Himalaje. Wypadek turystów

16 października 2014

Nepal zamierza zwiększyć bezpieczeństwo wypraw trekkingowych

Władze Nepalu zapowiedziały we wtorek wprowadzenie przepisów zwiększających bezpieczeństwo uczestników wypraw trekkingowych w Himalajach. Obiecały też poprawę systemu ostrzegania pogodowego. W zeszłym tygodniu pod Annapurną zginęły 43 osoby.

Wszyscy poszukiwani turyści z Annapurny już bezpieczni. Będzie system ostrzegania

Wszyscy poszukiwani wspinacze, których na nepalskim ośmiotysięczniku uwięziła burza śnieżna, są już bezpieczni. Według nepalskiej policji w sumie 385 osób, w tym 180 cudzoziemców, zostało od środy bezpiecznie sprawdzonych z trekkingowego szlaku. W wyniku załamania pogody na zboczu góry Annapurna zginęło w sumie 43 ludzi, w tym troje Polaków.

"Znaleźli się na wielkiej przestrzeni, nie było gdzie się schować"

Turyści, którzy zginęli w Himalajach, nie spodziewali się takiego gwałtownego załamania pogody. Znaleźli się na wielkiej przestrzeni, gdzie nie było gdzie się schować - mówił w TVN24 himalaista Ryszard Pawłowski. Podkreślał, że wspinacze byli niedoinformowani, choć można było przewidzieć, że pogoda się pogorszy.

W Himalajach poprawiła się pogoda. Znów szukają turystów

Po kilkunastu godzinach przerwy w poszukiwaniach, wymuszonej pogorszeniem pogody i zmrokiem, w Himalajach wznowiono poszukiwania ofiar lawin. Według nepalskich mediów, dotychczas znaleziono 30 ciał. Według ostatniej informacji polskiego MSZ zginęło trzech Polaków.

MSZ potwierdza: w Himalajach zginęło dwóch Polaków

Potwierdzamy, że wśród ofiar śmiertelnych zejścia lawiny jest dwóch obywateli polskich - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Wcześniej pojawiały się informacje, że w wyniku burz śnieżnych i lawin zginęło w Himalajach trzech Polaków. Wciąż trwa identyfikacja innych ofiar.