31. rocznica stanu wojennego

13 grudnia 2012

"Ofiary stanu wojennego pamiętamy, a pamięci zaginąć nie pozwolimy"

- Niech nigdy więcej Polak nie staje z bronią przeciwko Polakowi. Ofiary stanu wojennego pamiętamy, a pamięci zaginąć nie pozwolimy - mówił w niedzielę podczas obchodów 31. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek legendarny przywódca strajku górników w tym zakładzie Stanisław Płatek.

Kamiński: Trwa walka o wolność. Halicki: To obraźliwe słowa

To słowa obraźliwe dla naszej pamięci, historii, milionów Polaków - stwierdził poseł PO Andrzej Halicki, komentując wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o tym, że w Polsce nie ma wolności. Jego zdaniem, prezes PiS akceptując takie stwierdzenia wystawia sobie cenzurkę, która go dyskwalifikuje. - Swobody obywatelskie i wolność są w Polsce ograniczane - bronił prezesa PiS na antenie TVN24 poseł jego partii Mariusz Kamiński.

Ostatnia zbrodnia PRL-u. "Miała charakter zemsty SB"

Według władz PRL-u, ksiądz Sylwester Zych zapił się na śmierć. Znaleźli się i świadkowie i odpowiedni raport z sekcji zwłok. Według bliskich ciało miało jednak ślady silnego pobicia i nakłuć. Teczki śledztwa podczas upadku komunizmu, "zaginęły", a SB swoje teczki zniszczyła. Tajemnicza śmierć cztery miesiące po obradach Okrągłego Stołu była ostatnią zbrodnią PRL-u.

"Kaczyński przespał te 31 lat i nie zauważył, że Polska się zmieniła"

- Dzisiaj opowiadanie, że Polska jest zależna, że nie ma solidarności, że nie ma wolności, to jest skandal - oceniła w "Faktach po Faktach" marszałek sejmu Ewa Kopacz. W ten sposób skomentowała wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który w czasie marszu PiS powiedział, że "dziś w Polsce wolności coraz mniej, solidarności w ogóle, a niepodległość jest na sprzedaż".

ZOMO znów na ulicach. Akcja "Młodzi pamiętają"

Funkcjonariusze milicji ogrzewający się przy koksownikach, przemowa generała Jaruzelskiego na telebimie oraz opancerzony transporter - to wszystko w ramach akcji "Młodzi Pamiętają" można było zobaczyć w czwartek w Warszawie z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

PiS przeciwko przedawnieniu przestępstw PRL

PiS chce, aby Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjną ustawę, na mocy której ustalono pięcioletni termin przedawnienia karalności przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy PRL. - W imię prawa i sprawiedliwości - argumentował w czwartek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"To był w jakimś sensie koniec świata"

Mam nadzieję, że płynąca z 13 grudnia lekcja, by już nigdy Polak nie celował do drugiego Polaka z karabinu, nie wymierzał mu ciosu pałką i nie odbierał mu nadziei, jest dla nas najważniejsza - powiedział premier Donald Tusk we wspomnieniu w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

13 grudnia w Gdańsku. Razem, ale osobno

O północy z 12 na 13 grudnia ponad 100 osób uczciło rocznicę stanu wojennego pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Pojawiła się "Solidarność", kibice Lechii, Młodzi Demokraci i Stowarzyszenie "Godność". I było spokojnie.

Jaruzelski w przyszłym tygodniu wyjdzie ze szpitala

Po "wyrównaniu zaburzeń hematologicznych" Wojciech Jaruzelski zostanie wypisany do domu, prawdopodobnie w następnym tygodniu - poinformował dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie generał trafił w środę.

Prezydent wrócił do "swojego" aresztu

Tej rocznicy nie należy świętować, ale należy o niej pamiętać i uczynić z niej przedmiot głębokiej refleksji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski przed aresztem na warszawskiej Białołęce podczas obchodów 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Kutz: dzięki Jaruzelskiemu wszystko przeszło łagodniej

Doznałem największego szoku w życiu. Pamiętam to jako coś najgorszego, co można sobie wyobrazić - powiedział we "Wstajesz i wiesz" senator i reżyser Kazimierz Kutz, wspominając pacyfikację kopalni "Wujek", która była największą tragedią stanu wojennego.