Kopacz ogłasza dymisje

10 czerwca 2015
Cała konferencja prasowa Ewy Kopacz
Cała konferencja prasowa Ewy Kopacz
tvn24
kopacz-16.jpgtvn24

Zmiany na szczytach władzy po opublikowaniu akt sprawy tzw. afery podsłuchowej. Premier Ewa Kopacz przeprasza wyborców i dymisjonuje grupę ministrów. Do tego rezygnacja marszałka Sejmu i zapowiedź szefowej rządu, że nie przyjmie rocznego sprawozdania prokuratora generalnego, co otworzy drogę do próby jego odwołania przez Sejm.

Premier Ewa Kopacz oświadczyła w środę 10 czerwca, że nie przyjmie sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. Decyzja ma związek z publikacją w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej. Kopacz poinformowała też, że dymisje złożyli ministrowie zdrowia, skarbu oraz sportu.

Premier podała, że rezygnację z funkcji marszałka Sejmu złożył Radosław Sikorski, z funkcji szefa doradców premiera odchodzi Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (który pozostaje szefem KPRM).

Biernat o swojej dymisji: raz się jest na wozie, raz pod wozem

Nie wiem, czy wystartuję w wyborach parlamentarnych, bo to nie jest tylko moja decyzja - podkreślał w "Jeden na jeden" Andrzej Biernat, były minister sportu. Odnosząc się do swojej dymisji, podkreślił, że nie ma sobie nic do zarzucenia, w polityce jednak tak jest, że raz się jest na wozie, raz pod wozem.

Sikorski: wystarczy jeden koszarowy dowcip przy kielichu i eliminują cię z życia publicznego

- Ja grzecznym chłopcem nie byłem. Ani za komuny, ani w Afganistanie, ani w Angoli, ani wśród żołnierzy w MON. Więc jeżeli teraz standardem jest, że niezależnie od tego, co zrobiłeś, co potrafisz i jakie masz dokonania, wystarczy jeden koszarowy dowcip przy kielichu i eliminują cię z życia publicznego, to obawiam się, że ta cena jest zbyt wysoka - mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" Radosław Sikorski.

Mucha: bohaterowie afery taśmowej powinni startować w wyborach

- Jestem zwolenniczką tego, że o tym powinni zdecydować wyborcy - powiedziała rzeczniczka kampanii wyborczej PO Joanna Mucha w "Kropce nad i", pytana o to, czy w parlamencie powinni znaleźć się bohaterowie afery taśmowej. 80 procent ankietowanych w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 uważa, że osoby pojawiające się w podsłuchanych rozmowach nie powinny startować w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Sikorski zrezygnował. Dwójka kandydatów na fotel marszałka

Na posiedzeniu prezydium Sejmu Radosław Sikorski złożył rezygnację ze funkcji marszałka Sejmu. Kandydatką na to stanowisko z ramienia PO będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, a SLD - Jerzy Wenderlich. Nie jest też wykluczone, że swojego kandydata zgłosi PSL. - Każdy klub ma takie prawo - powiedział szef klubu PSL Jan Bury.

Schetyna: trudno sobie wyobrazić zdymisjonowanych ministrów na listach

- Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś odchodzi z rządu, po kilku tygodniach jest w świetnej formie i zostaje liderem w swoim okręgu wyborczym i słyszymy, że nic się nie stało - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna. Szef MSZ został zapytany o to, czy ministrowie, którzy odeszli niedawno z rządu, powinni znaleźć się na listach wyborczych PO.

"Konstytucyjny minister namawia do łamania prawa - to niedopuszczalne"

NSZZ "Solidarność" domaga się dymisji zaprzysiężonego we wtorek nowego ministra zdrowia, profesora Mariana Zembali. Powodem ma być jego wypowiedź dla "Faktów" TVN. Odnosząc się do kwestii strajków, stwierdził on, że każdy, kto w jego centrum podjąłby strajk, zostałby zwolniony. Zaznaczył jednak, że mówi to jako dyrektor szpitala kierujący się troską o zdrowie pacjenta. - Minister konstytucyjny podżega i namawia do łamania prawa. To niedopuszczalne - powiedział podczas briefingu prasowego przewodniczący "S" Piotr Duda.

Prokuratorzy kontra premier Kopacz. Nie czują się winni ujawnienia zdjęć akt w internecie

"Poważne zastrzeżenia" budzi wykorzystanie publikacji w sieci akt afery podsłuchowej jako pretekstu do odwołania Andrzeja Seremeta - stwierdzili prokuratorzy w przyjętej w środę uchwale. Podkreślili, że to nie oni są winni przecieku. - W tym przypadku nie było żadnego przecieku z prokuratury - zgadza się profesor Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, współtwórca reformy prokuratury.

Seremet tłumaczy się z upublicznienia akt. "Prokuratorzy działali prawidłowo"

Prokuratorzy działali prawidłowo, udostępniając akta ze śledztwa stronom postępowania, ich obrońcom i pełnomocnikom - mówił podczas posiedzenia sejmowej speckomisji prokurator generalny Andrzej Seremet. Poinformował, że zarzuty wobec działań prokuratury w tej sprawie są "niezasadne". Dodał, że akta przeglądało 15 osób.

Marek Biernacki wchodzi do gry. "Naprawdę to jest mocny zawodnik"

To może być kluczowa nominacja, biorąc pod uwagę okoliczności przebudowy rządu tuż przed wyborami. Marek Biernacki - nie jako minister, a koordynator - będzie nadzorował pracę pięciu służb specjalnych. Od największej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego po najmniejszą, jaką jest Centralne Biuro Antykorupcyjne. W tej dziedzinie ma opinię znawcy i przyznaje to nawet opozycja, która w ogóle ciepło mówi o Biernackim. Być może to też było jednym z powodów jego nominacji. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Specjalista od trudnych decyzji. Kim jest nowy minister zdrowia

Nowemu ministrowi zdrowia, profesorowi Marianowi Zembali, nie przeszkadza, że jest - jak to sam mówi - plombą w rządzie. Wybitny kardiochirurg i transplantolog, uratował nie jedno życie. Teraz ma ratować wizerunek partii rządzącej. Bo raczej trudno wymagać, by w te kilka miesięcy mógł cokolwiek uzdrowić w służbie zdrowia. Nawet z jego umiejętnością szybkiego podejmowania trudnych decyzji. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Platforma pozjadała swoje rozumy i słusznie zbiera za to cięgi"

- Na efekty pracy nowych ministrów nie mamy co czekać. Cztery miesiące liftingu niczego nie dadzą - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Beata Kempa (Zjednoczona Prawica), komentując zmiany w rządzie Ewy Kopacz. Jarosław Wałęsa (PO) bronił decyzji premier, mówiąc, że rząd będzie mógł w końcu spokojnie pracować, choć przyznał, że "wrzód", jakim była afera podsłuchowa, należało przeciąć wcześniej.

Trzaskowski szefem sztabu PO, Mucha rzecznikiem kampanii

Kto zostanie szefem sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej? Z informacji Katarzyny Kolendy-Zaleskiej wynika, że stanowisko to zajmie Rafał Trzaskowski. Pojawiają się także spekulacje dotyczące tego, kto zastąpi Małgorzatę Kidawę-Błońską na stanowisku rzecznika rządu.

Nowy koordynator o priorytetach służb: terroryzm i Rosja

Zagrożenia terrorystyczne związane z basenem Morza Śródziemnego, sytuacja na Wschodzie, aktywność służb rosyjskich - to według Marka Biernackiego, który ma być koordynatorem służb specjalnych, wyzwania stojące obecnie przed polskimi służbami.

Sikorski "jedynką" w Bydgoszczy? Wicepremier: ta wypowiedź była przedwczesna

Wydaje mi się, przy całym szacunku do marszałka, że ta wypowiedź była przedwczesna - stwierdził w RMF FM wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak. Odniósł się w ten sposób do słów Radosława Sikorskiego, który poinformował, iż podjął się zadania, które powierzyła mu Ewa Kopacz, tzn. bycia liderem listy w Bydgoszczy.