Pomysł rządu na in vitro

22 października 2012

Ojciec in vitro w Polsce: chciałbym, by pan rzecznik stanął oko w oko z pierwszym dzieckiem poczętym w ten sposób

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas wystąpienia w Senacie stwierdził, że metoda in vitro jest niegodziwa od strony prawno-moralnej. - Myślę, że jest to wypowiedź skandaliczna. Innego określenia nie mam - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" TVN24 prof. dr hab. Marian Szamatowicz z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W 1987 roku dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu zapłodnienia człowieka metodą in vitro.

In vitro kością niezgody. "Decyzja ministra przedwczesna, niepotrzebna i zła"

- Chciałbym wyrazić swoje oburzenie i zdziwienie, że pan minister w ostatnich dniach swojego urzędowania podejmuje tak ważne decyzje m.in. w sprawie in vitro - powiedział Stanisław Karczewski (PiS). Odniósł się w ten sposob do decyzji Mariana Zembali na temat przedłużenia programu finansowania in vitro do 2019 roku.

Prezydent miał jedną wątpliwość co do in vitro. Opublikowano jej treść

Możliwość pobierania komórek rozrodczych od osoby niezdolnej do świadomego wyrażania woli bez jej uprzedniej zgody to „wkroczenie przez państwo w chronioną konstytucją sferę intymności” – napisał prezydent Bronisław Komorowski wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o in vitro. 22 lipca prezydent podpisał ją, miał jednak wątpliwości co do konstytucjności niektórych zapisów.

Episkopat ws. posłów i prezydenta popierających in vitro. "Wyrazili poglądy, które stały się źródłem zgorszenia"

Episkopat Polski zajął stanowisko wobec parlamentarzystów i prezydenta Bronisława Komorowskiego, którzy głosowali za ustawą o in vitro. - Kto z katolików świadomie i dobrowolnie podpisuje się lub głosuje za dopuszczalnością metody in vitro, tym samym podważa communio, czyli swoją pełną wspólnotę z Kościołem katolickim - oświadczył przewodniczący Rady Prawnej KEP abp Andrzej Dzięga.

"Katolicy nie mogą stosować in vitro"

"Wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból po podpisaniu ustawy o in vitro" - oświadczyło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przypominają, że katolicy nie mogą stosować tej metody, "ponieważ kosztem urodzonej jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci".