Obiecywali dobrą pracę na Wyspach, zmieniali w niewolników. Czterech Polaków skazanych

Newcastle. Czterech Polaków skazanych za handel ludźmi
Newcastle. Czterech Polaków skazanych za handel ludźmi
Google Earth
Czterech Polaków skazanych za współczesne niewolnictwoGoogle Earth

Czterech Polaków zostało skazanych we wtorek przez sąd w Newcastle na kary więzienia za handel ludźmi i współczesne niewolnictwo. Zmuszali innych Polaków do wykonywania słabo płatnych prac, pozbawiając ich zarobionych pieniędzy - poinformowała prokuratura.

Mężczyźni - 20-letni Seweryn S., 27-letni Paweł M., 40-letni Sebastian M. i 45-letni Robert M. - namawiali na przyjazd do Wielkiej Brytanii bezrobotnych i osoby z kłopotami osobistymi, obiecując im dobrze płatną pracę w północno-wschodniej Anglii.

Próbowali zniszczyć dowody

Na miejscu okazywało się, że ofiary mieszkały z wieloma osobami w ciasnych mieszkaniach o niskim standardzie, a ich zarobki - w wysokości płacy minimalnej - wpływały na konta bankowe kontrolowane przez oprawców.

Czterech Polaków zostało skazanych na bezwarunkowe kary pozbawienia wolności od pięciu do dwunastu lat.

Starszy prokurator Jim Hope podkreślił w oświadczeniu, że "traktowanie ofiar i warunki, w których musiały mieszkać, były naprawdę bulwersujące".

- Kiedy członkowie grupy zorientowali się, że trwa policyjne śledztwo w ich sprawie, próbowali usunąć lub zniszczyć wszystkie dowody, które łączyłyby ich z tą sprawą. Pomimo ich wysiłków Królewska Służba Prokuratorska (CPS), pracując wspólnie z detektywami, była w stanie odtworzyć pełen obraz sytuacji, pokazujący skalę ich kryminalnej działalności - dodał.

Jak zapewnił, "CPS będzie nadal pracować wraz z innymi partnerami przeciwdziałającymi przestępstwom w celu zwalczania współczesnego niewolnictwa".

Tysiące ofiar niewolnictwa

Według Reutersa, w Wielkiej Brytanii ok. 13 tys. osób jest ofiarami przymusowej pracy, wykorzystania seksualnego i zmuszania do służenia oprawcom. W 2015 roku wprowadzono nowe przepisy zaostrzające kary za współczesne niewolnictwo, m.in. dopuszczając skazywanie winnych na dożywotnie pozbawienie wolności.

W styczniu 2017 roku dwóch innych Polaków - 35-letni Krystian M. i 38-letni Erwin M. - zostało skazanych na sześć lat więzienia za niewolnicze traktowanie kilkunastu Polaków, których zmuszano do pracy w magazynach sklepów Sports Direct, pozbawiając ich większości pensji i zabierając im dokumenty tożsamości.

Niewolnicze obozy pracy powstają także w Polsce.

Znęcali się nad pracownikami
Znęcali się nad pracownikamitvn24

Autor: mm//rzw/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Northumbria Police