Opinia KE o Polsce

1 czerwca 2016
Komisja Europejska ocenia Polskę. Timmermans: nie udało się znaleźć rozwiązania głównych problemówPAP / EPA

KE postanowiła wysłać do polskich władz opinię ws. praworządności - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Powód to brak rozwiązania kryzysu wokół TK.

Opinia podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. To pierwszy etap tzw. procedury ochrony praworządności. Treść opinii jest poufna.

- Unia Europejska jest zbudowana na wspólnych wartościach zapisanych w Traktacie - powiedział Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli. - Te wartości obejmują również poszanowanie zasad rządów prawa. (...) Zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich. Jest też częścią roli Komisji jako strażnika traktatu - mówił. Według Timmermansa kontakty między nim a polskimi władzami miały na celu pomoc w poszukiwaniu rozwiązania, "które musi zostać znalezione w Polsce". - Jednak pomimo naszych wysiłków do tej pory nie udało się znaleźć rozwiązania najważniejszych problemów - powiedział. Te najważniejsze problemy dotyczą sporu o skład Trybunału Konstytucyjnego, publikacji jego wyroków i ich poszanowania oraz treści ustawy reformującej TK z 22 grudnia 2015 r.

"Jeśli ma to prowadzić do polexitu, to niech ludzie to usłyszą"

Komisja Europejska będzie ściśle monitorować sytuację w Polsce i pozostaje w gotowości do rozmów z władzami polskimi, by rozwiązać problemy - powiedział komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders w czasie debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej praworządności w Polsce, na Węgrzech i na Malcie. Eurodeputowani PiS bronili działań polskiego rządu, europosłanka PO Magdalena Adamowicz zwracała uwagę, że "mechanizmy Unii Europejskiej są bezbronne wobec fake newsów, dezinformacji, manipulacji i inżynierii społecznej". Ostrzegła też przed polexitem.

Timmermans o praworządności w Polsce. Morawiecki: jest w trybie wyborczym

Bez rozwiązania wszystkich kwestii dotyczących praworządności w Polsce nie może być mowy o zakończeniu procedury z artykułu 7. - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wśród kwestii tych wymienił między innymi sprawy Krajowej Rady Sądownictwa czy procedury dyscyplinarne wobec sędziów. Holendrowi odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Unijna komisarz sprawiedliwości: Komisja Europejska nie wycofa skargi w sprawie Polski

Komisja Europejska nie wycofa swojej skargi przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, choć decyzje polskiego rządu są pozytywnym krokiem - powiedziała czeskim dziennikarzom komisarz sprawiedliwości Unii Europejskiej Vera Jourova. - Moim zdaniem są argumenty prawne przemawiające za tym, żeby KE jednak się ze sprawy nie wycofywała - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Komisja Europejska o wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE

Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który mówi o możliwości badania niezawisłości sądów przed wykonywaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania, wskazuje na gwarancje konieczne do uniknięcia ryzyka politycznej kontroli orzeczeń - zaznaczył rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

"Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia". Timmermans o dialogu z polskim rządem

Musimy się upewnić, że sądownictwo jest niezależne od rządzących - podkreślił Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komentując rozmowy z polskimi władzami w sprawie praworządności. Dodał, że dialog pomiędzy Brukselą i Warszawą trwa, ale nadal spór wokół zmian w sądownictwie nie został zakończony.

Byli ambasadorowie: Polska postrzegana jest jako "chory człowiek" Unii

29 byłych ambasadorów powołało Konferencję Ambasadorów RP, której celem ma być analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. W poniedziałkowym oświadczeniu dyplomaci krytykują politykę zagraniczną rządu Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając, że zmierza ona do marginalizacji pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Kaczyński: przed tym wystąpieniem powiedziałem jej "pokaż, proszę, pazurki"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że należy bronić nagród dla ministrów. W wywiadzie dla wPolityce.pl stwierdził, że są to "legalne nagrody za ciężką pracę". - To absolutnie nie jest żaden skandal - dodał. Kaczyński mówił też o konflikcie Polski z Komisją Europejską. - Cena za kompromis z Brukselą w sprawie reformy sądownictwa jest znacząca, gorzka - ocenił prezes PiS.

BBC: 25 lat po wyjściu Rosjan Polska przeżywa kryzys tożsamości

Radykalna polityka łapie teraz wiatr w żagle, ale zbierające się czarne chmury w końcu zmuszą Warszawę do zmiany kursu - twierdzi brytyjska telewizja publiczna w materiale o Polsce. Korespondent BBC szukał odpowiedzi na pytanie, czy nad Wisłą "obserwujemy koniec demokracji liberalnej".

Biuro Komisarza ONZ zaniepokojone sytuacją w Polsce

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka w Brukseli w opublikowanym w środę komunikacie wyraziło zaniepokojenie w związku z malejącą przestrzenią dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, zagrożoną niezależnością systemu sądownictwa oraz wzrostem retoryki ekstremistycznej.

Timmermans: oczekujemy reakcji strony polskiej. Wiceszef MSZ: my - bezstronnej oceny

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podziękował za dialog z Polską, podkreślił jednak, że musi on przynosić rezultaty. Z kolei reprezentujący nasz kraj wiceszef MSZ Konrad Szymański zaapelował do państw członkowskich Unii o bezstronność. We wtorek w Brukseli na forum ministrów do spraw europejskich państw Unii Europejskiej odbyła się dyskusja o Polsce.