tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prokuratura: biegli nie znaleźli trotylu

Prokuratura dementuje: Nie stwierdzono trotylu na wraku, ostateczną odpowiedź dadzą badania laboratoryjne

Prokuratura dementuje: Nie stwierdzono trotylu na wraku, ostateczną odpowiedź dadzą badania laboratoryjne
Foto: TVN 24 | Video: tvn24 Prokurator Ireneusz Szeląg zaprzecza, by w próbkach z TU-154M stwierdzono obecność materiałów wybuchowych

- Biegli pracujący w Smoleńsku nie stwierdzili na wraku TU-154M trotylu, ani żadnego innego materiału wybuchowego - powiedział płk Ireneusz Szeląg w czasie konferencji wojskowej prokuratury. Dodał, że urządzenia, którymi posługiwali się prokuratorzy pokazały możliwość wystąpienia związków chemicznych. To mogą być materiały wybuchowe, ale nie muszą. - Ostateczną odpowiedź dadzą badania laboratoryjne - dodał.

Jak powiedział na specjalnej konferencji prasowej Szeląg, informacje na temat tej sprawy, podane przez wtorkową "Rzeczpospolitą" wymagają sprostowania, zawierają "szereg informacji nieprawdziwych lub co najmniej nieprecyzyjnych" oraz "nieuprawnione spekulacje".

Charakter publikacji "Rzeczpospolitej" o wykryciu obecności trotylu na szczątkach samolotu uznał za "sensacyjny".

Oglądaj
Szeląg: publikacja "Rz" przykładem wysnuwania nieuprawnionych wniosków
Wideo: tvn24 Szeląg: publikacja "Rz" przykładem wysnuwania nieuprawnionych wniosków

Prokuratura: w próbkach nie stwierdzonomateriałów wybuchowych

Szef wojskowej prokuratury podkreślił, że powołani przez prokuraturę biegli nie stwierdzili obecności na wraku tupolewa trotylu, ani żadnego innego materiału wybuchowego.

Nie jest prawdą, że w wyniku przeprowadzonych czynności i badań stwierdzono, że na próbkach zarówno z wnętrza samolotu, jak i poszycia skrzydła znajdują się ślady trotylu, jak i nitrogliceryny. Nie stwierdzono również takich substancji na centropłacie samolotu, w miejscu łączenia kadłuba ze skrzydłem - zapewnił.

- Wyników takich nie przyniosło również badanie miejsca katastrofy, gdzie jakoby odkryto wielkogabarytowe szczątki rozbitego samolotu - podał prokurator z WPO w Warszawie. I dodał: - Śladów materiałów wybuchowych nie stwierdzono także na znalezionych podczas ostatnich prac biegłych elementów samolotu.

 

Oglądaj
Prokuratura: Polscy biegli nie znaleźli na wraku trotylu
Wideo: tvn24 Prokuratura: Polscy biegli nie znaleźli na wraku trotylu

Będą specjalne badania. Wyniki nawet za pół roku

Jak tłumaczył Szeląg, dopiero badania laboratoryjne będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M. Wyjaśnił, że zamówiona opinia ekspertów z policji dotyczy jakichkolwiek śladów materiałów wybuchowych na wraku samolotu Tu-154M.

Całościowa opinia może być gotowa nawet za pół roku.

Szeląg poinformował, że wszystkie szczątki wraku zbadano tzw. spektrometrami ruchliwości jonów pod kątem obecności związków chemicznych, mogących stanowić materiały wysokoenergetyczne, w tym wybuchowe.

Oglądaj
Szeląg: urządzenia wykrywające trotyl mogą reagować w podobny sposób na glebę czy perfumy
Wideo: tvn24 Szeląg: urządzenia wykrywające trotyl mogą reagować w podobny sposób na glebę czy perfumy

"Urządzenia mogły tak zareagować nawet na kosmetyki"

Zwrócił uwagę, że czynności biegłych służyły zabezpieczeniu próbek, a nie wyciąganiu wniosków. - Dopiero badania laboratoryjne będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych - podkreślił Szeląg. Dodał, że dziś takie wnioski  może "wyciągać jedynie laik, osoba niemająca elementarnej wiedzy na temat tego rodzaju badań".

Według Szeląga spektrometry reagują na pestycydy, rozpuszczalniki, związki wchodzące w skład tworzyw sztucznych, kosmetyków, związki organiczne występujące  powszechnie w glebie. Dodał, że urządzenia te reagowały np. na namiot wykonany z PCW.

- Dlatego te urządzenia wykorzystywane są tylko do wstępnych szybkich testów przesiewowych i wskazują, że dany element powinien być zabezpieczony i poddany szczegółowym badaniom laboratoryjnym - wyjaśnił prokurator. Podkreślił, że nie można na podstawie takich sygnałów wnioskować o występowaniu materiałów wybuchowych.

Oglądaj
Szeląg: urządzenia reagowały nawet na namiot wykonany z PCV
Wideo: tvn24 Szeląg: urządzenia reagowały nawet na namiot wykonany z PCV

Oglądaj
Konferencja prokuratury ws. doniesień "Rzeczpospolitej"
Wideo: tvn24 Konferencja prokuratury ws. doniesień "Rzeczpospolitej"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Prokuratura: biegli nie znaleźli trotylu

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje

INFORMACJE SPORTOWE »

Wiec poparcia dla Unii Europejskiej w Rzymie. (PAP/EPA/Antonello Nusca) czytaj dalej »