tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prezes PiS zapowiada "przewietrzenie samorządów". "Dla ludzi uczciwych miejsca starczy"

Prezes PiS zapowiada "przewietrzenie samorządów". "Dla ludzi uczciwych miejsca starczy"
Foto: Krystian Maj/Forum | Video: Polskie Radio Białystok Jarosław Kaczyński o samorządach

- My jesteśmy głęboko przekonani, że pewne "przewietrzenie samorządów" jest potrzebne - powiedział w Radiu Białystok Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił także o walce z "korporacjami ludzi, którzy rządzą".

W czwartek wieczorem Kaczyński spotkał się w Białymstoku z działaczami partii. Dyskutowano m.in. o najbliższych wyborach samorządowych i związanych z nimi zmianach, jakie planuje PiS . W wyemitowanym w piątek rano radiowym wywiadzie Kaczyński mówił o planach partii wobec samorządów.

- My jesteśmy głęboko przekonani, że pewne "przewietrzenie samorządów" jest potrzebne. Jest bardzo wielu dobrych samorządowców, nikt nie ma zamiarów wypychać ich z życia publicznego. Ktoś był naprawdę dobrym burmistrzem, czy wójtem, może być starostą, wicestarostą, może pójść wyżej – być marszałkiem (województwa – red.), wicemarszałkiem, a poza tym jeszcze jest centrala, jest Warszawa, są stanowiska w parlamencie, w różnych instytucjach - mówił prezes PiS.

Zbyt mało, a nie zbyt dużo

- Naprawdę dla ludzi uczciwych, dobrze przygotowanych miejsca w Polsce starczy, bo po prostu my mamy takich ludzi zbyt mało, a nie zbyt dużo - podkreślił.

- Natomiast takie można powiedzieć "zastanie się", petryfikacja pewnych szerszych społecznych układów na poziomie gminy, miasta, czasem także w większych ośrodkach, być może i w Białymstoku, po prostu nie służy temu, żeby to wszystko dobrze funkcjonowało, nie służy dobrze prawom obywateli, bo obywatele w pewnym momencie stykają się z czymś takim, co już nie jest samorządem, tylko jest takim związkiem między ludźmi, którzy są w samorządzie, a także w administracji rządowej, często też w wymiarze sprawiedliwości, (stykają się - red.) z takim murem, taką swego rodzaju korporacją ludzi, którzy rządzą. My musimy robić wszystko, aby takie korporacje jednak nie powstawały - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

- To, co chcemy zrobić i zrobimy, jeśli pozwoli nam Trybunał Konstytucyjny, bo tego nie mogę rozstrzygnąć, z góry nie wiem jaka będzie decyzja TK, to jest właśnie po to, aby obywatele byli w swoich małych ojczyznach po prostu dużo silniejsi niż są obecnie - tłumaczył.

- Planujemy także np. zwiększenie uprawnień kontrolnych rad wobec wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Bo dziś są one w istocie na granicy fikcji - powiedział Kaczyński. - Władza, która nie jest kontrolowana zawsze staje się władzą złą – dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE SPORTOWE »

Bitwa wodna w Lozannie w Szwajcarii (Fot. VALENTIN FLAURAUD/PAP/EPA) czytaj dalej »