tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Nie będzie na to zgody!". Madryt odpowiada Katalonii

"Nie będzie na to zgody!". Madryt odpowiada Katalonii
Foto: Shutterstock Katalonia chce ponownego referendum ws. niepodległości

Szef rządu hiszpańskiego, konserwatysta Mariano Rajoy, oskarżył w czwartek w wywiadzie dla agencji AFP regionalne władze Katalonii, przygotowujące ponowne referendum w sprawie jej niepodległości o "radykalny ekstremizm".

Wypowiadając się na temat niepodległościowych ambicji znacznej części Katalończyków, Rajoy oświadczył: "Jest nie do pomyślenia, aby władza wykonawcza terytorium tak ważnego, jak Katalonia, gdzie żyje siedem milionów mieszkańców i które reprezentuje 18 albo 19 proc. hiszpańskiego PKB, znajdowała się w rękach radykalnej lub ekstremistycznej siły uosabianej przez CUP" (Kandydatura Jedności Ludowej).

CUP jest formacją katalońskiej radykalnej lewicy niepodległościowej. Dzięki jej dziesięciu głosom w katalońskim parlamencie regionalnym zwolennicy niepodległości Katalonii mają w nim większość.

Proponuje ona wypowiedzenie posłuszeństwa hiszpańskim instytucjom i wzywa katalońskie władze wykonawcze do wdrożenia w 2017 roku procesu, który doprowadziłby do niepodległości Katalonii.

Bezskuteczne próby dialogu

Sojusz katalońskich niepodległościowców postanowił za wszelką cenę przeprowadzić we wrześniu 2017 roku referendum w sprawie oderwania się od Hiszpanii.

Mariano Rajoy kilkakroć zapewniał w wywiadzie dla francuskiej agencji, że nie dopuści do żadnego referendum, które Katalończycy chcą przeprowadzić "wbrew prawu". - Nie będzie na nie zgody! - powtarzał.

Pytany, czy mogłoby dojść do nowej, symbolicznej konsultacji w tej sprawie, zorganizowanej bez zgody państwa, jak to było 9 listopada 2014 roku, odpowiedział zdecydowanie, że to się nie może wydarzyć.

Madryt powtarza systematycznie, że zorganizowanie referendum w sprawie samookreślenia Katalonii jest kwestią, w której musieliby się wypowiedzieć wszyscy Hiszpanie.

Od początku roku rząd Rajoya próbuje bez powodzenia skłonić Katalończyków do dialogu w tej kwestii.

Rajoy jest skłonny uwzględnić pewne żądania Katalończyków, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje w dziedzinie infrastruktury: na przykład gotów jest zbudować kolejowy "korytarz śródziemnomorski" dla ułatwienia przewozu towarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
yarpen26
yarpen26

Tak w Katalonii, jak w Szkocji niepodległość postrzegana jest jako okazja do ukręcenia takich lodów, jakich się tam nigdy nie kręciło. W obydwu przypadkach chodzi o zerwanie kilkusetletniej unii, na której obie te krainy KORZYSTAJĄ, często w przeciwieństwie do macierzy. Szkocja jest wrazliwa na najdrbniejsze tąpnięcia cen ropy, a Katalonia rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   faceroll

   Uważam, że nie można tego porównywać do sytuacji Szkocji i Anglii, bo sytuacja materialna tych sąsiadów nie jest aż tak odmienna jak w przypadku Katalonii i reszty Hiszpanii.

   Katalonia doskonale zdaje sobie sprawę, że poradzi sobie bez reszty kraju, m.in dzięki walorom turystycznym. To bogaty odłącza się od biednego i większego rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Inflacja niespodzianie zjada emerytury. Polacy mogą sobie pozwolić na mniej

     Inflacja niespodzianie zjada emerytury. Polacy mogą sobie pozwolić na mniej

     Wzrost cen sprawia, że emeryci za swoje świadczenia mogą kupić mniej. Zmiana realnej siły nabywczej przeciętnych rent i emerytur spadła do wartości ujemnej. To pierwsza taka sytuacja od ponad pięciu lat. Rada Polityki Pieniężnej spodziewa się wyraźnego wzrostu cen w pierwszych miesiącach roku ale w dalszym okresie oczekuje stabilizacji. czytaj dalej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Udaremniony zamach na ukraińskiego polityka. "To była akcja służb specjalnych"

     Udaremniony zamach na ukraińskiego polityka. "To była akcja służb specjalnych"

     Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła zamach na deputowanego prezydenckiego ugrupowania Ołeksija Honczarenkę. Do incydentu doszło w Odessie. Sprawcy wyjechali na miejsce z zamiarem jego uprowadzenia. Zostali zatrzymani. Później poseł powiedział dziennikarzom, że ujęcie napastników było możliwie dzięki specjalnie zorganizowanej operacji służb. czytaj dalej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Procesja podczas hinduskiego święta Mahaśiwaratri (fot. Jaipal Singh/PAP/EPA) czytaj dalej »