Konklawe wybrało papieża

14 marca 2013
Ponad 6 mln ludzi obserwuje profil papieża Franciszka na TwitterzePAP/EPA

115 kardynałów-elektorów, dwa dni konklawe i zaledwie pięć głosowań - o godz. 19.06 13 marca nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, a godzinę później świat poznał nowego papieża. 266. następca św. Piotra to dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, kardynał Jorge Mario Bergoglio. Argentyńczyk przyjął imię Franciszek.

Wybiła 19.06. Biały dym, euforia i nowy papież
Wybiła 19.06. Biały dym, euforia i nowy papieżtvn24

Hierarcha z Argentyny ma 76-lat i jest pierwszym w dziejach Kościoła papieżem z Ameryki Południowej. Jest też pierwszym w historii jezuitą, który objął biskupstwo Rzymu.

W tzw. Loży Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, po odsłonieniu kotary, Franciszek ukazał się tuż po godzinie 20, po słowach "Habemus papam", wypowiedzianych przez protodiakona kard. Jean-Louisa Taurana.

Zamiast "papieża teologa" jest "papież dla ludu". Rewolucja w Watykanie

Tydzień od wyboru nowego papieża obserwatorzy podkreślają rewolucyjną zmianę w Watykanie. - Benedykt XVI jest wielkim teologiem, ale w byciu papieżem nie chodzi tylko o teologię - stwierdził profesor Massimo Faggioli. Odrzucenie przez Franciszka "monarszego stylu" sprawowania urzędu ma nieść nadzieję dla kościoła.

Twierdza Rzym. Saperzy i snajperzy na inaugurację pontyfikatu

Przed wtorkową inauguracją pontyfikatu papieża Franciszka, w której udział może wziąć nawet kilkaset tysięcy osób, Rzym zamienia się w twierdzę. Od niedzieli do Wiecznego Miasta przyjeżdżają kolejne ze 150 oczekiwanych oficjalnych delegacji państwowych.

Franciszek "ćwierknął". Także po polsku

Franciszek w niedzielę nie tylko odprawił pierwszą modlitwę Anioł Pański, ale też zadebiutował na Twitterze. Tuż po godz. 12 jego pierwsze słowa w sieci pojawiły się na oficjalnym profilu Stolicy Apostolskiej w tym serwisie społecznościowym.

Papież odmówił Anioł Pański. "Dobrej niedzieli i smacznego obiadu"

Papież Franciszek odprawił pierwszą modlitwę Anioł Pański po wyborze na tron Piotrowy. - Kieruję serdeczne pozdrowienia do wszystkich pielgrzymów. Dziękuję za powitanie i modlitwę. Módlcie się za mnie, proszę was o to - powiedział do tłumów zebranych na Placu Św. Piotra.

Patriarcha Konstantynopola powita papieża. Po raz pierwszy od Wielkiej Schizmy

Po raz pierwszy od ponad 900 lat, a więc od momentu rozpadu chrześcijaństwa na katolicyzm i prawosławie patriarcha Konstantynopola przyjedzie do Rzymu, by uczestniczyć w inauguracji pontyfikatu nowego papieża. Bartłomiej I zasiadający na tronie w dzisiejszym Stambule wykona ten gest wobec kard. Jorge Bergoglio, czyli papieża Franciszka.

Rodacy "zdradzili" Scolę już w pierwszym głosowaniu konklawe

To była jedna z najbardziej spektakularnych porażek faworyta w historii nowożytnych konklawe. Tym boleśniejsza dla kard. Angelo Scoli, że w dużej mierze zgotowana mu przez rodaków - pisze "La Stampa". Personalne niechęci okazały się ważniejsze, niż chęć przywrócenia Włocha na tron Piotrowy.

Wrażliwość papieża "rozleje się na Kościół"

Pontyfikat nowego papieża może być "pontyfikatem szczególnym", czego pierwsze sygnały już dostaliśmy - podkreślali goście "Kropki nad i" w TVN24. Ks. Rafał Markowski, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, oceniał, że wrażliwość Jorge Mario Bergoglia może spowodować jej "rozlanie się na Kościół". - To może być naprawdę piękny pontyfikat - dodawał ks. Robert Nęcek, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.

Papież Franciszek w Polsce w 2016? Lombardi: Dajmy mu trochę czasu

Kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz w piątek oficjalnie zaproszą papieża Franciszka na pielgrzymkę do Polski. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi odniósł się w czwartek do planów polskich kardynałów i stwierdził, że Polska cieszy się względami Kościoła ze względu na postać Jana Pawła II, jednak poprosił o czas na konkretne decyzje.

Chiny chcą zbliżenia z Watykanem. Ale na swoich warunkach

Chiński rząd pogratulował w czwartek papieżowi Franciszkowi wyboru na tron Piotrowy i wyraził nadzieję, że w czasie jego pontyfikatu relacje Pekinu z Watykanem ulegną ociepleniu. Chiny nie utrzymują oficjalnych stosunków ze Stolicą Apostolską od 1951 roku.

Prezydent Argentyny rozczarowana wyborem papieża. "Pech"

Pierwszą reakcją krytykowanej przez nowego papieża prezydent Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner na jego wybór było rozczarowanie i niezadowolenie - donoszą argentyńskie media. Urzędnicy zgromadzeni wokół głowy państwa w jej gabinecie mieli krzyczeć tuż po ogłoszeniu decyzji kardynałów, że "nie mogli mieć większego pecha".

Przecieki z konklawe: Scola "w szoku", wpadka z telegramem

Największej grupie purpuratów zależało na tym, by rozbić monopol Kurii Rzymskiej na rządzenie Kościołem, kard. Angelo Scola po pierwszym głosowaniu był "w szoku", a kard. Bertone po trzecim podszedł do Jorge Bergoglio i powiedział, że go popiera - wynika z przecieków z Kaplicy Sykstyńskiej, jakie docierały w trakcie konklawe do redakcji dziennika "La Stampa".

Współpracował z wojskową juntą? Bergoglio: Stare kłamstwo

Wraz z wyborem kard. Bergoglio na papieża, wróciły zarzuty sprzed lat. Zdaniem argentyńskiego dziennikarza, autora książki "Cisza", obecny papież w 1976 r. przyczynił się do wydania w ręce wojskowej junty dwóch jezuitów. Obrońcy Bergoglia twierdzą, że było wręcz przeciwnie - pomagał on prześladowanym przez reżim. A w wydanej kilka lat temu oficjalnej biografii można przeczytać, że to interwencja Bergoglio uratowała życie dwóm duchownym.