Wieżowiec, baseny i pomniki. Takie były plany na plac Wolności

Różne oblicza Placu WolnosciStara pocztówka Poznania, poznan.wikia.com, wikipedia, UMP

Pod koniec listopada Zarzad Dróg Miejskich zaprezentował projekt przebudowy Placu Wolności w Poznaniu. Zgodnie z nim ruch samochodowy zostałby ograniczony a zyskaliby piesi. Rewolucja? Okazuje się, że wcale nie. 50 lat temu planowano zupełnie pozbyć się aut z tego miejsca.

O różnych koncepcjach na plac Wolności opowiadał w zeszłym tygodniu Jakub Głaz, krytyk architektury, w ramach spotkania z cyklu Nowe Wymiary Miasta.

Od Muszej Góry do pomnika Chrobrego

Plac Wolności włączono do Poznania dokładnie 6 kwietnia 1798 r. Wówczas nosił on nazwę Muszej Góry - od nazwiska właścicieli tej ziemi, rodziny Muszyńskich.

Teren wyrównano i szybko stał się elementem Górnego Miasta, na którym prezentowano pułki piechoty. Placowi nadano nazwę Wilhelmowski. Ta nazwa, z przerwami, funkcjonowała do wyzwolenia się spod zaboru pruskiego oraz w trakcie niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej.

Od połowy XIX wieku na placu pojawiły się pomniki: jeden upamiętniał wojnę siedmiotygodniową i przedstawiał lwa oraz czterech żołnierzy, drugi postawiono gen. Karolowi Fryderykowi Steinmetzowi a ostatni upamiętniał Fryderyka Wilhelma III. Zniknęły one tuż po przyłączeniu Poznania do Polski. Tu zresztą właśnie, 27 grudnia 1918 r. rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie.

W okresie II Rzeczypospolitej na placu, nazywanym już placem Wolności, wycięto drzewa i posadzono klomby. Planowano także postawić na nim pomnik Wolności oraz Bolesława Chrobrego.

Ostatecznie do realizacji żadnego z nich nie doszło.

Na krótko natomiast zmieniono nazwę placu na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.

1935 r. - tabliczka z nową nazwą - Plac Marszałka Józefa PiłsudskiegoNAC

ZOBACZ WIĘCEJ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ NA STRONACH NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO I CYFROWEGO REPOZYTORIUM LOKALNEGO

Wieżowiec miał zasłonić pruską pamiątkę

Po II wojnie światowej rozważano wiele koncepcji zagospodarowania placu. W 1962 r. w miejskich pracowniach architektonicznych powstały projekty przedstawiające możliwości jego zagospodarowania.

- Najciekawszym projektem była koncepcja Witolda Milewskiego. Według niej plac Wolności miał zostać zaaranżowany bez ruchu kołowego. Miał być płytą pieszą od północnej pierzei aż do południowej. Płyta placu miała być połączona z ulicą 27 Grudnia i Okrąglakiem - tłumaczy Jakub Głaz.

Ta już na tym etapie rewolucyjna koncepcja zakładała kolejne szokujące z dzisiejszej perspektywy założenia. - Na planie znalazł się zarys budynku, który miał zasłonić gmach Muzeum Narodowego. Uznano wtedy, że jest to niezbyt ciekawy relikt czasów pruskich - tłumaczy Głaz.

"Solna 2"

Planowany wieżowiec miał jeszcze jedną funkcję. - Miał odgradzać plac od planowanej trasy północ-południe, przebiegającej śladem dzisiejszej alei Marcinkowskiego i dalej dzisiejsza ulica Piekary do Starego Browaru. To byłaby taka "Solna 2" - mówi Głaz.

Projekt trasy Piekaryarchiwum UMP

Ulica Solna została przebudowana w 1977 r. Jest elementem trasy wschód-zachód przecinającej Ostrów Tumski, która zaczęła powstawać na przełomie lat 50. i 60. a jej pierwszy odcinek między Garbarami i Śródką oddano przed 1000. rocznicą chrztu Polski. Arteria przecięła wyspę uznawaną za kolebkę polskiego chrześcijaństwa. Dekadę po jej zakończeniu przebudowano ciąg ulic Solna - Wolnica - Małe Garbary, dobudowując drugą nitkę jezdni oraz torowisko od placu Wielkopolskiego do Chwaliszewa. Podczas budowy wyburzono 18 budynków oraz dawne stajnie wojskowe.

"O parkingu mówił już Czarnecki"

Trasa Solna - projekt przebudowy z 1976 r.Kronika Miasta Poznania

- Inne koncepcje zagospodarowania placu z 1962 r. są dosyć dziwne. Prezentują one różne posadzki, jakie mogły znaleźć się na placu, zawierają one plany budowy parkingu podziemnego. Nie była to jednak żadna nowość, bo o parkingu wspominał już w 1934 r. Władysław Czarnecki - mówi Głaz.

Jedna z koncepcji z 1962 r.archiwum UMP

Plany przewidywały też powstanie parkingu milicyjnego dla Wydziału Spraw Wewnętrznych.

Ostatecznie realizacji doczekała się koncepcja Witolda Milewskiego i Lecha Sternala.

Plac Wolności pod koniec lat 60.Ri3mann | poznan.wikia.com (CC BY 3.0)

- Plac w takiej formie funkcjonował od końca lat 60. do 2004 r. Ta forma z kaskadą wodną osobiście bardziej przemawiała do mnie niż obecna - kończy Głaz.

Na projekcie fontanny zaznaczono jako baseny.

Zrealizowany projekt z lat 60.archiwum UMP

Ostatnia przebudowa placu wynikała z budowy podziemnego parkingu. Obecna forma autorstwa Kazimierza Rucińskiego i Stanisława Kirkina nawiązuje do wyglądu placu z początku XX wieku.

Plac Wolności dzisiajMika58 | Wikipedia

Przed Euro 2012 na placu Wolności odsłonięto "Fontannę Wolności". Projekt fontanny przygotowali w 2009 r. poznańscy artyści: Agnieszka Stochaj i rzeźbiarz Rafał Nowak. Trzy lata wcześniej w konkursie na projekt fontanny przygotowanym przez miasto i "Głos Wielkopolski" wygrała koncepcja fontanny w kształcie kuli autorstwa Michała Bonikowskiego. Drugie miejsce przypadło projektowi Małgorzaty Więcławskiej i Karola Furyka, który przedstawiał zrywające się do lotu ptaki a trzecie miejsce - "rozchylonej łusce"Agnieszki Stochaj i Rafała Nowaka.

W listopadzie zeszłego roku miasto zaprezentowało projekt przebudowy placu Wolności w Poznaniu. Autorami koncepcji są: dr Bartosz Kaźmierczak oraz mgr Przemysław Gwizdała z Politechniki Poznańskiej. Współpracował z nimi inż. Łukasz Ekwiński.

Ruch drogowy, zgodnie z zaproponowanym rozwiązaniem, miałby zniknąć z ul. 27 Grudnia. Ponadto powiększona ma zostać płyta placu Wolności w związku z ograniczeniem ruchu drogowego w jej okolicy. Według projektu ruch pieszy na ul. 27 Grudnia miałby zostać połączony z ruchem tramwajowym bez wydzielenia żadnej ze stref oraz umieszczenia sygnalizacji świetlnej.

Tak miałoby się zmienić centrum miasta :

Główne zmiany mają zostać wprowadzone w obrębie pl. Wolności i ul. 27 Grudnia :

Mapa Targeo

Autor: Filip Czekała/i / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Stara pocztówka Poznania, poznan.wikia.com, wikipedia, UMP

Pozostałe wiadomości

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Orlen traktowany był jak prywatny folwark - powiedział w programie "#BezKitu" minister aktywów państwowych Borys Budka. Wskazywał, że ze służbowej karty Orlenu opłacano między innymi "wydatki stomatologiczne" i "zabieg botoksu".

Budka o nietypowych wydatkach ze służbowej karty Orlenu. "Ktoś sobie mógł ząbki zrobić"

Budka o nietypowych wydatkach ze służbowej karty Orlenu. "Ktoś sobie mógł ząbki zrobić"

Źródło:
TVN24

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości nieco ponad pół miliona złotych. Kumulacja w loterii wzrosła do 520 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 19 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 19 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
Lotto.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24