Bitwa o ACTA

4 lipca 2012
Premier Tusk już nie chce ACTA
Premier Tusk już nie chce ACTA
TVN24, sxc.hu
Premier Tusk już nie chce ACTATVN24, sxc.hu

Międzynarodowa umowa ACTA, która miała zapobiegać nielegalnemu obrotowi podróbkami, okazała się zbyt kontrowersyjna. Choć Polska podpisała ją w styczniu tego roku, już w lutym premier Donald Tusk poinformował, że "zawiesza" ratyfikację porozumienia. Kilkanaście dni później oznajmił, że ACTA nadaje się tylko do odrzucenia. Los umowy przypieczętował Parlament Europejski, który 4 lipca zdecydował o jej odrzuceniu.

ZOBACZ PROJEKT TRAKTATU ACTA

Porozmawiają o internecie. Na drugim Kongresie Wolności

W Warszawie odbędzie się dziś drugi Kongres Wolności w Internecie, organizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Uczestnicy kongresu - przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych i biznesu - będą rozmawiać o możliwych zmianach w prawie unijnym i polskim, zwiększających swobodę i bezpieczeństwo użytkowników w internecie.

Polskie stanowisko ws. regulacji sieci. "Ani kroku do przodu"

- Polska musi wyrazić bardzo mocne i stanowcze stanowisko - musimy powiedzieć: "nie, ani kroku do przodu". W ogóle nie powinniśmy rozmawiać o jakichkolwiek zmianach dotyczących zarządzania internetem w kontekście regulacji ITR - mówi w wywiadzie dla PAP były podsekretarz stanu w MAC Igor Ostrowski. Konferencja ws. zmian w umowie regulującej telekomunikację rozpoczęła się w poniedziałek w Dubaju.

Kto naciska w sprawie nadzoru internetu? Agenda ONZ "rozczarowana" stanowiskiem PE

Konferencja w Dubaju, na której 193 państwa podpisać mają umowę ws. regulacji sieci, to polityczna rozgrywka między USA i jego internetowym lobby a reżimami autorytarnymi - pisze kilka dni przed szczytem ITU agencja Reutera. ITU twierdzi, że to wielcy giganci internetowi chcą przeforsować swoje stanowisko, a przyjęte zapisy będą miały "charakter ogólny". - Nie ograniczą praw i wolności w sieci - zapewnia.

ONZ szykuje cenzurę internetu? Głosowanie za kilka dni 

Szykuje się kolejna bitwa o wolność internetu - alarmują internauci na całym świecie. Chodzi o zmiany w traktacie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), jednej z agend ONZ. Część nowych propozycji dotyczy kontroli sieci, co może doprowadzić do faktycznej cenzury internetu. Konferencja, na której 193 kraje mają przyjąć dokument, odbędzie się za zamkniętymi drzwiami w grudniu w Dubaju. Polska zapowiedziała, że nie zgodzi się na przyjęcie kontrowersyjnych zapisów umowy.

Duma wzięła się za internet. "To początek cenzury"

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w środę kontrowersyjną nowelizację ustawy o internecie. Poprawki dotyczą szkodliwych treści w sieci. Zdaniem obrońców wolności słowa mogą doprowadzić do powstania cenzury w całym internecie w Rosji.

Wydawcy i producenci: Odrzucenie ACTA zaszkodzi Europie

Odrzucenie ACTA przez Parlament Europejski będzie miało szkodliwe skutki dla własności intelektualnej, zatrudnienia i gospodarki Europy - oświadczyli europejscy wydawcy i producenci. Ich zdaniem, UE straciła szansę na ochronę innowacyjności na światowym rynku.

"ACTA symbolem lobbystów. Społeczeństwo pokazało, że jest wściekłe"

- Do tej pory największy wpływ w Brukseli mieli lobbyści i ACTA była tego symbolem - stwierdziła Katarzyna Szymielewicz, prezes fundacji Panoptykon. Jak podkreśliła, społeczeństwo nagle "pokazało, jak bardzo jest wściekłe, jak bardzo mu zależy". - Głos został usłyszany w Brukseli i zmienił kierunek tej polityki - zaznaczyła.

Europarlament pogrzebał ACTA

Parlament Europejski odrzucił międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi (ACTA). Zdecydowana większość eurodeputowanych głosowała przeciwko kontrowersyjnej umowie, która - zdaniem krytyków - ogranicza korzystanie z internetu.