PRISM. Ameryka na podsłuchu

10 czerwca 2013

Przemawiał 10 godzin. Senatorowie sięgają po swoją broń ostateczną

Republikański senator Rand Paul przemawiał podczas środowej sesji Senatu USA przez ponad dziesięć godzin. Nie dlatego, że miał bardzo dużo ważnych rzeczy do powiedzenia, ale dlatego, że chciał zablokować obrady. Celem jego oraz wielu innych senatorów jest uniemożliwienie kontynuowania programu masowego szpiegowania obywateli.

W Kongresie planują "odpowiedzialnie przedłużyć" inwigilację obywateli

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell zapowiedział, że zamierza "odpowiedzialnie przedłużyć" w najbliższym tygodniu obowiązywanie wygasającej 1 czerwca kontrowersyjnej ustawy Patriot Act, którą wprowadzono po zamachach z 11 września. Ustawa była powszechnie krytykowany przez licznych przeciwników, którzy argumentowali, że narusza ona prawa obywatelskie.

Ograniczą inwigilację Amerykanów? Pierwszy krok Kongresu

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę ustawę zabraniającą Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i innym służbom dalszego masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych Amerykanów. Ustawa musi być jeszcze zaaprobowana przez Senat.

"Czy NSA ma zdjęcie mojego penisa? Tak". Takiego wywiadu ze Snowdenem jeszcze nie było

Amerykanów nie obchodzi to, że agencje wywiadowcze z Waszyngtonu ich inwigilują, bo dwa lata po rewelacjach Edwarda Snowdena nikt nie mówi o tym prostym, zrozumiałym językiem. Najłatwiej zaś zwrócić uwagę na to, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) kolekcjonuje np. nagie zdjęcia obywateli - i to nie tylko USA, ale również innych krajów - stwierdził John Oliver, jeden z najpopularniejszych satyryków politycznych za oceanem. I poleciał do Moskwy, by dowiedzieć się więcej o "zdjęciach penisów" od samego Snowdena.

Przepadła ustawa o ograniczeniu inwigilacji telefonicznej

Ustawa o zakończeniu przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych Amerykanów nie uzyskała we wtorek w Senacie USA wystarczającej większości głosów. Jej zwolennicy zapowiadają dalszą walkę.

"Adwokaci Snowdena prowadzą z władzami USA negocjacje"

Niemiecki socjaldemokratyczny minister sprawiedliwości Heiko Maas uważa, że były współpracownik, a potem demaskator podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden powinien powrócić do Stanów Zjednoczonych.

Niemcy wydalą przedstawiciela służb wywiadowczych USA

Biały Dom oznajmił w czwartek, że USA będą nadal współpracować z Niemcami ze względu na wagę tej współpracy dla bezpieczeństwa. Tego dnia Berlin wezwał przedstawiciela służb wywiadowczych USA w ambasadzie amerykańskiej do opuszczenia kraju.

Merkel o domniemanym szpiegu: zaprzeczenie tego jak powinny wyglądać relacje między partnerami

Kanclerz Angela Merkel oznajmiła, że zarzuty pracy szpiegostwa na rzecz USA postawione obywatelowi Niemiec są poważne i jeśli się potwierdzą, będą zaprzeczeniem tego, jak powinny wyglądać relacje między partnerami. Potwierdzenie zarzutów może podważyć nasze zaufanie do USA - dodała. To pierwsza reakcja kanclerz Niemiec w sprawie zatrzymanego, który prawdopodobnie był podwójnym agentem.