tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zabił byłą dziewczynę na oczach jej matki. Są zarzuty dla policjantów

Zabił byłą dziewczynę na oczach jej matki. Są zarzuty dla policjantów
Foto: WIEŚCI Z OKOLICY - facebook.com/wiescizokolicy | Video: WIEŚCI Z OKOLICY - facebook.com/wiescizokolicy Do zabójstwa doszło w marcu 2016 r. w Żernikach k. Poznania (wideo z marca 2016 r.)

Zarzuty niedopełnienia obowiązków usłyszało dwoje funkcjonariuszy policji, którzy prowadzili postępowania w sprawie młodej kobiety zamordowanej przez byłego partnera. Wcześniej prosiła ona o pomoc. Bezskutecznie. Zginęła od ponad 20 ciosów nożem. Grożą im 3 lata więzienia.

Zarzuty niedopełnienia obowiązków zostały przedstawione dwóm funkcjonariuszom policji - mówi Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej w Warszawie. To policjantka i jeden z kierowników komisariatu policji Poznań-Nowe Miasto.

Mogą trafić do więzienia

Jak tłumaczy Kujawski, sprawa jest jeszcze w toku. Zajmuje się nim Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Śledztwo jeszcze trwa, nie wszystkie wątki zostały wyjaśnione. Śledczy nie ujawniają szczegółów postępowania.

- Po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu, policjantom grożą konsekwencje karne. Za niedopełnienie obowiązków służbowych grozić im może do 3 lat więzienia - informuje Kujawski.

Zadał 20 ciosów nożem

Do zabójstwa kobiety przez byłego partnera doszło w marcu zeszłego roku w podpoznańskich Żernikach. Sławomir B. udał się na parking przed jedną z tamtejszych firm. 21-latka razem z matką przyjechała do pracy na nocną zmianę. Wtedy B. ją zaatakował. Otworzył drzwi samochodu i zaczął dźgać nożem swoją byłą partnerkę. Zadał jej ponad 20 ciosów. Matka próbowała pomóc, ale sama została potraktowana paralizatorem. Napastnik uciekł, po kilku dniach jego ciało znaleziono w piwnicy w bloku, gdzie był zameldowany. Odebrał sobie życie.

Jak się okazało, wcześniej kobieta kilkukrotnie powiadamiała policję i prokuraturę, że B. ją szarpał, popychał, czy obmacywał. Miał też namawiać ją do odwołania obciążających go, złożonych wcześniej zeznań, pod groźbą zamieszczenia w internecie kompromitującego dziewczynę filmu.

Sławomirowi B. postawiono zarzuty kradzieży dokumentów 21-latki, kierowania gróźb oraz znęcania, tylko w związku z pierwszym zawiadomieniem. W pozostałych trzech policjanci nie mogli ustalić jego miejsca pobytu. Planowano wysłać mu wezwanie pocztą i wtedy postawić zarzuty. Zanim to się stało, mężczyzna zamordował, a potem popełnił samobójstwo.

Właśnie tego zaniedbania dotyczą zarzuty przedstawione policjantom przez Prokuraturę Krajową.

Były dymisje

Śledztwo w tej sprawie pierwotnie toczyło się w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Tomyślu. Po kilku miesiącach przejęła ją Prokuratura Krajowa.

Wobec funkcjonariuszy komisariatu policji Poznań-Nowe Miasto wyciągnięto już konsekwencje służbowe. Stwierdzono "niewłaściwy nadzór nad prowadzonymi postępowaniami", w związku z czym odwołani ze stanowisk zostali komendant Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto, a także naczelnik i zastępca naczelnika wydziału kryminalnego.

Oglądaj
Dymisje w poznańskiej policji w związku z atakiem nożownika
Wideo: TVN24 Poznań Dymisje w poznańskiej policji w związku z atakiem nożownika

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje