35. rocznica stanu wojennego

14 grudnia 2016

"To byli ludzie, którzy nienawidzą"

W twarzach ludzi z drugiej strony widziałem nienawiść - mówił w "Jeden na jeden" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, który wziął udział w manifestacji KOD 13 grudnia. W pewnym momencie uczestnicy manifestacji KOD i zwolennicy PiS się spotkali.

"Los dumnego i prastarego narodu zawisł na włosku". Tak Zachód reagował na stan wojenny

Kiedy 35 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny, państwa zachodnie zareagowały. Zwłaszcza Stany Zjednoczone. - Od tysiąca lat Boże Narodzenie było świętowane w Polsce, w tym głęboko religijnym kraju. Jednak te Święta przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez swój rząd - mówił wtedy Ronald Reagan w swoim bożonarodzeniowym orędziu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Wałęsa: zdrajcy i szkodnicy, będą za to sądzeni

- Uważam rządzących za zdrajców, szkodników i będą za to sądzeni, jeszcze trochę. Ja im to gwarantuję, dlatego że tyle złego nawet komuniści nie zrobili Polsce. To są uczniowie tamtej władzy - powiedział w "Kropce nad i" były prezydent Lech Wałęsa.

PiS i KOD kilka ulic od siebie. Demonstracje i marsz w stolicy

Marsz KOD przeszedł we wtorek po południu z ronda de Gaulle'a przed siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Po drodze spotkał się z uczestnikami kontrmanifestacji. Obie grupy starały się nawzajem przekrzyczeć, nie doszło jednak do incydentów. Osobne zgromadzenie upamiętniające ofiary stanu wojennego zorganizowało PiS.

Petru: Kaczyński jest tchórzem niebezpiecznym dla Polski

Jarosław Kaczyński jest zawsze otoczony kilkunastoma ochroniarzami, nie ma kontaktu z normalnym człowiekiem i powiem szczerze - jest groźny - mówił w "Faktach po Faktach" lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zapowiedział także, że pozwie rzeczniczkę klubu PiS Beatę Mazurek za nazwanie go zdrajcą.

Kaczyński: zmiana napotyka na wściekły opór tych, którzy tracą

Mamy uparte dążenie do tego, by Polska się zmieniła, by stała się nieporównanie bardziej niż przedtem sprawiedliwa, by cały ten oszukańczy mechanizm rozdziału dóbr między uprzywilejowanych został złamany - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński we wtorek podczas uroczystości upamiętniającej ofiary stanu wojennego zorganizowanej przez PiS.

Bez wspólnej uchwały ws. stanu wojennego. "Takie mamy czasy"

Sejm uczcił we wtorek rano minutą ciszą ofiary stanu wojennego. Posłom wciąż nie udało się jednak przyjąć wspólnej uchwały w sprawie upamiętnienia tragicznych wydarzeń. Jak mówił po południu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, "wygląda na to", że uchwały nie będzie.

Kaczyński dwa lata temu: wybory sfałszowane. Dziś mówi, że takich protestów nie było

Nie organizowaliśmy demonstracji przeciwko sfałszowaniu wyborów samorządowych w 2014 roku - powiedział we wtorek szef PiS Jarosław Kaczyński, dodając, że to dzisiejsza opozycja "nie akceptuje wyniku wyborów" parlamentarnych. Tymczasem dwa lata temu PiS organizował 13 grudnia "obywatelski protest", zwołując samorządowców do zaprotestowania przeciwko sfałszowaniu wyborów.

"Nie wolno zakłamać historii, nie można jej pisać w fałszywy sposób"

- Cieszę się, że los dał mi możliwość przewodzenia "Solidarności" w trudnym czasie stanu wojennego. Uważam, że zrobiłem swoje - powiedział we wtorek 13 grudnia b. prezydent Lech Wałęsa na konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu z klubem PO. Szef Platformy Grzegorz Schetyna podkreślił, że nie wolno usunąć wielkich nazwisk tamtych czasów.

Kaczyński: będą próby uporządkowania działań opozycji

- Z naszej strony na pewno będą próby doprowadzenia do pewnego uporządkowania działań opozycji, chociaż znów się obawiam, że to będzie potraktowane jako nie danie opozycji pewnych przywilejów, tylko jako próbę ograniczenia demokracji - powiedział we wtorek szef PiS Jarosław Kaczyński. Oskarżył opozycję o "wezwania o charakterze antypaństwowym".

W Warszawie uczczono pamięć Grzegorza Przemyka i ofiar stanu wojennego

Pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka, pobitego na śmierć przez milicjantów, uczczono w nocy z 12 na 13 grudnia w Warszawie pamięć ofiar stanu wojennego w 35. rocznicę jego wprowadzenia. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele klubu Kukiz'15. W środę rano lider Nowoczesnej Ryszard Petru także złożył pod tablicą wieniec.

35 lat temu wprowadzono stan wojenny

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Wspólnie walczyli o wolną Polskę. Dzisiaj dzieli ich wizja wolności

Dwie wizje Polski i dwie strony barykady, która coraz bardziej dzieli też ludzi kiedyś razem walczących o wolność kraju - m.in. wolność słowa i wolność do demonstracji. Byli opozycjoniści Ludwika i Henryk Wujcowie oraz Zofia Romaszewska - w komunizmie ich rodziny połączyła przyjaźń, wspólna walka i jedno marzenie o wolnej Polsce. Po 35 latach tą wolność widzą jednak inaczej - tak bardzo inaczej, że - jak sami przyznają - nie mają już nawet o czym rozmawiać. To osobista historia, która może być symbolem podzielonej dziś Polski. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Lepiej oddaje prawdę vs. nie podpiszę się pod takim tekstem. Spór o treść uchwały o stanie wojennym

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia tragicznych wydarzeń stanu wojennego autorstwa posłów PO został w poniedziałek zastąpiony dokumentem posłów Kukiz'15. Ten tekst będzie przedmiotem drugiego czytania w Sejmie. - Zdaniem komisji lepiej oddaje prawdę o stanie wojennym - powiedziała przewodnicząca Elżbieta Kruk (PiS). - W propozycji uchwały klubu Kukiz'15 jest mnóstwo agresji - komentował Antoni Mężydło (PO).

"To mowa-trawa, której obywatele mają kompletnie dość"

Pójdziemy pod tablicę upamiętniającą Grzegorza Przemyka. To jest godny sposób uczczenia 13 grudnia, nie wyprowadzanie ludzi na ulicę, bicie piany - powiedział w "Faktach po Faktach" Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu (Kukiz'15). - Proszę nie uzurpować sobie monopolu na uczciwość - odparł poseł Andrzej Halicki (PO).