Dziecko z trojga rodziców już na świecie. Naukowcy chwalą się przełomową metodą

Meksyk
Meksyk
Google Earth
Dr Zhang odbierał poród chłopca. Procedurę zapłodnienia przeprowadzono w MeksykuGoogle Earth

Na świat przyszło pierwsze na świecie dziecko trojga rodziców - podaje magazyn medyczny "New Scientist". Narodziny chłopca były możliwe dzięki wykorzystaniu nowej techniki, która wzbudza ogromne kontrowersje, ale może pomóc wielu parom na świecie.

Pięciomiesięczne dzisiaj dziecko ma niezwykły kod DNA pochodzący od matki, ojca i... dawczyni.

Amerykańscy naukowcy dokonali "bezprecedensowego kroku", by uwolnić dziecko od choroby genetycznej, której nosicielką jest jego matka - pisze BBC News. Kobieta, którą poddano zabiegowi zapłodnienia in vitro, jest narodowości jordańskiej.

Eksperci twierdzą, że przełomowa metoda zwiastuje nową erę w medycynie: będzie można pomóc rodzicom, z których jedno jest nosicielem rzadkiej choroby genetycznej. Ostrzegają jednak, że potrzebna jest kontrola nad tą nową i wzbudzającą kontrowersje techniką, nazywaną donacją mitochondrialną.

Naukowcy stworzyli zdrową komórkę jajową

Mitochondria to małe części znajdujące się niemal w każdej komórce, które zamieniają pokarm w energię.

Na czym polegała więc procedura? Amerykańscy naukowcy wyjechali do Meksyku, w którym nie obowiązuje prawo zakazujące prac nad tą metodą i pobrali kobiecą komórkę jajową od matki i dawczyni. Następnie w komórce jajowej matki pozostawili jedynie jądro komórki, które przeszczepili do mitochondrium pobranego od dawczyni i z którego usunięto jądro. Tak powstała "zdrowa" komórka jajowa, którą potem połączono w warunkach laboratoryjnych z plemnikiem ojca.

0,1 proc. DNA trzeciego "rodzica"

Niektóre kobiety są nosicielkami choroby genetycznej i mogą przekazywać ją dzieciom. W przypadku jordańskiej rodziny matka cierpiała na zespół Leigha, rzadką chorobę genetyczną, która w efekcie prowadzi do śmierci każdego poczętego dziecka nosiciela.

Z tego powodu kobieta poroniła dwie wcześniejsze ciąże. W końcu para trafiła na zespół dr. Johna Zhanga z New Hope Fertility Center w Nowym Jorku.

W efekcie dziecko ma 0,1 proc. DNA dawczyni (mitochondrialne DNA) i wszystkie genetyczne cechy swoich rodziców, jak kolor oczu czy włosów.

Kontrowersyjna technika, która pozwala rodzicom z rzadkimi mutacjami genetycznymi posiadać zdrowe potomstwo, jest jak na razie legalna wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

Autor: pk/tr / Źródło: BBC News, New Scientist

Źródło zdjęcia głównego: newscientist.com