śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Nowy rząd PiS
Komitet Polityczny PiS zaakceptował kandydaturę Beaty Szydło na premiera i skład jej rządu. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Szefem MON zostanie Antoni Macierewicz, a ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
czytaj dalej »
Katastrofa rosyjskiego samolotu
224 osoby, czyli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi, zginęły w katastrofie rosyjskiego samolotu airbus A321, który rozbił się 30 października na półwyspie Synaj. Byli to głównie rosyjscy turyści wracający z wakacji w Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym.
czytaj dalej »
Andrzej Duda w "Kawie na ławę"
Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi Andrzej Duda był gościem specjalnego wydania programu "Kawa na ławę". Bogdan Rymanowski pytał prezydenta m.in. o relacje z rządem, politykę zagraniczną i ocenę dobiegającej końca kampanii wyborczej.
czytaj dalej »
Katastrofa MH17. Raport śledczych
Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) 13 października 2015 r. opublikował długo oczekiwany raport badający przyczyny katastrofy boeinga 777 linii Malaysia Airlines, zestrzelonego w 2014 r. na wschodzie Ukrainy. Wynika z niego m.in., że samolot, który wykonywał lot MH17, został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk Buk.
czytaj dalej »
Łukaszenka wygrywa wybory
Alaksandr Łukaszenka wygrał przeprowadzone 11 października 2015 r. wybory prezydenckie na Białorusi i nadal będzie sprawował najwyższy urząd w państwie. Jak poinformowała nad ranem Centralna Komisja Wyborcza, zdobył on 83,49 proc. głosów.
czytaj dalej »
Krwawy zamach w Ankarze
To najbardziej krwawy zamach w historii współczesnej Turcji. 10 października przed południem w stolicy kraju Ankarze w dwóch eksplozjach przed dworcem kolejowym zginęło co najmniej 97 osób. Prokurdyjska opozycja twierdzi, że ofiar śmiertelnych jest 128, a około 200 osób zostało rannych. Nie jest jasne, kto dokonał ataku. Tureckie władze oskarżają o jego przeprowadzenie Państwo Islamskie, a Kurdowie władze w Ankarze i prezydenta Tayyipa Erdogana.
czytaj dalej »
Jedziemy na Euro
Polska w Warszawie pokonała Irlandię 2:1 w swoim ostatnim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Biało-czerwoni awansowali do turnieju finałowego, który w przyszłym roku odbędzie się we Francji.
czytaj dalej »
Nagrody Nobla 2015
Jak co roku Komitet Noblowski przyznaje najbardziej prestiżowe nagrody świata. Nagroda Nobla wynosi w 2015 roku osiem mln koron szwedzkich.
czytaj dalej »
Rosyjskie naloty w Syrii
Rosjanie rozpoczęli naloty na Syrię. Według ich wstępnych deklaracji, celem są dżihadyści z Państwa Islamskiego i inni radykałowie. Wiele wskazuje jednak na to, że priorytetem jest wsparcie reżimu Baszara Asada. Do działań Rosjan sceptycznie podchodzi Zachód, który obawia się też incydentów w powietrzu pomiędzy samolotami rosyjskimi i koalicyjnymi.
czytaj dalej »
Wrześniowe referendum
Z inicjatywy poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego 6 września odbyło się referendum, w którym Polacy odpowiadali na trzy pytania dotyczące: jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych oraz zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Aby wynik referendum był wiążący, musiała w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych. Zagłosowało 7,80 procent.
czytaj dalej »
Andrzej Duda 6 sierpnia 2015 roku oficjalnie został prezydentem Polski. Uroczystości inauguracyjne trwały siedem godzin, a rozpoczęły się w parlamencie od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Następnie prezydent wygłosił orędzie do narodu. Podkreślał, że jest "człowiekiem niezłomnym" i dotrzyma wszystkich swoich obietnic.
czytaj dalej »
Zamach w Suruc
Do eksplozji w Suruc, niedaleko granicy z Syrią doszło 20 lipca około południa. Miejscem zamachu było centrum kultury, w którym odbywała się konferencja prasowa Federacji Młodzieży Socjalistycznej. Grupa działaczy, w większości w wieku studenckim, zgromadziła się, aby wydać oświadczenie na temat planowanej podróży mającej na celu pomoc w odbudowie Kobane.
czytaj dalej »
20. rocznica masakry w Srebrenicy
Serbskie oddziały paramilitarne przejęły kontrolę nad Srebrenicą w kwietniu 1992 r. - Padły pierwsze strzały. Serbowie zajęli posterunki policji, kazali muzułmanom oddać broń - opowiada 70-letnia Kada Hotić, która trzy lata później podczas masakry straciła 56 członków rodziny. Mija dwudziesta rocznica najgorszego ludobójstwa w Europie po zakończeniu II wojny światowej, która mogła pochłonąć ponad dziesięć tysięcy ofiar.
czytaj dalej »
Józef Wesołowski nie żyje
28 sierpnia w swoim mieszkaniu w Watykanie zmarł były arcybiskup i nuncjusz apostolski Józef Wesołowski. Były hierarcha był oskarżany o pedofilię na Dominikanie i posiadanie pornografii dziecięcej. W Watykanie czekał na proces - pierwszy taki w historii Stolicy Apostolskiej.
czytaj dalej »
Seria zamachów dżihadystów
Do trzech zamachów o motywach islamistycznych doszło w piątek w odstępie kilku godzin w trzech krajach: Francji, Tunezji i Kuwejcie. Łącznie zginęło w nich 67 osób, a rannych zostało 265. Według Departamentu Stanu USA nie ma dowodów, że ataki były skoordynowane.
czytaj dalej »
Wbrew większości sondaży i analiz rządząca od 2002 r. w Turcji konserwatywno-islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdecydowanie wygrała 1 listopada 2015 r. wybory parlamentarne, odzyskując absolutną większość - wynika po przeliczeniu 98,8 proc. głosów.
czytaj dalej »
Kopacz ogłasza dymisje
Zmiany na szczytach władzy po opublikowaniu akt sprawy tzw. afery podsłuchowej. Premier Ewa Kopacz przeprasza wyborców i dymisjonuje grupę ministrów. Do tego rezygnacja marszałka Sejmu i zapowiedź szefowej rządu, że nie przyjmie rocznego sprawozdania prokuratora generalnego, co otworzy drogę do próby jego odwołania przez Sejm.
czytaj dalej »
Wyrok śmierci na Mursiego
16 czerwca egipski sąd potwierdził karę śmierci dla byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego w procesie dotyczącym masowej ucieczki z więzienia w 2011 roku. Zaniepokojenie wyrokiem wyraziły m.in. Biały Dom, ONZ i UE. Mursiego skazano też na dożywocie za szpiegostwo.
czytaj dalej »
Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie
Kandydat PiS Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 51,55 proc. głosów, pokonując popieranego przez PO urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego (48,45 proc.) - wynika z oficjalnych danych PKW.
czytaj dalej »
Księżna Cambridge urodziła córkę
Córka księcia i księżnej Cambridge urodziła się w sobotę 2 maja o godz. 9.34 czasu polskiego, ważąc 3,7 kg, w tym samym szpitalu, co jej starszy brat. Charlotte Elizabeth Diana - tak będzie nazywać się Jej Królewska Wysokość Księżniczka Cambridge.
czytaj dalej »
Trzęsienie ziemi w Nepalu
Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera był najsilniejszym w Nepalu od ponad 80 lat i dotknął obszary gęsto zaludnione, w tym stolicę kraju - Katmandu. W kraju doszło do ogromnych zniszczeń, potrzebna jest pomoc humanitarna, w gruzach legły cenne zabytki.
czytaj dalej »
Władysław Bartoszewski nie żyje
24 kwietnia 2015 r. w wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK.
czytaj dalej »
100. rocznica ludobójstwa Ormian
24 kwietnia 2015 r. w Armenii w obecności prezydentów Francji i Rosji, Francois Hollande'a i Władimira Putina, odbyły się w stołecznym kompleksie memorialnym Cicernakaberd uroczystości związane z setną rocznicą ludobójstwa Ormian w imperium otomańskim.
czytaj dalej »