tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Konflikt wokół TK

Trybunał Konstytucyjny zamknęła przed dziennikarzami, a wiceprezesa TK wysłała na przymusowy urlop. Takie były pierwsze decyzje sędzi Julii Przyłębskiej w roli prezesa Trybunału. Tymczasem, jak przekonał się reporter "Czarno na białym", jest coraz więcej wątpliwości, czy jej wybór na to stanowisko przebiegał zgodnie z prawem. Zgłasza je nawet sędzia TK wybrany głosami Prawa i Sprawiedliwości. Więcej dziś o 20:30 w TVN24.
czytaj dalej »
- Żadnych sankcji bez dowodów - powiedział nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, pytany w Strasburgu, czy poprze sankcje wobec Polski. Nie chciał komentować, czy jego wybór skomplikuje sytuację szefa RE Donalda Tuska, którego kadencja kończy się za kilka tygodni.
czytaj dalej »
Państwowa Inspekcja Pracy wkroczyła do Trybunały Konstytucyjnego. Zgodziła się z decyzją prezes Trybunału Konstytucyjnego o wysłaniu na wakacje sędziów, którzy mają urlopowe zaległości. Efekt - Trybunał jest nieczynny, rozpraw nie ma, bo nie ma komu orzekać. Nie wiadomo też, kiedy Trybunał ponownie zacznie prace. To, co dla prezes wydaje się oczywiste, dla Komisji Weneckiej już nie - w kolejnym już dokumencie jest sytuacją zaniepokojona. Materiał programu "Polska i Świat".
czytaj dalej »
- Jeśli zwykły Kowalski ma obowiązek wykorzystać urlop po to, żeby pracodawca mu ekwiwalentu nie płacił, to tym bardziej tak wysoki ekwiwalent powinien nie być płacony sędziom, tylko powinni urlop wykorzystać w naturze - mówiła rzeczniczka PiS Beata Mazurek o skierowaniu na przymusowy urlop wiceprezesa TK Stanisława Biernata.
czytaj dalej »
"Do tej pory Trybunał Konstytucyjny pełnił kluczową rolę w zapewnieniu poszanowania praw człowieka, praworządności i zasad demokratycznych w Polsce. To alarmujące, że systematycznie uniemożliwia się Trybunałowi wykonywania roli przypisanej mu w polskiej konstytucji" - napisał w oświadczeniu przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio. - W Polsce nie ma problemu z Trybunałem Konstytucyjnym. Być może szef Komisji Weneckiej czytał stare gazety - skomentował minister Witold Waszczykowski.
czytaj dalej »