"Syrii już nie ma". Lata wojny rozdarły kraj


Wysokiej rangi doradca izraelskiego rządu dołączył do grona ekspertów, którzy coraz głośniej mówią o tym, że Syria faktycznie już nie istnieje. - Syrii już nie ma. Syria umiera. Pogrzeb zostanie ogłoszony w stosownym czasie. Baszar Assad zapisze się w historii jako ten, który stracił swój kraj - stwierdził Amos Gilad, doradca strategiczny izraelskiego ministra obrony.

Zdaniem eksperta, nie można już mówić o Syrii jako państwie. Cztery lata wojny domowej doprowadziły do tego, że zostało ono rozerwane na szereg części kontrolowanych przez różne siły. Ponowne ich „sklejenie” w całość będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Zostały granice na mapie

Według Gilada, choć Assad nadal formalnie jest prezydentem, to faktycznie można go nazywać co najwyżej gubernatorem fragmentu kraju. - Do dzisiaj stracił 75 procent Syrii. W praktyce jest gubernatorem 20 procent kraju. W przyszłości ten stan posiadania będzie ciągle się kurczył. Być może pewnego dnia będzie prezydentem Alawistanu - dodał Gilad.

Słowo „Alawistan” jest coraz częściej używane na określenie zachodniego skrawka terytorium Syrii, które jest w większości zamieszkane przez Alawitów, czyli niewielkiej sekty islamskiej której członkiem jest Assad. Po czterech latach wojny domowej tylko w jej członkach ma oparcie. Obecnie wojsko broni niemal wyłącznie terenów zamieszkanych przez Alawitów. Członkowie sekty są gotowi walczyć do końca, bowiem nie mogą oczekiwać niczego dobrego od wszystkich pozostałych stron wojny domowej.

Poza „Alawistanem” kraj jest rozdarty pomiędzy szereg rywalizujących z sobą grup rebelianckich, pomiędzy którymi wojsko utrzymuje pojedyncze kluczowe miasta i bazy wojskowe. Po pewnych sukcesach w 2014 roku, siły rządowe niemal nieustanie tracą teren na rzecz wrogów i nie widać na horyzoncie żadnej siły, która mogłaby tą sytuację odwrócić.

Kraj jest zrujnowany, ponad dziesięć procent mieszkańców uciekło za granicę, około 300 tysięcy zginęło i nie ma perspektywy, aby walki zakończyły się niedługo. Przyszłość jest bardzo czarna, głównie z powodu fanatycznego Państwa Islamskiego zajmującego coraz większą część kraju.

Autor: mk / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: