100. rocznica ludobójstwa Ormian

24 kwietnia 2015
Kolumna ormiańskich więźniów, kwiecień 1915 r. Wikipedia

24 kwietnia 2015 r. w Armenii w obecności prezydentów Francji i Rosji, Francois Hollande'a i Władimira Putina, odbyły się w stołecznym kompleksie memorialnym Cicernakaberd uroczystości związane z setną rocznicą ludobójstwa Ormian w imperium otomańskim.

Na początku uroczystości pamięć ofiar uczczono minutą ciszy. Szefowie delegacji zagranicznych jeden za drugim przechodzili aleją memoriału i składali pojedynczą żółtą różę w centrum wieńca o kształcie symbolizującym niezapominajkę. W imieniu Armenii jej prezydent Serż Sarkisjan podziękował przywódcom za przybycie. Wyraził nadzieję, że ostatnie działania na rzecz uznania eksterminacji Ormian za ludobójstwo przyczynią się do "rozproszenia mroku stuletniego zaprzeczania" w sprawie tych wydarzeń.

Francja składa hołd ofiarom ludobójstwa Ormian i nigdy o nich nie zapomni - zapewnił prezydent Francji Francois Hollande. Ocenił także, że Turcja wypowiedziała "ważne słowa" dotyczące ludobójstwa Ormian, jednak - jak dodał - "czekamy także na inne słowa". W delegacji francuskiej był legendarny piosenkarz Charles Aznavour, urodzony w Paryżu w rodzinie ormiańskiej, która przeżyła masakrę sprzed stu lat.

Erdogan: Francuzi są odpowiedzialni za ludobójstwo w Rwandzie. Mamy dokumenty

Ci, którzy próbują pouczać Turcję na temat praw człowieka lub demokracji, wszyscy mają krwawą przeszłość - w środę powiedział prezydent Turcji. Recep Tayyip Erdogan w 104. rocznicę ludobójstwa Ormian szczególnie ostro skrytykował Francję, którą oskarżył o odpowiedzialność za ludobójstwo w Rwandzie.

Obchody ludobójstwa w cieniu politycznych wstrząsów

Przedstawiciele władz Armenii, w tym pełniący obowiązki premiera Karen Karapetjan, wzięli udział w obchodach rocznicy ludobójstwa Ormian. Uroczystości odbyły się zaledwie dzień po podaniu się do dymisji, pod wpływem masowych demonstracji, szefa rządu Serża Sarkisjana.

"Dzień pamięci wszystkich ludobójstw" we Francji. Także Ormian

Prezydent Francji zapowiedział ustanowienie "narodowego dnia pamięci wszystkich ludobójstw, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości". - Będzie to też dzień pamięci ludobójstwa Ormian - oznajmił Francois Hollande. O sprawie poinformowały w czwartek francuskie media.

Papież nazwał rzeź Ormian "ludobójstwem"

W pierwszym dniu wizyty w Armenii papież Franciszek nazwał w piątek "ludobójstwem" rzezie Ormian na początku XX wieku. Sformułowania tego, budzącego zawsze protesty Turcji, użył w przemówieniu do władz Armenii.

"To nie jest w porządku, gdy ludobójstwa nie można nazwać ludobójstwem"

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan zaapelował na łamach "Bilda" do niemieckich parlamentarzystów o poparcie uchwały Bundestagu uznającej masakrę Ormian podczas pierwszej wojny światowej za ludobójstwo. Przeciwko uchwale protestuje Turcja. Premier Binali Yildirim ostrzegł przed pogorszeniem relacji między Ankarą a Berlinem.

Papież beatyfikuje syryjskiego biskupa zamordowanego przez Turków

Papież Franciszek zgodził się na beatyfikację biskupa obrządku syryjskiego Flawiana Michała Melkiego, który został zamordowany w 1915 r. przez Turków podczas masakr Ormian i mniejszości chrześcijańskich. W sobotę papież zatwierdził dekret o jego męczeństwie.

"Wszyscy jesteśmy Ormianami". Wielka demonstracja w Stambule

Wielotysięczna demonstracja upamiętniająca setną rocznicę masakry Ormian odbył się w piątek w Stambule. "Wszyscy jesteśmy Ormianami" - skandowali maszerujący demonstranci, nazywając masakrę zbrodnią ludobójstwa. Rocznicę upamiętniono w wielu krajach.

Putin: nie ma usprawiedliwienia dla zabijania. Setna rocznica ludobójstwa Ormian

Nasz kraj jest gotowy do normalizacji stosunków z Turcją - powiedział prezydent Armenii Serż Sarkisjan w wywiadzie dla tureckiej prasy. Materiał ukazał się w piątek, w setną rocznicę ludobójstwa dokonanego przez Turków na ormiańskiej mniejszości. Do Erywania, stolicy Armenii, przybyli z tej okazji m. in. Francois Hollande i Władimir Putin.

Gauck o "ludobójstwie" Ormian. Erdogan: kampania oczerniania Turcji

Prezydent Niemiec Joachim Gauck jako pierwszy oficjalny przedstawiciel niemieckiego państwa określił w czwartek mianem ludobójstwa rzeź popełnioną na Ormianach przez Turków w czasie I wojny światowej. W piątek podobnej oceny ma dokonać Bundestag. Z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na "szczycie na rzecz pokoju" w Stambule oświadczył, że przodkowie Turków nigdy nie dopuścili się ludobójstwa.

Austriacy o ludobójstwie Ormian. Turcja wzywa ambasadora

Turcja odwołała na konsultacje do Ankary swego ambasadora w Wiedniu. To reakcja na deklarację austriackiego parlamentu, w której znalazł się termin "ludobójstwo" na określenie masakry Ormian sprzed 100 lat na terenie imperium osmańskiego.