śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Whitney Houston nie żyje
Gwiazda muzyki pop, aktorka, laureatka nagród Grammy i Emmy, Whitney Houston zmarła 11 lutego w wieku 48 lat. Legendarna piosenkarka została znaleziona przez swojego ochroniarza w hotelowym apartamencie w Beverly Hills.
czytaj dalej »
Berlinale 2012
Jury zaskoczyło Berlinale i przyznało główną nagrodę festiwalu gigantom włoskiego kina Paolo i Vittorio Taviani za film "Ceasar must die". – Dziękujemy Szekspirowi i mamy nadzieję, że publiczność dzięki naszemu filmowi też zobaczy w więźniach ludzi – mówili reżyserzy. Druga najważniejsza nagroda, Srebrny Niedźwiedź - Jury Grand Prix, trafiła do twórcy filmu "Just the Wind".
czytaj dalej »
Wisława Szymborska nie żyje
1 lutego w Krakowie zmarła Wisława Szymborska. Wybitna poetka, laureatka nagrody Nobla z 1996 r. miała 89 lat.
czytaj dalej »
Bitwa o ACTA
Międzynarodowa umowa ACTA, która miała zapobiegać nielegalnemu obrotowi podróbkami, okazała się zbyt kontrowersyjna. Choć Polska podpisała ją w styczniu tego roku, już w lutym premier Donald Tusk poinformował, że "zawiesza" ratyfikację porozumienia. Kilkanaście dni później oznajmił, że ACTA nadaje się tylko do odrzucenia. Los umowy przypieczętował Parlament Europejski, który 4 lipca zdecydował o jej odrzuceniu.
czytaj dalej »
Prawybory republikanów 2012
Dobiega końca kadencja prezydencka Baracka Obamy. Republikańscy krytycy uważają ją za jedną z najgorszych w historii USA i chcą odbić Biały Dom. Kto będzie rywalem obecnego prezydenta? Prawybory w Partii Republikańskiej ruszyły 3 stycznia - tradycyjnie od Iowa. Faworytem od początku był centrowy Mitt Romney, atakowany z jednej strony przez libertarianina Rona Paula, z drugiej przez polityków konserwatywnych. Mimo ataków, to Romney pozostał na placu boju.
czytaj dalej »
Prokurator strzela do siebie
W najnowszej historii Polski to wydarzenie bez precedensu. Styczniowa konferencja prasowa prokuratora wojskowego płk. Mikołaja Przybyła zakończyła się dramatem. Najpierw odczytał emocjonalne oświadczenie oskarżając Prokuraturę Generalną i media, po czym wyprosił dziennikarzy z pokoju i oddał do siebie strzał z pistoletu. Przeżył. Rana okazała się być powierzchowna. Kolejne wydarzenia pokazały jednak gigantyczny konflikt między prokuraturą wojskową i cywilną - odwołany został szef prokuratury wojskowej gen. Krzysztof Parulski. Jego miejsce - formalnie 3 lutego - zajął płk. Jerzy Artymiak.
czytaj dalej »
XX Finał WOŚP
Ponad 40,2 mln zł - to kwota jaką do tej pory udało się zebrać podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze podczas XX finału Orkiestry zbierane były w Polsce i za granicą podczas koncertów, festynów, licytacji i przez ponad 120 tys. wolontariuszy. Kwota, jaką udało się zebrać, ma być znana za kilka tygodni, ponieważ jeszcze trwają niektóre aukcje internetowe. Dopiero po ich zakończeniu okaże się, czy po raz kolejny pobito rekord. A ten z zeszłego roku to 47,25 mln zł.
czytaj dalej »
Chaos wokół zdrowia
Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy refundacyjnej, która znosi kary dla lekarzy za niewłaściwie wypisanie recepty. Naczelna Rada Lekarska oświadczyła jednak po południu, że nadal rekomenduje, by lekarze nie określali na receptach poziomu refundacji z wyjątkiem chorób przewlekłych. Także aptekarze zaczynają zastanawiać się nad protestem. Nowe prawo nadal bowiem nakłada na nich kary za realizację źle wypisanych recept.
czytaj dalej »
Iran grozi światu
Bliskiemu Wschodowi grozi wojenna zawierucha, a globalnej gospodarce potężna podwyżka cen ropy. Iran nie rezygnuje z prac nad pozyskaniem broni atomowej, choć ściągnęło to już na niego cztery pakiety sankcji ONZ. Bez skutku. Najnowszy raport MAEA przedstawił dowody, że irański program nuklearny służy nie tylko celom cywilnym. Zachód reaguje kolejnymi sankcjami, Iran grozi zamknięciem Zatoki Perskiej, a Izrael nie wyklucza ataku na atomowe instalacje.
czytaj dalej »
Kim Dzong Il nie żyje
Panował w najbardziej izolowanym państwie świata przez 17 lat. Zmarł 17 grudnia 2011 roku, ale świat dowiedział się o tym dopiero dwa dni później. 70-letni Kim Dzong Il, według oficjalnej propagandy "Ukochany Przywódca", miał umrzeć podczas podróży pociągiem, w wyniku rozległego zawału serca. Koreą Północną ma teraz rządzić syn Kim Dzong Ila, Kim Dzong Un. Kilka godzin po ogłoszeniu śmierci przywódcy, pojawiła się informacja, że Phenian wystrzelił rakietę krótkiego zasięgu.
czytaj dalej »
Vaclav Havel nie żyje
18 grudnia 2011 roku zmarł Vaclav Havel. Legendarny przywódca czechosłowackiej opozycji, dramaturg, pisarz i reżyser, a po upadku komunizmu ostatni prezydent Czechosłowacji oraz pierwszy prezydent Czech. Miał 75 lat.
czytaj dalej »
Stan wojenny. 30. rocznica
Przez lata linią obrony gen. Wojciecha Jaruzelskiego i zwolenników wprowadzenia stanu wojennego była teza o grożącej Polsce interwencji Związku Radzieckiego na podobieństwo tej, która miała miejsce w Czechosłowacji w 1968 roku. Nie inaczej było i w tym roku, gdy Jaruzelski pisząc list okolicznościowy wspomniał o "zagrożeniach zewnętrznych". Tymczasem z ujawnianych radzieckich dokumentów wyłania się obraz zupełnie przeciwny. Wynika z nich, że interwencja w Polsce przez władze ZSRR nie była brana pod uwagę. - Polscy przywódcy wspominają o pomocy zbrojnej ze strony bratnich krajów. Jednak my powinniśmy twardo trzymać się swojej linii - nie wprowadzać do Polski naszych wojsk - mówił szef KGB Jurij Andropow 29 października 1981 r.
czytaj dalej »
Upadek ZSRR. 20. rocznica
20 lat temu upadł Związek Radziecki. Odmienne drogi, którymi poszły poszczególne republiki, są dziś najlepszym potwierdzeniem, jak sztucznym tworem, utrzymywanym jedynie przez bezprzykładny w dziejach świata terror, był Związek Radziecki.
czytaj dalej »
Porwanie i zabójstwo Olewnika. Przełom w śledztwie
Prokuratorzy podejrzewają, że uprowadzenie Krzysztofa Olewnika z jego domu w 2001 roku mogło zostać sfingowane. Głównym dowodem śledczych na tę tezę jest nagranie rozmowy z telefonu komórkowego, podczas której Krzysztof Olewnik wydaje instrukcje jednemu ze swoich oprawców. Krzysztof tłumaczy porywaczowi, co ten ma przekazać jego rodzinie i ten faktycznie to robi. - Niech Jacek (Jacek K., przyjaciel Krzysztofa - red.) z Iwoną (żona Jacka K. - red.) jadą - mówi młody Olewnik. Rozmowa odbyła się w styczniu 2002 roku w centrum Warszawy, czyli w czasie kiedy młody biznesmen miał leżeć skrępowany w piwnicy porywaczy w okolicach Kałuszyna. W czwartek 17 listopada do domu w Drobinie prokuratorzy wraz z policją przeszukali mieszkania i domy Olewników i zabezpieczyli dowody w sprawie.
czytaj dalej »