Strasburg: Polska godziła się na tortury

24 lipca 2014
24.07.2014 | Miażdżący dla Polski wyrok Trybunału w Strasburgu
24.07.2014 | Miażdżący dla Polski wyrok Trybunału w Strasburgu
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
Abd al-Rahim al-Nashiri i Abu Zubajda twierdzą, że byli torturowani na terenie Polski Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Polska złamała siedem artykułów Euroejskiej Konwencji Praw Człowieka, wiedziała "o naturze i celach aktywności" CIA oraz "stworzyła warunki" dla niehumanitarnego i nieludzkiego traktowania podejrzanych, którzy trafiali do ośrodka udostępnionego agencji. To tylko niektóre oceny sędziów Trybunału Strasburskiego w sprawie "tajnych więzień CIA". Politycy, który mieli dogadywać ich powstanie, mówią o "dopieszczaniu terrorystów" i "niemoralności" orzeczenia. Wśród rządzących dzisiaj dwugłos. Przedstawiciele koalicji mają nadzieję, że "polska strona chciała dobrze" a z kancelarii prezydenta płyną głosy o "wstydliwym wyroku".

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydając wyrok nie mieli wątpliwości. Siedmioosobowy skład, w którym znalazł się polski sędzia Krzysztof Wojtyczek, jednomyślnie uznał wszystkie najważniejsze zarzuty skarżących - Abu Zubajdy i Abd al-Rahim al-Nashiriego. Twierdzą oni, że byli przetrzymywani za przyzwoleniem polskich władz w jednej z "czarnych dziur" CIA, czyli więzień, na terenie naszego kraju.

Abu Zubajda i al-Nashiri domagali się uznania, że Polska złamała podstawowe zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - przyzwalała na tortury i nieludzkie traktowanie podejrzanych przewożonych do pomieszczeń CIA, naruszyła artykuły dotyczące prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego, prawa do życia ponieważ zgodziła się na wywiezienie podejrzanych do kraju, w którym grozi im kara śmierci, prawa do uczciwego procesu oraz "skutecznego środka odwoławczego" a także prawa do poszanowania prywatności i wolności wypowiedzi.

Wraca sprawa "tajnych więzień CIA". Europarlament upomina Polskę

Eurodeputowani zarzucili w środę władzom państw UE i unijnym instytucjom bierność w sprawie wyjaśniania przypadków łamania praw człowieka i tortur, do których miało dochodzić w trakcie operacji CIA na terytoriach krajów europejskich w latach 2001-2006. W rezolucji, przyjętej niewielką większością głosów, znalazł się apel m.in. do polskich władz.

"Washington Post": CIA zrobiło 14 tys. zdjęć w tajnych więzieniach. Także w Polsce

Istnieje blisko 14 tys. zdjęć wykonanych w byłych tajnych więzieniach prowadzonych przez CIA poza Stanami Zjednoczonymi - podaje "Washington Post", powołując się na amerykańską prokuraturę wojskową. Dziennik twierdzi, że ich odnalezienie z pewnością opóźni procesy oskarżanych o terroryzm, bo ich obrońcy stoczą walkę o upublicznenie materiałów.

USA nie chcą wysłać Polsce raportu o więzieniach CIA

Stany Zjednoczone ignorują wniosek Polski o przekazanie pełnej wersji raportu Senatu w sprawie działań CIA - donosi agencja Reutera. O udostępnienie dokumentu wystąpiła krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

Schetyna: warto zrobić wszystko, aby odszkodowania nie trafiły do terrorystów

- Trudno sobie wyobrazić nieprzyjmowanie wyroków Europejskiego Trybunału przez Polskę. To oznaczałoby, że nie szanujemy reguł prawa międzynarodowego - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Polska zapłaci za odszkodowania w związku z więzieniami CIA. Dodał jednak, że należy podjąć kroki, aby te pieniądze nie trafiły do terrorystów.