięzcą wyborów
 • Wilders oddał głosWilders oddał głos
 • Korespondent TVN24 o początku głosowaniaKorespondent TVN24 o początku głosowania
 • Wilders namawiał do składania donosów na PolakówWilders namawiał do składania donosów na Polaków
 • Wilders to najlepiej chroniony polityk w Holandii Wilders to najlepiej chroniony polityk w Holandii
 • Nacjonalizm po holendersku. Kim jest Geert Wilders? Nacjonalizm po holendersku. Kim jest Geert Wilders?
Wideo: TVN24 BiS Grela: Holendrzy mają dużą świadomość

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje