tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Światowe Dni Młodzieży

Wideo: tvn24 Tanecznym krokiem przez Światowe Dni Młodzieży. Wasze zdjęcia i nagrania

Msza posłania w Brzegach była kulminacyjnym punktem piątego i ostatniego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. Papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie. Oto najważniejsze punkty wizyty Franciszka nad Wisłą.

Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 od 27 do 31 lipca. ŚDM oficjalnie rozpoczęły się 26 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów Franciszek odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Tuż po przylocie do Polski papież Franciszek odwiedził Wawel, gdzie wygłosił swoje pierwsze przemówienie w naszym kraju. Później w cztery oczy rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotkał się także z biskupami.

Pierwsze przemówienie z okna na Franciszkańskiej

Na koniec pierwszego dnia swojej wizyty papież przemówił do młodych z okna na Franciszkańskiej 3. - Pozdrawiam was, widząc tyle entuzjazmu i radości - rozpoczął papież przemówienie. Franciszek poprosił o chwilę ciszy, a następnie przedstawił sylwetkę wolontariusza, Macieja Cieśli, pracującego przy organizacji ŚDM, który przez raka stracił nogę i zmarł 2 lipca. - Pomyślmy o naszym przyjacielu z naszej ludzkiej drogi życia - powiedział papież i poprosił o modlitwę. - On jest tutaj z nami - dodał.

- Jutro się zobaczymy. Teraz was żegnam. Teraz bądźcie szczęśliwi i radośni. To jest nasz obowiązek. Tych, którzy idą za Jezusem - mówił.

Oglądaj
Całe spotkanie Franciszka z pielgrzymami na Franciszkańskiej
Wideo: tvn24 Całe spotkanie Franciszka z pielgrzymami na Franciszkańskiej
Światowe Dni Młodzieży na wideo 360 stopni »
Oglądaj
Światowe Dni Młodzieży na wideo 360 stopni
Wideo: tvn24.pl Milionowy tłum na czuwaniu

Odwiedziny u kard. Macharskiego

Drugiego dnia swojej pielgrzymki papież odwiedził ciężko chorego kardynała Franciszka Macharskiego. Tego punku w ogóle nie było w planie wizyty Ojca Świętego. Udał się tam tuż po odwiedzinach w klasztorze sióstr prezentek, w drodze do Częstochowy.

Jasna Góra

Kolejny punkt drugiego dnia wizyty Franciszka w Polsce to Jasna Góra. - Niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - powiedział papież Franciszek w homilii podczas mszy św.

Na czwartkowe spotkanie z młodzieżą na Błoniach papieża Franciszka dowiózł "Papal Tram", jak MPK ochrzciło specjalny tramwaj. - Powiedzieć wraz z wami "miłosierdzie", to powiedzieć: szansa, przyszłość, zaangażowanie, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia - powiedział papież Franciszek na krakowskich Błoniach.

Milczenie w Auschwitz-Birkenau

Jednym z najbardziej poruszających momentów była wizyta Franciszka w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, podczas której papież nie wygłosił żadnego przemówienia, a jedynie w skupieniu zwiedził obóz i modlił się. Milczenie Franciszka, który jako trzeci papież - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - odwiedził to miejsce, odbiło się szerokim echem.

Komentatorzy w Polsce i za granicą nazywali milczenie Franciszka w Auschwitz-Birkenau m.in. "największym krzykiem", mocnym przesłaniem szacunku wobec ofiar obozu, lekcją pokory.

Następnie papież udał się do szpitala w Prokocimiu. Franciszek podkreślał, że chciałby zatrzymać się przy każdym z dzieci leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym i "posłuchać choćby przez chwilę każdego z was i razem milczeć w obliczu pytań". Papież udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa, a następnie podszedł do każdego dziecka, które przyszło na spotkanie z nim. Od jednej z dziewczynek otrzymał laurkę. Dzieci dostały różańce.

Następnie wrócił do Krakowa, gdzie udał się na Błonia. Z jego udziałem odbyła się tam po godz. 18 Droga Krzyżowa.

Droga Krzyżowa

Każda stacja dotyczyła jednego z problemów, z którymi zmaga się współczesny świat – m.in. biedy, głodu i cierpienia.

W zamyśle autorów oprawy, Droga Krzyżowa miała zwracać uwagę nie tylko na męczeństwo Jezusa, ale - nawiązując do przesłania Światowych Dni Młodzieży – przedstawiać drogę miłosierdzia. Nabożeństwo było wzorowane na Drodze Krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum.

Droga krzyżowa na krakowskich Błoniach »

Oglądaj
Droga krzyżowa na krakowskich Błoniach
 • "Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XI"Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XI
 • "Jezus umiera na krzyżu". Etiuda towarzysząca Stacji XII"Jezus umiera na krzyżu". Etiuda towarzysząca Stacji XII
 • "Obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci""Obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci"
 • Papież: chrześcijanin żyje, by służyć, a nie służy tylko, aby żyćPapież: chrześcijanin żyje, by służyć, a nie służy tylko, aby żyć
Wideo: Zdjęcia dzięki uprzejmości TVP SA "Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XI

Papież w Łagiewnikach

Franciszek czwartego dnia wizyty udał się rano do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie modlił się przed grobem św. Faustyny.W Sanktuarium św. Jana Pawła II papież odprawił mszę, w której uczestniczyło około 2 tysiące duchownych. Podczas homilii przypomniał im, że są bożymi sługami, których posłano, by nieść dobrą nowinę. Wezwał ich również do porzucenia wygód i przyzwyczajeń. - Jezus wymaga, by wyruszyć w drogę bez obciążeń - tłumaczył Franciszek.

W Łagiewnikach wyspowiadał też osiem osób.

Msza Posłania w Brzegach

2,5 mln pielgrzymów zgromadziło się na niedzielnej mszy św. w Campusie Misericordiae kończącej Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Papież Franciszek w trakcie mszy wygłosił homilię. - Z waszym uśmiechem i z otwartymi ramionami wy głosicie nadzieję i jesteście błogosławieństwem dla jednej rodziny ludzkiej, którą tutaj tak dobrze reprezentujecie - mówił do młodych pielgrzymów.

Papież podkreślił, że w pewnym sensie Światowy Dzień Młodzieży "rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu". - Jezus nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście, albo w miłych wspomnieniach ze Światowych Dni Młodzieży, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu - mówił papież do młodych zebranych na mszy św. w Brzegach.

Na zakończenie liturgii papież wręczył sześciorgu młodym ludziom reprezentującym wszystkie kontynenty Iskrę Miłosierdzia, z którą powrócą do swoich krajów.

O godz. 19.30 w niedzielę samolot LOT-u, którym papież wrócił do Rzymu, odleciał z części wojskowej lotniska w Balicach.

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie.

Oglądaj
"Zaufajcie pamięci Boga. Nie jest twardym dyskiem"
Wideo: tvn24 "Zaufajcie pamięci Boga. Nie jest twardym dyskiem"

"W chwili, gdy wyruszam z Polski w drogę powrotną do Rzymu pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność Jego Ekscelencji i całemu narodowi polskiemu za hojne przyjęcie i gościnność" - napisał papież w depeszy adresowanej do prezydenta i rozpowszechnionej przez watykańskie biuro prasowe. O swoich wrażeniach z Polski papież opowiadał także później dziennikarzom na pokładzie samolotu.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie »
Oglądaj
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
Wideo: tvn24 Premier podsumowała ŚDM

Przesłania Franciszka

W czasie swojej podróży do Polski Franciszek poruszył szereg kwestii, m.in. imigracji miejsca Kościoła we współczesnym świecie.

Problem imigracji i uchodźców przewijał się w wielu przemówieniach i modlitwach Franciszka. Już na początku wizyty papież wzywał do poszanowania godności osoby w "sposobie zarządzania złożonym zjawiskiem migracyjnym", co - jak mówił - "wymaga dodatkowo mądrości i miłosierdzia, aby przezwyciężyć lęki i zrealizować największe dobro".

- Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary – mówił Franciszek na Wawelu.

Oglądaj
Całe przemówienie papieża na Wawelu
Wideo: TVN 24 Całe przemówienie papieża na Wawelu
Kościół ma "wychodzić i iść do świata" – uważa Franciszek – bo tego "od samego początku" pragnie Jezus, który "posyła" swoich uczniów. Dla kapłanów i osób konsekrowanych powołanych do wypełniania dzieł miłosierdzia – według papieża – oznacza to m.in. ryzyko, porzucanie wygód, brak własnego domu, przekraczanie własnych ograniczeń, ale i radość ewangelizacji.

- Życie Jego najbliższych uczniów, do których grona jesteśmy i my powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli ze służby i dyspozycyjności; jest to życie, gdzie nie istnieją przestrzenie zamknięte ani własności prywatne, dla własnej wygody. Albo przynajmniej nie powinny takie istnieć – mówił Franciszek w Łagiewnikach.

Oglądaj
Papież odprawia mszę w Łagiewnikach
Wideo: tvn24 Papież odprawia mszę w Łagiewnikach

Podsumowania

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę na wyjątkowo spokojny przebieg ŚDM. "Sprawnie i płynnie odbył się proces napełniania, a następnie opróżniania miejsca uroczystości w Brzegach” - dodał. Podkreślił zdyscyplinowanie i życzliwe podejście pielgrzymów, którzy wykonywali polecenia funkcjonariuszy.

W zabezpieczenie ŚDM było zaangażowanych ponad 20 tys. policjantów w Częstochowie, Krakowie i Brzegach.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił, że służby nie kończą swojej pracy po wyjeździe ojca świętego. "Utrzymujemy dodatkowe patrole na dworcach kolejowych, w centrach handlowych, na lotniskach, w miejscach zgromadzeń ludzi. Uważamy, że jest to istotne, ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli naszego kraju i tych, którzy do nas przyjeżdżają" - podkreślił Błaszczak.

Wszystkim, którzy pracowali przy zabezpieczeniu ŚDM podziękowała też premier Beata Szydło.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje