Prezydent na dożynkach. "Obraz polskiego rolnictwa jest imponujący"

upload/tvn24/video_watermark_tvn24/komor.mp4
upload/tvn24/video_watermark_tvn24/komor.mp4
tvn24
W dożynkach uczestniczył prezydent Bronisław Komorowskitvn24

- Obraz dokonań polskiego rolnictwa w minionych dwóch dekadach jest imponujący; nie jest to obraz raju, ale krainy wytężonej, lecz owocnej pracy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w niedzielę na Jasnej Górze podczas głównych uroczystości dożynek jasnogórskich. W Częstochowie pojawił się również minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który zapowiedział, że w polskie rolnictwo w latach 2014-2020 otrzyma 12 proc. więcej pieniędzy z unijnego budżetu.

Zwracając się do uczestników uroczystości, m.in. tysięcy rolników, prezydent nawiązał do słów pieśni "Panie dobry, jak chleb", autorstwa obecnego tego dnia na Jasnej Grze biskupa Józefa Zawitkowskiego z Łowicza. Przypomniał, że gdy pieśń ta powstała w 1987 r., jej słowa były otuchą dla narodu. Jak mówił, dzisiaj są to słowa uwielbienia i wdzięczności - także za odzyskaną ojczyznę i wolność.

Komorowski przypomniał, że dzięki niezłomności rolników, spośród krajów b. bloku wschodniego tylko w Polsce zachowała się prywatna własność ziemi. Zaznaczył, że ta niezależna postawa rolników stała się jednym z fundamentów dzieła Solidarności. - Dzisiaj ta ziemia, która w przeszłości stawała się ołtarzem najwyższej ofiary, jest naszym wspólnym dziedzictwem, wspólnym zadaniem i wyzwaniem - mówił prezydent.

- Powinniśmy dostrzec i docenić zmiany, które dokonały się na polskiej wsi wysiłkiem polskich rolników. Na wsi, w gospodarstwach, najlepiej widać, co znaczy mądre i dobre zagospodarowywanie odzyskanej wolności. (...) Przeszliśmy razem trudne chwile, bolesne procesy, ale dziś mamy powody do dumy - dodał.

Rolnictwo coraz stabilniejsze

Wymieniał, że polskie rolnictwo i hodowla konsekwentnie umacniają pozycję na rynkach, młodzież wiejska jest coraz lepiej wykształcona, na wsi wciąż budowane są nowe domy, powstają wodociągi, oczyszczalnie i inne rozwiązania poprawiające jakość życia, rośnie liczba maszyn i samochodów, a także długość dobrych dróg.

- Zwiększają się także zbiory i plony, zwiększają się możliwości dobrego i godnego życia na polskiej wsi - podkreślił Komorowski. Ocenił, że sukcesy te są głównie zasługą pracy samych rolników, ale też wszystkich kolejnych rządów, które tworzyły warunki korzystne dla rolnictwa zwłaszcza w ramach UE, a także "odważnej decyzji o uczestnictwie Polski w integracji europejskiej".

Prezydent zastrzegł również, że nie wszystko się udało. Mówił, że największym wyzwaniem pozostaje tworzenie na wsi nowych miejsc pracy, osiągnięcie samodzielności finansowej polskich gospodarstw.

- Wymaga to szukania nowych zajęć, zawodów, form aktywności gospodarczej. Wymaga wysiłku i odwagi, ale też już widać, że przynosi to dobre rezultaty. Jako naród, rodziny, jednostki, nie będziemy istnieli bez pracy. Potrzeba więc (...) wypracowania strategii rozwoju poprzez pracę, także pracę polskiego rolnika - zaznaczył.

Prezydent nawiązał do słów Jana Pawła II

Za ważne zadanie uznał prezydent ponadto znalezienie warunków rozwoju mniejszych gospodarstw. Trzeba tworzyć warunki dla łączenia uprawy ziemi z działalnością pozarolniczą - zaznaczył. Jako smutną pozostałość po czasach PRL wskazał osiedla popegeerowskie, w których kolejne pokolenie dorasta w "kulturze bezrobocia". Podkreślił, że to zadanie dla polityków, samorządów, organizacji pozarządowych, samych rolników i wszystkich w Polsce.

Prezydent przypomniał też, że podczas wizyty w Polsce w 1987 r. Jan Paweł II zwracał się do rolników słowami: "Ziemia, i ten który ją uprawia i jego praca, stają się szczególnym obrazem Boga i kluczem do zrozumienia jego królestwa. I to jest także potwierdzeniem pośrednim, ale ogromnie głębokim, godności pracy na roli. (...) Model chłopa lub chłoporobotnika pracującego z małym skutkiem, a ponad siły, winien być zastąpiony modelem wydajnego i niezależnego producenta świadomego i umiejącego korzystać nie gorzej niż inni z dóbr kultury i zdolnego do jej pomnażania".

- W moim przekonaniu wspólnym wysiłkiem jesteśmy coraz bliżej urzeczywistnienia się tych papieskich marzeń i tych papieskich myśli - skonkludował Komorowski.

Prezydent zaprosił też zgromadzonych na prezydenckie dożynki w Spale.

Więcej na rolnictwo z unijnego budżetu

- Z budżetu UE w latach 2007-2013 rolnictwo i wieś otrzyma ok. 28,6 mld euro. W latach 2014-2020 będzie to ok. 32,1 mld euro na Wspólną Politykę Rolną - tyle otrzymają beneficjenci, to jest wzrost o 12 proc. - mówił z kolei do uczestników uroczystości minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Jego zdaniem kompromis osiągnięty w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020 "daje realną szansę na kontynuację rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce". Jak zaznaczył Kalemba, Polska będzie na 5 miejscu wśród 28 państw Unii pod względem budżetu na Wspólną Politykę Rolną, pozostaje też największym w UE beneficjentem tzw. drugiego filara, który wspiera rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. - Dodatkowo na obszary wiejskie zostanie skierowany strumień środków z polityki spójności - przypomniał.

Jak mówił minister, 2012 r. był rokiem urodzajów, podobnie rok bieżący. Ponieważ jednak zbiory zbóż i rzepaku w Europie i świecie, są w tym roku o ok. 10 proc. wyższe, dużo niższe są też ceny. - Nie było, nie ma i nie przewiduje się interwencji na rynku rzepaku w UE. Spada zainteresowanie instytucji finansowych w inwestycje, zakupy na rynku zbóż i rzepaku - mówił minister.

Z tego względu gospodarstwa zajmujące się tymi uprawami osiągają niższe dochody. - Może to obniżyć też ceny pasz i wzmocnić produkcję zwierzęcą - ocenił. Wskazał jednocześnie, że ceny bieżące utrzymują się na poziomie cen światowych, europejskich i wykazują tendencję wzrostową. - Prognozy na najbliższe miesiące są korzystne - powiedział Kalemba.

Apel do rolników

Minister zaapelował do rolników o organizowanie się. - Im lepsze będzie zorganizowanie w grupy producenckie, spółdzielczość, federacje, tym większy będzie wpływ na odpowiednie planowanie, zawieranie umów kontraktacyjnych, umów handlowych. Tym silniejsza będzie pozycja negocjacyjna. Wspieram i będę wspierał spółdzielczość - zadeklarował.

Podkreślił też, że w tym roku ok. 120 tys. gospodarstw poniosło straty na ok. 700 tys. ha spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Wymieniał podjęte działania pomocowe, m.in. w ramach rządowego programu pomocy dla poszkodowanych: preferencyjne i uproszczone kredyty klęskowe, ulgi w KRUS, podatkach rolnych i spłatach zobowiązań w ANR, a także dofinansowania do uszkodzonych upraw czy szklarni. Wskazał też na możliwość skorzystania z pomocy do 300 tys. zł na przywracanie zniszczonego potencjału produkcji rolnej. Kalemba zwrócił uwagę na dużą dynamikę eksportu (w I półroczu o ok. 14 proc.) i nadwyżkę w handlu zagranicznym (wzrost o ponad 50 proc.). - Około jedna czwarta produkowanej w Polsce żywności i artykułów rolno-spożywczych wyjeżdża za granicę, a miejsca pracy pozostają tutaj - podkreślił. - Jesteśmy w tym zakresie najbardziej efektywnym działem gospodarki - dodał.

PiS chce odwołania Kalemby

W sobotę klub PiS na wyjazdowym posiedzeniu w Mielcu przyjął stanowisko dotyczące wniosku o odwołanie Kalemby z funkcji ministra rolnictwa. Zdaniem polityków PiS Kalemba wprowadził w błąd Sejm i oszukał polskich rolników oraz opinię publiczną w sprawie zwiększenia środków na unijną Wspólna Politykę Rolną. Według PiS Kalemba "wielokrotnie zapewniał, że dzięki bardzo dobremu dla Polski wynikowi negocjacji", środki na WPR dla Polski będą znacząca wyższe w porównaniu z unijnym budżetem na lata 2007-2013. Tymczasem - stwierdzają politycy PiS - w świetle danych przekazanych przez ministra finansów w rządowym projekcie nowelizacji budżetu na 2013 r. "wielkość nakładów na WPR, w 2015 roku w porównaniu do 2013 roku ma być o ponad 9 miliardów złotych niższa". Podczas niedzielnych uroczystości dożynek jasnogórskich minister rolnictwa nie odniósł się wprost do stanowiska klubu PiS. Podsumował jednak rezultaty negocjacji ws. nowego budżetu UE, mówił też o tegorocznych zbiorach i działaniach swojego resortu. Jego zdaniem kompromis osiągnięty w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020 "daje realną szansę na kontynuację rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce".

Coroczne dożynki na Jasnej Górze

Rolnicy z całego kraju co roku w pierwszą niedzielę września spotykają się w częstochowskim sanktuarium, aby dziękować za plony. Organizowane od 30 lat dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas uroczystej mszy na błoniach składa się i błogosławi chleb oraz wieńce żniwne.

Pierwsze ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 r. z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników.

Autor: zś,aj//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24