Platforma listy pisze. Kopacz liderem w stolicy, Śledzińska-Katarasińska rezygnuje i ciche poparcie dla Giertycha

Listy niespodzianek PO
Listy niespodzianek PO
TVN 24
Wyborcze układanki POTVN 24

Kolejne regionalne władze Platformy Obywatelskiej przedstawiają skład list kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Większych zaskoczeń nie ma, ale w Łodzi z kandydowania zrezygnowała Iwona Śledzińska-Katarasińska, która była posłanką nieprzerwanie od 1991 roku. Dużo niepewności jest też na Mazowszu, gdzie regionalne władze PO już w czwartek przedstawiły swoje listy. Partia nie wie jeszcze, co zrobić z kilkoma swoimi czołowymi politykami. Jednocześnie PO chce wesprzeć Romana Giertycha.

Regionalne listy kandydatów PO do Sejmu wymagają jeszcze formalnego zatwierdzenia przez Radę Krajową Platformy, która zbierze się 6 sierpnia.

Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku liderami PO będzie minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej, były europoseł Jacek Protasiewicz. Ten pierwszy jest liderem w swoim okręgu, z którego został wybrany, czyli legnicko-jeleniogórskim, natomiast drugi jest na czele listy w okręgu wrocławskim. W okręgu wałbrzyskim jedynką jest obecna posłanka Katarzyna Mrzygłocka, a tuż za nią na liście znalazł się obecny wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Na listach są dotychczasowi parlamentarzyści, m.in. wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, który jest nr 2 w okręgu wrocławskim. A także Michał Jaros, Sławomir Piechota, Marek Łapiński, Ewa Wolak, były reprezentant kraju w koszykówce Maciej Zieliński. Niektórzy znaleźli się jednak na dalszych pozycjach, jak np. poseł ziemi wrocławskiej Jarosław Charłampowicz dopiero 11. w okręgu. Do Senatu również startują obecni senatorowie, m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, prof. Alicja Chybicka i Wiesław Kilian. Zabrakło miejsca jedynie dla Józefa Piniora. Kandydatami do izby wyższej zostali też z ramienia PO były europoseł Piotr Borys oraz Barbara Zdrojewska, przewodnicząca dolnośląskiego sejmiku, prywatnie żona europosła i byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Śląsk

Śląska rada regionalna PO zaproponowała, by liderem katowickiej listy został były wiceminister gospodarki, poseł Tomasz Tomczykiewicz. Z kolejnych miejsc mieliby wystartować obecni posłowie Danuta Pietraszewska, Marek Wójcik i Elżbieta Pierzchała.

Liderem listy gliwickiej ma być minister sprawiedliwości Borys Budka. Na kolejne miejsca rada regionalna zaproponowała byłą minister edukacji Krystynę Szumilas i posła Jacka Brzezinkę.

Joanna Kluzik-Rostkowska ma otworzyć rybnicką listę Platformy. Kolejne miejsca zajmą obecna wicewojewoda śląska Gabriela Lenartowicz i poseł Krzysztof Gadowski.

W okręgu sosnowieckim pierwsze rekomendowane przez radę regionalną PO miejsca zajmują posłanki Beata Małecka-Libera i Anna Nemś oraz radny Jaworzna Paweł Bańkowski. W okręgu bielskim: posłowie Mirosława Nykiel, Sławomir Kowalski, Małgorzata Pępek i Aleksandra Trybuś-Cieślar, a w okręgu częstochowskim: wiceminister finansów Izabela Leszczyna oraz posłowie Halina Rozpondek i Grzegorz Sztolcman.

Rada rekomendowała też, by minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu kardiochirurg prof. Marian Zembala kandydował do Senatu w okręgu obejmującym m.in. Zabrze i Bytom. Startujący tam w poprzednich wyborach senator Andrzej Misiołek miałby teraz ubiegać się o mandat z Katowic. Kandydować mają również pozostali obecni senatorowie PO.

Łódzkie

Obecni posłowie Cezary Grabarczyk i Andrzej Biernat są jedynkami na liście wyborczej regionu PO w Łódzkiem. Kolejne miejsca zajmują posłanki bieżącej kadencji: b. siatkarka Małgorzata Niemczyk i Elżbieta Królikowska-Kińska oraz wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Paweł Bliźniuk. Na ostatnim miejscu znalazł się przedsiębiorca Ali Koussan. Niespodzianką jest nieobecność wśród kandydatów z Łodzi posłanki Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Wśród kandydatów PO w Łodzi jest również b. wojewoda łódzki Krzysztof Makowski, do 2010 r. szef regionalnych struktur SLD i do niedawna przewodniczący Twojego Ruchu w Łódzkiem. Na liście z okręgu sieradzkiego jedynką został poseł i b. minister sportu Andrzej Biernat. W dalszej kolejności kandydują: rzecznik PO Cezary Tomczyk, posłanka Agnieszka Hanajczyk oraz poseł Artur Dunin. Na czele listy piotrkowskiej znalazły się posłanki Dorota Rutkowska i Elżbieta Radziszewska. Ostatnie miejsce należy do posła PiS, który w bieżącej kadencji przeniósł się do PO, b. piłkarza Jana Tomaszewskiego. Zaskoczeniem jest nieobecność na listach Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1991 r. - W toku pracy zarządu regionu pani poseł proponowano miejsca na liście w pierwszej piątce, jednak nie przyjęła ich. Zarząd niejednomyślnie zdecydował o takim, a nie innym kształcie list, pani poseł nie chciała zejść z dawnego pułapu oczekiwań co do swojego miejsca na liście, w związku z tym podziękowała, ale w sposób przyjemny, miły i rzeczowy. Dodała, że była na to przygotowana - podkreślił członek łódzkiego zarządu i rady PO Paweł Bliźniuk. Kandydatami do Senatu z dwóch łódzkich okręgów są obecni senatorowie PO Maciej Grubski i Ryszard Bonisławski, z okręgu Pabianice-Łask-Zgierz - Andrzej Owczarek. Jak poinformował Bliźniuk, niespodzianka czekać będzie wyborców z Piotrkowa Tryb., gdzie na liście PO do Senatu pojawi się nazwisko Macierewicz. Adam Macierewicz to wicedyrektor łódzkiej filii Agencji Nieruchomości Rolnych i - jak twierdzi Bliźniuk - jest rodziną Antoniego Macierewicza z PiS.

Wielkopolska

W okręgu poznańskim listę PO do Sejmu otwierać będzie Rafał Grupiński. Za nim znajdą się posłowie Bożena Szydłowska i Waldy Dzikowski. W pierwszej piątce będzie też przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Konrad Zaradny i radna wielkopolskiego sejmiku Tatiana Sokołowska. Na liście znaleźć się mają też m.in. posłowie Jacek Tomczak i Michał Stuligrosz, oraz poznański radny miejski Marek Sternalski. W okręgu kalisko-leszczyńskim listę otworzy poseł Mariusz Witczak. O mandat poselski w kolejnej kadencji ubiegać się będą też obecni posłowie Bożena Henczyca i Wojciech Ziemniak, oraz b. poseł i b. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. W okręgu pilskim na liście znajdą się kolejno: posłowie Małgorzata Janyska i Jakub Rutnicki, oraz miejski radny z Piły Jacek Bogusławski. O mandat walczyć będą też m.in. posłowie Killion Munyama i Stanisław Chmielewski, oraz radny wojewódzki Zbigniew Ajchler. W okręgu konińskim jedynka przypadnie posłowi Tomaszowi Nowakowi, na drugim miejscu znajdzie się poseł Paweł Arndt. Ze startu w wyborach zrezygnowała posłanka Irena Tomaszuk-Zesiuk. Kandydatami do Senatu w Wielkopolsce będą obecni senatorowie: Jadwiga Rotnicka, Mieczysław Augustyn, Jan Filip Libicki, Piotr Gruszczyński, Ireneusz Niewiarowski, Marian Poślednik i Witold Sitarz. Do Senatu nie wystartuje tym razem Marek Ziółkowski, którego mandat wygasł w związku z jego nominacją na ambasadora w Królestwie Marokańskim. O mandat ubiegać się będą ponadto wojewoda wielkopolski Piotr Florek i poseł Przemysław Krysztofiak.

Pomorze

Pomorska PO zdecydowała, że w okręgu gdańskim jedynką będzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Z drugiego miejsca ma startować posłanka Agnieszka Pomaska. Kolejni na liście to poseł Jerzy Kozdroń, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, wicemarszałek pomorski Hanna Zych-Cisoń. Szóste miejsce przypadło ministrowi sportu i turystyki Adamowi Korolowi, a siódme wiceministrowi infrastruktury i rozwoju Pawłowi Orłowskiemu. Z dziesiątego miejsca w okręgu gdańskim na liście PO wystartuje Sławomir Rybicki, zastępca szefa kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Za nim kolejne pozycje zajmują obecni posłowie Jerzy Borowczak i Jan Kulas. Listę 24 kandydatów zamyka minister środowiska Maciej Grabowski. Z ponownego ubiegania się o mandat na Wiejskiej zrezygnowali dotychczasowi posłowie: Leszek Blanik, Iwona Guzowska i Katarzyna Hall. W okręgu gdyńsko-słupskim na "jedynce" znalazł się były minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Z drugiego miejsca wystartuje sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Na trzecie miejsce wskazano sygnatariuszkę Porozumień Sierpniowych Henrykę Krzywonos-Strycharską. Na liście są też obecni posłowie: Zbigniew Konwiński (miejsce 4.), Krystyna Kłosin (5.), Stanisław Lamczyk (7.) i Teresa Hoppe (13.). Z obecnych posłów PO rekomendacji na listę gdyńsko-słupską nie uzyskał Jerzy Budnik. Kandydatami PO w Pomorskiem do Senatu mają być dotychczasowi senatorzy: marszałek izby wyższej Bogdan Borusewicz, Leszek Czarnobaj, Kazimierz Kleina i Roman Zaborowski. Na start do Senatu zdecydował się obecny poseł PO Tadeusz Aziewicz. Kandydatem do Senatu będzie także członek zarządu powiatu starogardzkiego Patryk Gabriel.

Pomorze Zachodnie

Szczecińską listę otwiera były minister zdrowia, poseł Bartosz Arłukowicz, którego nazwisko pojawiło się w tzw. aferze taśmowej. Za Arłukowiczem są kolejno posłowie obecnej kadencji: Małgorzata Kochan, Renata Zaremba, Zofia Ławrynowicz, Arkadiusz Litwiński i Konstanty Oświęcimski. Na dziewiątym miejscu jest także doradca premier Ewy Kopacz Sławomir Nitras, który chciał kandydować ze Szczecina, ale szczecińskie koło nie udzieliło mu rekomendacji - ostatecznie Nitras uzyskał ją z Kamienia Pomorskiego. Na 22. miejscu listy jest także b. poseł PO, niedawny szef gabinetu Sikorskiego w Sejmie, Michał Marcinkiewicz. Szczecińską listę zamyka zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Koszalińską listę otwiera były wiceminister środowiska i przewodniczący zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski, którego nazwisko również padało w tzw. aferze taśmowej. Na kolejnych miejscach są: obecny poseł Marek Hok, Krystyna Kołodziej - Motyl, poseł Wiesław Suchowiejko, a także Krystyna Kościńska. Na koszalińskiej liście nie ma syna nieżyjącego szefa Samoobrony Andrzeja Leppera i kandydata SLD w ostatnich wyborach samorządowych w Zachodniopomorskiem. Prasa spekulowała, że miał się on znaleźć na liście PO. Gawłowski powiedział, że dyskutowano nad jego kandydaturą, ale nie zdecydowano się na rekomendację, ponieważ byli inni kandydaci, którzy są bardziej zasłużeni dla regionu.

Kujawsko-Pomorskie

Na czele list PO do Sejmu w woj. kujawsko-pomorskim znaleźli się minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska (okręg bydgoski) i szef zarządu regionu PO Tomasz Lenz (okręg toruński). W okręgu bydgoskim na drugim miejscu znalazł się poseł, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski, a na trzecim poseł Krzysztof Brejza. Kolejne miejsca przypadły posłankom Iwonie Kozłowskiej i Grażynie Ciemniak oraz posłowi niezrzeszonemu Łukaszowi Krupie, który przed kilkoma miesiącami wystąpił z Twojego Ruchu. Wśród kandydatów są też m.in. była wiceburmistrz Żnina Aleksandra Nowakowska i wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz, a listę zamyka Robert Sycz, który jest mistrzem olimpijskim w wioślarstwie z Sydney (2000) i Aten (2004). W okręgu toruńskim drugie miejsce zajmuje posłanka Domicela Kopaczewska, trzecie poseł Tomasz Szymański, a czwarte były poseł i obecny wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński. Na dwóch kolejnych miejscach są szefowa PO w Brodnicy Anna Kupczyk i poseł Antoni Mężydło. W gronie kandydatów znaleźli się też m.in. pochodzący z Tunezji chirurg ze szpitala w Aleksandrowie Kujawskim Lofti Mansour, radny wojewódzki Jacek Kuźniewicz i starosta toruński Mirosław Graczyk. W wyborach do Senatu ponownie o mandat będą ubiegać się senatorzy: Andrzej Kobiak (okręg bydgoski, nr 9), Jan Rulewski (okręg inowrocławski, nr 10), Michał Wojtczak (okręg toruński, nr 11) i Andrzej Person (okręg włocławski, nr 13). Kandydatem z okręgu grudziądzkiego (nr 12) został wiceprzewodniczący sejmiku województwa, dyrektor szpitala w Grudziądzu Marek Nowak.

Lubelskie

W województwie lubelskim czołowe miejsca na listach zajmują obecni posłowie PO. Joanna Mucha w okręgu nr 6 (lubelskim) a Mariusz Grad w okręgu nr 7 (chełmskim). Na drugim miejscu w okręgu nr 6 jest były minister skarbu Włodzimierz Karpiński. To jeden z polityków, których prywatne rozmowy zostały nagrane, a następnie upublicznione w tzw. aferze podsłuchowej. W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tej sprawie zrezygnował z funkcji w rządzie. Mucha powiedziała dziennikarzom, że Karpiński padł ofiarą przestępczej działalności. „Poza zacytowaniem bardzo niepochlebnej opinii i w dodatku zawierającej wulgaryzmy, z którą to opinią się nie zgadza, to tak naprawdę na tej taśmie nie ma nic, co by Włodzimierza Karpińskiego obciążało” – powiedziała. W okręgu nr 6 na trzecim miejscu listy kandydatów do Sejmu jest posłanka Magdalena Gąsior-Marek;. Na czwartym wojewoda lubelski Wojciech Wilk, a za nim przedsiębiorca z Łukowa Urszula Bancerz. Na czele listy PO w okręgu nr 7 jest poseł Mariusz Grad, a po nim poseł Stanisław Żmijan. Trzecie miejsce zajmuje radna sejmiku woj. lubelskiego Zofia Woźnica, a czwarte wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Na siódmym miejscu listy znalazł się poseł Marek Poznański, który wszedł do parlamentu w 2011 r. z list Twojego Ruchu, a marcu tego roku opuścił tę partię.

Świętokrzyskie

Świętokrzyską listę PO ma otwiera posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, jednak niewykluczone, że zastąpi ją na tym miejscu „osoba z zewnątrz”. W takiej sytuacji szefowa regionalnych struktur PO przesunęłaby się na drugą pozycję na liście. Dalsze miejsca na świętokrzyskiej liście PO zajmują posłowie Artur Gierada, Lucjan Pietrzczyk oraz posłanka Renata Janik, która w Sejmie zastąpiła zmarłego w sierpniu 2013 r. posła Konstantego Miodowicza. Jak powiedziała Okła-Drewnowicz, na liście znalazł się także zastępca burmistrza warszawskiego Mokotowa Zdzisław Marek Szczekota. O mandat senatora w północnej części regionu ma się ubiegać obecny wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak, z terenu miasta Kielce poparcie uzyskał przedsiębiorca Kamil Suchański, który jest synem senatora czwartej i piątej kadencji Jerzego Suchańskiego. - Jeśli chodzi o trzeci okręg, skupiający południowe powiaty, czekamy na kandydata PSL – wyjaśniła Okła-Drewnowicz. Od tygodnia wiadomo, że na liście nie znajdzie się świętokrzyski poseł PO Zbigniew Pacelt, który w ubiegłą sobotę na jednym z portali społecznościowych poinformował, że nie będzie ubiegał się o mandat w wyborach do parlamentu. Po zakończeniu kadencji zamierza nadal angażować się w sprawy sportu w województwie mazowieckim. Dalsze miejsca na liście zajmują m.in. przewodniczący rady powiatu ostrowieckiego Jerzy Brożyna, radny rady powiatu koneckiego i były burmistrz Końskich Michał Cichocki, starachowicki radca prawny Wojciech Michalewicz, członek zarządu powiatu jędrzejowskiego Wojciech Zwierzchowski, szefowa świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Pierwszą dziesiątkę zamyka radna Rady Miasta Staszowa Maria Malec.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu jedynkami są wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik oraz poseł Marek Rząsa. Ten pierwszy będzie otwierał listę w okręgu rzeszowskim. Za nim jest przewodnicząca klubu PO w radzie miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. Dopiero na trzecim miejscu jest posłanka PO i szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska. Za nią jest kolejna posłanka Renata Butryn. Piąte miejsca ma poseł Mirosław Pluta, a dopiero siódmy jest poseł Marek Poręba, który niedawno zastąpił w Sejmie b. szefa PO na Podkarpaciu i b. wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza, który wycofał się z życia publicznego. W drugim podkarpackim okręgu wyborczym obejmującym m.in. Krosno i Przemyśl liderem jest Rząsa. Drugie miejsca przypadło b. przewodniczącemu sejmiku woj. podkarpackiego i b. członkowi zarządu województwa Sławomirowi Mikliczowi. Trzecia jest obecna radna sejmiku Joanna Frydrych. Kolejne miejsce przypadło b. posłowi Krzysztofowi Kłakowi. Piąta jest wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, kolejne miejsce zajął obecny poseł Piotr Tomański. Ze startu zrezygnował poseł Tomasz Kulesza, który miał domagać się pierwszego miejsca. Kiedy go nie otrzymał, postanowił nie startować.

Opolskie

Jak poinformował przewodniczący regionu opolskiego PO, poseł Leszek Korzeniowski, proponowani kandydaci do Sejmu oraz do Senatu zostaną przedstawieni w poniedziałek w południe. Ujawnił, że obok niego na liście z regionu są m.in. pozostali obecni tamtejsi posłowie: Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller, Janina Okrągły i Łukasz Tusk.

Na listach nie będzie wieloletniego posła i b. wiceministra infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicza, który zrezygnował z kandydowania.

Wcześniej w czwartek cztery inne regionalne władze PO przedstawiły swoje propozycje list.

Mazowieckie

Stołeczną listę PO ma otwierać premier Ewa Kopacz, natomiast podwarszawską minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki lub szef gabinetu premier Marcin Kierwiński. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu zarządu krajowego Platformy w przyszłym tygodniu. Jeśli to szef MAC będzie otwierał listę podwarszawską, wówczas Kierwiński znajdzie się na miejscu drugim w stolicy. Możliwy jest jednak wariant odwrotny: Halicki jako "dwójka" listy w Warszawie, a Kierwiński jako lider listy wyborczej PO w tzw. „obwarzanku”. Z Warszawy do Sejmu ma wystartować ponadto dotychczasowy senator PO Łukasz Abgarowicz. W jego senackim okręgu, obejmującym powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski PO nie zamierza wystawiać własnego kandydata. Zamiar kandydowania w tym okręgu zgłosił już kilka tygodni temu b. wicepremier i b. szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych. Liderem listy płockiej ma być minister w kancelarii premiera Michał Kamiński, radomskiej szef Platformy w tym mieście Zbigniew Banaszkiewicz, a siedleckiej wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Wciąż nie wiadomo, skąd miałby kandydować wicepremier Tomasz Siemoniak. Ze stolicy nie wystartuje także wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski; on również prawdopodobnie otrzyma miejsce pierwsze w jakimś innym okręgu.

Małopolska

W Małopolsce wciąż toczy się gra o miejsce lidera listy. Jedynką z tego okręgu może być marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska lub szef wojewódzkich struktur partii, wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec. Tuż za nim na liście znalazł się poseł Ireneusz Raś, a na trzeciej pozycji poseł Lidia Gądek. Z czwartej pozycji wystartuje były eurodeputowany Bogusław Sonik. Na liście w okręgu krakowskim znaleźli się też radni miejscy: Marta Patena, Andrzej Hawranek i Aleksander Miszalski oraz członek zarządu województwa Jacek Krupa. O mandat walczyć będą ponownie posłowie Jagna Marczułajtis–Walczak i Józef Lassota oraz dotychczasowy senator Janusz Sepioł. Jedynką w okręgu chrzanowskim będzie marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa, a na drugim miejscu znalazła się wiceminister środowiska Dorota Niedziela. W okręgu nowosądeckim liderem listy jest minister skarbu Andrzej Czerwiński, drugi jest poseł Andrzej Gut-Mostowy. Szef PO w Tarnowie poseł Robert Wardzała został jedynką w tym mieście, za nim znaleźli się poseł Elżbieta Achinger i wiceminister edukacji Urszula Augustyn. Do Senatu PO wystawi w Krakowie dotychczasowego posła Jerzego Fedorowicza i senatora, byłego ministra obrony Bogdana Klicha. Dotychczasowi senatorowie będą kandydować w okręgu obejmującym zachodnią Małopolskę - Stanisław Bisztyga oraz okręgu nowosądeckim - Stanisław Hodorowicz.

Warmińsko-Mazurskie

Liderem listy w okręgu elbląskim ma być wicemarszałek i jednocześnie szef PO w regionie Jacek Protas. Kolejne miejsca przypadły posłom - Elżbiecie Gelert, Piotrowi Cieślińskiemu i Mironowi Syczowi. Jedynką w okręgu olsztyńskim ma być poseł i wiceminister finansów Janusz Cichoń. Na drugiej pozycji znalazła się Anna Wasilewska z zarządu województwa, a na następnych posłowie: Paweł Papke, Beata Bublewicz i Andrzej Orzechowski. Listę zamyka b. burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska. W okręgu elbląskim Platforma wystawiła 16, a w olsztyńskim 20 kandydatów, czyli dwukrotnie więcej, niż jest mandatów poselskich do zdobycia. Rada regionu ustaliła też, że kandydatami do Senatu mają być trzej dotychczasowi senatorowie: prof. Ryszard Górecki, Marek Konopka i Andrzej Gorczyca oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła. Na listach kandydatów do Sejmu nie ma dwojga spośród dziewięciu obecnych posłów PO z Warmii i Mazur. Z ubiegania się o reelekcję zrezygnował Tadeusz Naguszewski. Rada regionu, podobnie jak wcześniej struktury powiatowe w Olsztynie i zarząd regionu, nie udzieliła natomiast rekomendacji posłance Lidii Staroń.

Podlaskie

Robert Tyszkiewicz, szef podlaskich struktur PO, będzie otwierał regionalną listę kandydatów do Sejmu. Na kolejnych miejscach znaleźli się: posłanka z Suwałk Bożena Kamińska i poseł Damian Raczkowski. Na liście jest też była wiceprezydent Białegostoku Renata Przygodzka, były działacz samorządowy Leszek Cieślik oraz Mirosław Reczko - burmistrz Ciechanowca. Z listy PO wystartuje też Adam Musiuk z Forum Mniejszości Podlasia, które grupuje przedstawicieli społeczności prawosławnej. Natomiast na liście kandydatów do Senatu zarząd regionalny na razie zatwierdził jedno nazwisko. To wicemarszałek województwa podlaskiego, były wojewoda Maciej Żywno.

Autor: mk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - potwierdził tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Jak wyjaśnił, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń opowiadali w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24