tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Premier w TVN24: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać

zobacz więcej wideo »
Premier w TVN24: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Beata Szydło była gościem "Jeden na jeden"

Polska sprawa była jednym z 12 tematów omawianych wczoraj przez Komisję Europejską - mówiła w "Jeden na jeden" premier Beata Szydło. Według szefowej rządu, procedura wszczęta w środę przez KE jest "normalna", a Polsce nie grożą żadne sankcje.

CZYTAJ RELACJĘ Z ROZMOWY - MINUTA PO MINUCIE

W środę wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że w związku z ostatnimi zmianami w polskim Trybunale Konstytucyjnym wobec naszego kraju wszczęto procedurę monitorowania praworządności. Szydło tłumaczyła w TVN24, że Polska nie jest pierwszym w historii krajem UE, wobec którego podjęto podobne działania.

- Wcześniej takie oceny funkcjonowania państw europejskich również były czynione przez Komisję Europejską, tylko nie sformalizowano tego w taki sposób - powiedziała Szydło, która przypomniała, że procedura wszczęta wobec Polski została wcielona w życie dopiero w 2014 r.

Premier zapewniała, że decyzja KE jest dokładnie tym, o czym rozmawiała dzień wcześniej z jej przewodniczącym, Jean-Claude'em Junckerem.

- (To jest) normalna procedura, którą Komisja Europejska w różnych sprawach podejmuje, czyli rozmowy, sprawdzanie dokumentów. Oni chcą to przeprowadzić, chcą rzeczywiście zapoznać się z tymi wyjaśnieniami, które dla wielu komisarzy nie są zbyt jasne - tłumaczyła Szydło.

Przypomniała, że zaprosiła już do Polski zarówno przewodniczącego Junckera, jak również innych unijnych komisarzy, tak by mogli się oni na miejscu przekonać o tym, że "wszystko jest w porządku".

Szefowa rządu zapewniała jednocześnie, że w jej ocenie nie ma dziś ryzyka sankcji wobec Polski w związku z podjętą procedurą. - Po pierwsze, Komisja Europejska nie może nikogo karać - tłumaczyła Szydło. - KE wskazuje ewentualnie, jakie środki trzeba podjąć, jeżeli uzna, że pewne działania nie są wystarczające - dodała.

"Timmermans został odznaczony przez Komorowskiego"

Premier przekonywała, że "nie dzieje się nic nadzwyczajnego", a polski rząd jest gotowy do dialogu z KE oraz przekazania dokumentów, z którymi będą się chcieli zapoznać komisarze.

- Udam się też do Parlamentu Europejskiego, jeżeli debata (o Polsce - red.) będzie przeprowadzona - zadeklarowała Szydło. Dodała, że po programie jest umówiona na rozmowę telefoniczną z szefem europarlamentu, Martinem Schulzem.

Jak mówiła, ma wrażenie, że Komisja - zaniepokojona zmianami wokół Trybunału Konstytucyjnego - nie wzięła pod uwagę ostatnich wydarzeń w Polsce w związku z tą instytucją. Przypomniała, że TK umorzył postępowanie w sprawie uchwał, na podstawie których Sejm tej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału. Prezes TK zdecydował także o włączeniu do orzekania dwójki wybranych w grudniu sędziów.

- Mam wrażenie, że pan komisarz Timmermans rzeczywiście nie miał do końca precyzyjnej wiedzy - powiedziała Szydło. Jednocześnie podała w wątpliwość jego obiektywizm. - Przypomnijmy sobie, że pan komisarz Timmermans został przez poprzedniego prezydenta, Bronisława Komorowskiego, odznaczony wysokim odznaczeniem państwowym. Myślę, że on też może kierować się w swoich ocenach troszeczkę takimi sympatiami, które nie są do końca z nami związane - tłumaczyła Szydło.

Dodała, że w Holandii, skąd pochodzi Timmermans, nie ma sądu, który stwierdzałby zgodność przepisów z konstytucją, a Luksemburg, skąd z kolei pochodzi szef KE Jean-Claude Junkcer, "prowadzi prace nad tym, żeby zlikwidować w ogóle Trybunał Konstytucyjny".

Szefowa rządu była też pytana o list, jaki we wtorek wystosował do Timmermansa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Poprosił on w nim Holendra "o zachowanie większej powściągliwości w pouczaniu i upominaniu parlamentu oraz rządu suwerennego, demokratycznego państwa. Nawet jeśli Pan – jako przedstawiciel lewicy – różni się z nami ideowo".

- Ja pewnie ten list napisałabym inaczej, ale to jest decyzja i odpowiedzialność oczywiście pana ministra - powiedziała Szydło. Stwierdziła przy tym, że najważniejsze w nim były jednak nie "emocje", a odpowiedzi na pytania, których udzielił Ziobro.

"Musieliśmy naprawić Trybunał"

Jak mówiła, środowa decyzja Komisji nie była przypadkiem.

- Cała rzecz została zainspirowana, co mówię z przykrością, przez polityków Platformy Obywatelskiej, którzy w ubiegłym roku namówili swoich kolegów z EPP (Europejska Partia Ludowa, europejska frakcja, do której należy PO - red.), żeby Polskę obłożyć taką nadzwyczajną procedurą i zastosować artykuł 7 Traktatu. W tej chwili ta decyzja Komisji dotycząca oceny sytuacji w Polsce absolutnie nie ma nic wspólnego z nadzorem - powiedziała premier Beata Szydło.

Szydło dodała, że nie twierdzi, że rządzący nie popełniają błędów. - Nas w tej chwili próbuje się oskarżać o to, że wprowadzamy program, do którego zobowiązaliśmy się w wyborach - stwierdziła.

Na sugestię, że w programie PiS nie było mowy o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym odpowiedziała, że TK "musieliśmy naprawić, bo PO dokonała takich zmian w Trybunale, które były niezgodne z Konstytucją i sam Trybunał to orzekł". - Trzeba było te rozstrzygnięcia robić na gruncie polskim - dodała.

Oglądaj
"Nie twierdzę, że nie popełniamy błędów"
Wideo: tvn24 "Nie twierdzę, że nie popełniamy błędów"

"W PO trwa walka o przywództwo, więc pobiegli do Brukseli"

- Ponieważ w Platformie toczy się walka o przywództwo, to politycy Platformy pobiegli do Brukseli. Sytuacja wymknęła się im spod kontroli. Dlatego dzisiaj potrzebny jest konsensus i dialog - zaznaczyła Szydło. - Jestem zdziwiona postawą polityków opozycji, którzy byli na spotkaniu i na spotkaniu w KPRM mówili zupełnie co innego - stwierdziła.

Szydło wyjaśniła, że Sławomir Neumann, szef klubu PO, poprosił o to, aby w Sejmie została wygłoszona informacja. - Wyraził wolę, że również im zależy na tym, żeby te sprawy polskie załatwiać tutaj w Polsce - powiedziała premier.

- Pan poseł Trzaskowski był tym uczestnikiem spotkania, który powiedział, że jeżeli zostanie zapytany czy w Polsce jest łamana demokracja, to powie, że nie, a jeżeli zostanie zapytany o to, czy zgadza się z tym, co robi rząd, to powie że się nie zgadza. I ma do tego prawo, bo jest w opozycji. Natomiast potem wychodzi i mówi coś zupełnie innego. Szkoda, bo dzisiaj musimy stanąć wszyscy razem i tak trzeba robić zawsze - dodała premier.

Na pytanie, czy uważa, że politycy opozycji to donosiciele odpowiedziała, że woli pozostawiać w tej chwili "kwestie emocji, czy wstydu, czy kwestii, które nie dotyczą merytorycznie faktów".

- Moim obowiązkiem jest w tej chwili skoncentrowanie się przede wszystkim na tym, żeby KE uzyskała jak najrzetelniejsze informacje dotyczące sytuacji w Polsce i zrobię to, bo to jest dla nas wszystkich konieczne. Mam nadzieję i głębokie przekonanie, że jednak szefowie klubów parlamentarnych dotrzymają słowa, które dali na spotkaniu w KPRM i zrobimy to wspólnie - stwierdziła Szydło.

 

Zobacz całą rozmowę z premier Beatą Szydło w "Jeden na jeden":

Oglądaj
Szydło: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać
Wideo: tvn24 Szydło: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Komentarze (301)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
wspólnota

Pani Szydło nie rozumie europejskiego stylu życia. Woli ruski knut.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Pulpie
   Pulpie

   A niby skąd ma rozumieć jak oni swoich przysiółków raczej nie opuszczają, nawet prezes niechętnie gdziekolwiek się udawał ...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MCruiser
     MCruiser

     Chyba się lekko postarzała, zdaje sobie sprawę z tego co robi, ale dlaczego brnie w to dalej. Nie szkoda jaj swojego zdrowia, nie mówiąc o Polakach i Polsce.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       IrCio_
       IrCio_

       Pani Szydło pani czytała w ogóle co na kartce pani p.Kaczyński napisał? czy klepie Pani te głupoty Polakom prosto w oczy i bez zastanowienia?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Marco Polo
         Marco Polo

         Spokojnie ludziska! To nie potrwa dlugo! W krotce sie sami wykoncza!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Bob 202

           To ma być dobra zmiana ? Zadyszka zaraz po starcie.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             5
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             pytajacy

             To rzadkie zjawisko, totalny brak kompetencji, chore ambicje, aby być przewodnią siłą narodu, chore interpretacje faktów historycznych. I Piotr Duda. Kto to kupi?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               edward009

               czy ten tzw. prezydent 20% klekal dzisiaj przed klerem w podziekowaniu,ze dali jemu ten stolek.nie na dlugo p.DUDA!!!!!!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 3
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Joanae

                 Dość polityki uprawianej na kolanach! Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest pilne podjęcie uchwały sejmu jeszcze tej nocy o wyjściu Polski z Unii Europejskiej i zerwaniu kontraktów handlowych a przede wszystkim bojkot towarów niemieckich.Nie będą wtedy komisarze unijni mieli żadnych praw i argumentów do krytykowania narodu polskiego.Dzięki rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   solo1

                   PIS prowadzi nas w objęcia Rosji.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     wscib_ski
                     wscib_ski

                     Nawet pakt z lucyfem juz im nic nie pomoze!
                     Nadszedl ostatni moment opamietania!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       slaw4012
                       slaw4012

                       Największym problemem PiS-u jest to że nie potrafią rządzić i ciągle chcą być opozycją. Z kolei największym problemem Polaków jest to że wybrali lepszą zmianę zamiast nieznanych sobie normalności.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Cyfrowy Baron
                         Cyfrowy Baron

                         Pani Szydło jest tak wiarygodna, że może już przekonać tylko przekonanych.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           6
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje

                           "Powinniśmy dalej kochać Francuzów za Napoleona, szampana, Brigitte Bardot"

                           Najlepiej oceniać politykę Macrona, kiedy zostanie prezydentem. Nie ma się przejmować tym, co się mówi w kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Leszek Miller, były premier. Skomentował w ten sposób słowa Emmanuela Macrona na temat Polski. zobacz więcej »
                           Paniczna reakcja po wypowiedzi Trumpa. "Rząd będzie monitorował sytuację"

                           Paniczna reakcja po wypowiedzi Trumpa. "Rząd będzie monitorował sytuację"

                           Po wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa o możliwości wycofania USA z umowy handlowej z Koreą Południową i obciążenia jej kosztami systemu obrony rakietowej THAAD w Seulu spadły notowania giełdy i kurs waluty. czytaj dalej »

                           INFORMACJE SPORTOWE »