NORAD potwierdza starty rakiet. USA zwołały nadzwyczajne spotkanie RB ONZ

Amerykanie śledzą próby rakiet Korei PółnocnejNORAD

Dowództwo Strategiczne USA (STRATCOM) potwierdziło, że od środy wieczorem w Korei Północnej przeprowadzono dwa próbne starty rakiet balistycznych. W reakcji na wniosek USA za zamkniętymi drzwiami spotkała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Ma być szykowana specjalna rezolucja, której projekt zaproponowali Amerykanie.

Jak oświadczył rzecznik STRATCOM, podpułkownik Martin O'Donnell, "wykryto i śledzono to, co uważamy za próby wystrzelenia północnokoreańskich rakiet o godzinie 16.43 naszego czasu (23.43 czasu polskiego) w środę i 5.24 rano naszego czasu (12.24 czasu polskiego) w czwartek". - Dowództwo Obrony Aerokosmicznej Ameryki Północnej (NORAD) ustaliło, że rakiety wystrzelone z Korei Północnej nie stanowiły zagrożenia dla Ameryki Północnej - głosi wydany przez O'Donnella komunikat.

Korea Północna próbowała przeprowadzić w czwartek dwie próby rakietowe średniego zasięgu, ale bez powodzenia - poinformowali natomiast przedstawiciele ministerstwa obrony Korei Południowej. Seul nazwał testy prowokacją i oświadczył, że w związku z tym będzie kontynuował wywieranie międzynarodowej presji na Pjongjang.

Coraz większe możliwości

W ostatnich tygodniach Korea Północna bardzo nasiliła swoje próby rakietowe. W sobotę dokonała próby rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego.

Wprowadzane od 2006 roku sankcje ONZ zakazują Korei Północnej testów nuklearnych i prac nad pociskami balistycznymi, ale zajmuje się ona nadal miniaturyzowaniem głowic jądrowych oraz konstruowaniem rakiety międzykontynentalnej.

Nie ma wiarygodnych informacji na temat tego, jak bardzo zaawansowane i sprawne są północnokoreańskie pociski. Uznaje się, że są one w stanie zagrozić głównie Korei Południowej i Japonii. Do USA mogą dolecieć tylko te największe i to teoretycznie. Nie wiadomo też, czy Korea Północna zdołała już skonstruować odpowiednio zminiaturyzowane ładunki jądrowe, aby umieścić je na rakietach.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Pjongjang forsuje rozwój broni rakietowej i jądrowej. W ostatnich latach północnokoreańscy inżynierowie dokonują wyraźnych postępów i groźba dla USA możne w ciągu kilku lat stać się realna.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NORAD