tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Brytyjczycy zagłosują wcześniej

Foto: EPA/ANDY RAIN/PAP | Wideo: Reuters TV May chce wyborów 8 czerwca

Brytyjski parlament w głosowaniu 19 kwietnia 2017 roku zdecydował o rozpisaniu wcześniejszych wyborów, co zaproponowała premier Theresa May.

Za propozycją, przedstawioną przez premier Theresę May, zagłosowało 522 posłów, w tym większość deputowanych Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów.

Zgodnie z ustawą z 2011 roku, która miała utrudnić partiom zwoływanie przedterminowych wyborów w momencie znaczącej przewagi w sondażach, rządowy wniosek w tej sprawie powinien uzyskać 434 głosy (dwie trzecie posłów). W środę przeciwko zagłosowało zaledwie 13 posłów, a 115 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Rozwiązanie parlamentu obecnej kadencji nastąpi w nocy z 2 na 3 maja.

Oglądaj
May zapowiada wcześniejsze wybory. Całe wystąpienie
Wideo: Reuters May zapowiada wcześniejsze wybory. Całe wystąpienie

May decyduje

18 kwietnia, przemawiając na Downing Street po pierwszym posiedzeniu rządu po Świętach Wielkanocnych, premier May podkreśliła, że zdecydowała się na złożenie wniosku o przedterminowe wybory ze względu na polityczny sprzeciw wobec planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

 

Jeśli nie zorganizujemy wyborów parlamentarnych w tym momencie, ich polityczne gierki będą trwały nadal, a negocjacje z Unią Europejską dotrą do najtrudniejszego etapu tuż przed kolejnymi zaplanowanymi wyborami. Podziały w Westminsterze mogą zagrozić naszej zdolności przekucia Brexitu w sukces oraz mogą spowodować szkodliwą niepewność i niestabilność naszego kraju

Theresa May

- Powinniśmy mieć do czynienia z jednością w Westminsterze [brytyjskim parlamencie - red.], a zamiast tego istnieją głębokie podziały. Cały kraj się jednoczy, Westminster - nie. (...) Nasi przeciwnicy wierzą, że skoro rządowa większość jest niewielka, (...) będą w stanie zmusić nas do zmiany kursu, ale są w błędzie - podkreśliła.

- Jeśli nie zorganizujemy wyborów parlamentarnych w tym momencie, ich polityczne gierki będą trwały nadal, a negocjacje z Unią Europejską dotrą do najtrudniejszego etapu tuż przed kolejnymi zaplanowanymi wyborami. Podziały w Westminsterze mogą zagrozić naszej zdolności przekucia Brexitu w sukces oraz mogą spowodować szkodliwą niepewność i niestabilność naszego kraju - dodała.

May powiedziała, że "dopiero niedawno doszła do tego wniosku", dodając: jednak "potrzebujemy wyborów, i potrzebujemy ich teraz". - Mamy wyjątkową szansę, aby (przeprowadzić wybory), podczas gdy Unia Europejska uzgadnia swoje stanowisko negocjacyjne i zanim rozpoczną się szczegółowe negocjacje - zaznaczyła.

Szefowa rządu podkreśliła, że jej propozycja przedterminowych wyborów to "wyzwanie dla partii opozycji". - Krytykowaliście wizję rządu dotyczącą Brexitu; kwestionowaliście nasze cele; groziliście, że zablokujecie ustawę, którą przedłożymy pod obrady parlamentu - to wasz moment, aby pokazać, że naprawdę tak uważacie. (...) Zagłosujmy jutro za wyborami, przedstawmy swoje plany w sprawie Brexitu oraz program dla rządu i pozwólmy ludziom podjąć decyzję - powiedziała, zwracając się bezpośrednio do liderów opozycji.

Downing Street dodało po wystąpieniu May, że szefowa rządu poinformowała w poniedziałek o planie rozpisania przedterminowych wyborów królową Elżbietę II, a we wtorek odbyła rozmowę telefoniczną z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

 

Ostatnie sondaże sugerowały, że Partia Konserwatywna może liczyć na 44-procentowe poparcie, o ponad 20 punktów procentowych więcej niż opozycyjna Partia Pracy (23 proc.). Na proeuropejskich Liberalnych Demokratów chce zagłosować 12 proc. wyborców, a 10 proc. planuje oddać głos na eurosceptyczną Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Wszystko przez Brexit

Premier May rozpoczęła 29 marca formalnie dwuletni proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.Według art. 50 traktatu lizbońskiego, Brytyjczycy powinni opuścić Wspólnotę najpóźniej w ciągu dwóch lat od tej daty, chyba że Rada Europejska postanowi przedłużyć negocjacje.

Wielka Brytania. Wybory parlamentarne 2017 »

Oglądaj
Wielka Brytania. Wybory parlamentarne 2017
 • Partii Pracy grozi klęska?Partii Pracy grozi klęska?
 • May przekonała posłów do wcześniejszych wyborówMay przekonała posłów do wcześniejszych wyborów
 • Theresa May w drodze do parlamentuTheresa May w drodze do parlamentu
 • 18.04.2017 | Zwrot akcji na Wyspach - będą przedterminowe wybory. May chce silnego mandatu od Brytyjczyków18.04.2017 | Zwrot akcji na Wyspach - będą przedterminowe...
 • May: wcześniejsze wybory w Wielkiej Brytanii 8 czerwcaMay: wcześniejsze wybory w Wielkiej Brytanii 8 czerwca
 • May zapowiada wcześniejsze wybory. Całe wystąpienieMay zapowiada wcześniejsze wybory. Całe wystąpienie
Wideo: Reuters Partii Pracy grozi klęska?

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje