Turcy poparli Erdogana

18 kwietnia 2017
Turecka opozycja chce anulowania wyników referendum
Turecka opozycja chce anulowania wyników referendum
Fakty TVN
ErdoganFakty TVN

W przeprowadzonym 16 kwietnia 2017 roku referendum w Turcji zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny. Za zmianami opowiedziało się o 1,25 mln więcej głosujących – poinformował szef Najwyższej Komisji Wyborczej, Sadi Guven.

Przewodniczący Najwyższej Komisji Wyborczej (YSK) zaznaczył, że do przeliczenia pozostaje jeszcze 600 tys. kart do głosowania. W ocenie Komisji nie jest to jednak liczba, która zmieniłaby wynik referendum, "co pozwala już teraz stwierdzić, że zmiany, których dotyczyło głosowanie, zostały przyjęte" – dodał.

Szef YSK zapowiedział, że ostateczne wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej w ciągu 10-11 dni. Przewodniczący Najwyższej Komisji Wyborczej odniósł się również do kwestii nieopieczętowanych kart do głosowania, które Komisja zdecydowała się uznać za ważne.

Turcja: 130 osób może stracić obywatelstwo. Wśród nich Gulen

Niespełna rok po nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, o którą Ankara oskarża żyjącego w USA islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, władze tureckie zagroziły pozbawieniem go obywatelstwa. Grozi to także innym poszukiwanym, w sumie 130 osobom.

Erdogan wraca po "998 dniach separacji"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stanął w niedzielę ponownie na czele rządzącej islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), z której zgodnie z konstytucją musiał wystąpić w roku 2014, gdy został wybrany na szefa państwa.

Turcja "oddala się od perspektywy członkostwa w Unii"

- Za rządów prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana Turcja oddala się, przynajmniej na razie, od perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej - ocenił w opublikowanym we wtorek wywiadzie z Reuterem komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Erdogan: nie pozwolimy UE kwestionować wyników referendum

Turcja nie może pozwalać niektórym państwom i instytucjom, a zwłaszcza Unii Europejskiej, na kwestionowanie wyników tureckiego referendum - oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan. W głosowaniu Turcy zdecydowali o wzmocnieniu władzy głowy państwa. Misja OBWE i Rady Europy uznała, że procedury zastosowane podczas plebiscytu nie spełniały międzynarodowych standardów.

Turcja ogłasza oficjalne wyniki referendum. Skargi odrzucone

Turecka Najwyższa Komisja Wyborcza (YSK) ogłosiła w czwartek ostateczne wyniki referendum w sprawie zmiany systemu parlamentarnego na prezydencki. Na "tak" głosowało 51,41 proc. uczestników referendum, czyli 25,16 mln osób. Przeciwko było 48,59 proc., czyli 23,78 mln osób.

"Turcja nie stanie się członkiem Unii Europejskiej"

Posłowie większości frakcji Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się w środę za zakończeniem rozmów dotyczących przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej, w związku z niedawnym referendum w tym kraju. Zamiast tego proponują negocjacje o nowej formie partnerstwa.

Masowe aresztowania w szeregach policji

Turecka policja zatrzymała w nocy z wtorku na środę 1009 osób podejrzanych o związki z siatką mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Rząd Turcji obwinia Gulena o przygotowanie udaremnionego puczu z lipca 2016 roku, czemu ten zaprzecza.

Prezydent Turcji spotka się z Donaldem Trumpem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w czwartek, że kwestionowanie wyniku referendum w sprawie zmiany systemu rządów z parlamentarnego na prezydencki jest poza jurysdykcją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Zapowiedział także spotkanie z amerykańskim prezydentem.

Minister stawia sprawę jasno: skargi na referendum są daremne

Minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag oświadczył, że każda skarga opozycji w sprawie niedzielnego referendum zostanie odrzucona przez Sąd Konstytucyjny, a Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu nie ma jurysdykcji w tej kwestii.

"Pełzający autorytaryzm", "skażony triumf Erdogana"

Wygrana prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w niedzielnym referendum to przykład globalnego zwrotu ku rządom autorytarnym - oceniają media w USA. Podkreślają, że referendum nasiliło polaryzację społeczeństwa i stało się "pyrrusowym zwycięstwem" Erdogana.