tvnpix

Mariusz T. wyszedł na wolność

Pełnomocnik Mariusza T. złożył apelację od orzeczenia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który 3 marca uznał T. za osobę stwarzająca zagrożenie i nakazał umieścić go w ośrodku w Gostyninie. Marcin Lewandowski zakwestionował m.in. metody użyte przez biegłych. - Mój klient jest osobą zamkniętą w sobie, nieufną. Uważam, że tylko i wyłącznie poddanie go wnikliwej obserwacji i badanie w sposób ciągły umożliwiłoby trafną ocenę stopnia zagrożenia (...) - wyjaśnił mecenas w rozmowie z TVN24.
czytaj dalej »
- Zaatakował bez powodu. Przejechał mi nożem po twarzy - opowiada 27-letnia Malwina z Chełmna, która została raniona przez Ludwika S. - przestępcę skazanego w latach 80. za zabójstwo kobiety. Podobnie jak Mariuszowi T. - zamieniono mu karę śmierci na 25 lat więzienia. S. był jednym z więźniów, którego miała objąć ustawa o izolowaniu groźnych przestępców, ale weszła w życie zbyt późno. O sprawie informowaliśmy w środę.
czytaj dalej »
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by od nowego roku zaczął obowiązywać w Polsce nowy kodeks karny. Projekt, do którego dotarł portal tvn24.pl, jest już gotowy, a przewidywane zmiany to największa ingerencja w kodeks od ponad 80 lat. Pojawią się w nim nowe rodzaje kar, a przepisy radykalnie ograniczą m.in. możliwość orzekania wyroków "w zawieszeniu". Ministerstwo mówi o "zapaści" obecnego systemu, a część karnistów o tym, że skutki proponowanych zmian mogą być fatalne.
czytaj dalej »