tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trzęsienie ziemi we Włoszech

Foto: TVN24, EPA | Wideo: TVN24, EPA Trzęsienie ziemi we Włoszech - raport

Była godz. 3.32, gdy w Abruzji w środkowych Włoszech zatrzęsła się ziemia. Stutysięczne miasto L’Aquila, niedaleko którego znajdowało się epicentrum trzęsienia ziemi, i pobliskie miasteczka legły gruzach.

Pierwsze wstrząsy były najsilniejsze - 6,3 w skali Richtera. Po godzinie 4.30 doszło do następnego, słabszego o sile 4,7 stopnia. Wstrząsy odczuli nawet mieszkańcy Rzymu, ale we włoskiej stolicy nie odnotowano strat.

W L’Aquila i okoliczne miasteczka ucierpiały najbardziej. Obudzeni przez kataklizm mieszkańcy wybiegali w środku nocy z domów tak jak spali. W samej bieliźnie i piżamach błąkali się później po zasypanych gruzem ulicach.

- Byliśmy w hotelu. Nagle wszystko zaczęło się trząść, więc wybiegliśmy na zewnątrz. Budynek zaczął się walić - wspomina mieszkanka miasta.

Liczba ofiar rośnie z każdą godziną

Ci, którzy nie zdążyli w porę ucieć z walących się budynków, zostali zasypani.

Wstrząsy we Włoszech/earthquake.usgs.gov
Liczba zabitych i rannych rosła z każdą chwilą – początkowo podawano, że zginęło zaledwie kilka osób, ale szybko okazało się, że lista zabitych będzie kilkunastokrotnie dłuższa.

Włosi od razu ruszyli do akcji ratunkowej, ale w L’Aquili i innych miastach zapanował kompletny chaos. Na chodnikach, pośród  błąkających się ocalonych, leżeli zabici i ranni. Uszkodzone, ale i te naprędce zaimprowizowane szpitale były przepełnione. - Sytuacja jest skrajnie krytyczna - nie ukrywał sze Obrony Cywilnej Guido Bertolaso.

OSTATECZNA LICZBA OFIAR 295 OFIAR

Odbudowa będzie trwała długo

Pomocy potrzebowali nie tylko zasypani, ale również kilkadziesiąt tysięcy osób, które straciły dach nad głową. W gruzach legło bowiem kilkanaście tysięcy budynków. W niektórych miejscowościach większość zabudowy przestała istnieć.

Żeby zapanować nad sytuacją rząd skierował do Abruzji dodatkowe oddziały wojska i ratowników. Rząd zaapelował do Włochów o oddawanie krwi.

Jak zapewnia polski konsulat, wśród ofiar trzęsienia ziemi nie ma Polaków. Ambasada w Rzymie uruchomiła jednak dyżurne numery telefonów, pod którymi udzielane są informacje w sprawie trzęsienia ziemi w Aquili:
(0039) 06 362 04 308 oraz (0039) 06 362 04 302

mtom//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje