Do ZTM Poznań dołącza Suchy Las. Od 28 stycznia zmieni się taryfa biletowa oraz trasy i numeracja autobusów.
Dla mieszkańców Poznania najistotniejszą zmianą jest likwidacja linii 88. Zastąpi ją linia 902, którą dojedziemy aż do działek w Suchym Lesie, obsługiwana przez Zakład Komunikacji Publicznej w Suchym Lesie. Dzięki temu nowe połączenie uzyskają mieszkańcy ulicy Alejowej, Jelonkowej i Czołgowej w Suchym Lesie.
911 jak wydłużony 67
Zdecydowanie rzadziej kursować będą autobusy linii 67. Teraz będzie ona jeździć naprzemiennie z linią 911 (dotychczas 918). Trasa obu autobusów pokrywa się od Ronda Śródka do Radojewa, 911 dojedziemy jednak dalej - aż do Biedruska.
Nowy autobus z Piątkowa do centrum
Ciekawe połączenie z centrum zyskają mieszkańcy Piątkowa. Jest nią linia 905, z której mogli korzystać już teraz, jednak obowiązywały w niej inne bilety i zatrzymywała się jedynie na wybranych przystankach. Autobus przez Poznań pojedzie z Dworca PKS przez al. Niepodległości, Księcia Mieszka I, Piątkowską, Wojciechowskiego, Jaroczyńskiego i Obornicką do Suchego Lasu i dalej do Chludowa.
Duże zmiany dla Suchego Lasu
Do centrum Poznania przestaną wjeżdżać linie 906 i 907. Tą pierwszą zastąpi linia 904, która ze Złotnik pojedzie przez Jelonek i Suchy Las, skąd ulicami Meteorytową, Morasko, Stróżyńskiego, Szymanowskiego i Szeligowskiego dotrze na osiedle Sobieskiego. Na tej samej pętli kończyć trase będzie linia 907, która dojedzie na nią przez ul. Mateckiego.
Linia 909 od 28 stycznia będzie z kolei kursować jako linia 901. Zlikwidowana zostanie linia nocna 900.
Szczegółowe informacje dotyczące: układu linii wraz ze schematami sieci, rozkładu jazdy, dodatkowych przystanków oraz zasad korzystania z biletów ZTM można znaleźć na stronie ZTM w specjalnej zakładce „Suchy Las”.
KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA:
Linia nr 67
Trasa linii pozostaje bez zmian, na odcinku od Dworca Śródka do Radojewa kursy naprzemiennie z linią 911
Częstotliwość: co 20 minut w dni robocze, co 25 minut w soboty i co 30 minut w niedziele
Linia nr 88
Linia zlikwidowana, obsługa na odcinku od Sobieskiego Dworzec do Moraska jako linia nr 902
Linia 901
ZŁOTNIKI/OS. GRZYBOWE – Suchy Las, Powstańców Wlkp. – Suchy Las, Sucholeska – Suchy Las, Bogusławskiego – Suchy Las, Działki – Suchy Las, Leśna – Suchy Las, Meteorytowa – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – SOBIESKIEGO DWORZEC
Częstotliwość: 35 minut (dni robocze), 70 minut (soboty, niedziele)
Linia 902
SOBIESKIEGO DWORZEC – Szeligowskiego – Szymanowskiego – Stróżyńskiego – Morasko – Meteorytowa – Suchy Las, Alejowa – Suchy Las, Bogusławskiego – SUCHY LAS/DZIAŁKI
Częstotliwość: 30 minut (dni robocze – w szczycie); 50-60 minut (dni robocze – poza szczytem); 50 minut (soboty i niedziele)
Linia 904
ZŁOTNIKI/WIEŚ – Złotniki, Łagiewnicka – Złotniki, Jelonkowa – Złotniki, Czołgowa – Jelonek, Obornicka – Suchy Las, Obornicka – Suchy Las, Bogusławskiego – Suchy Las, Leśna – Suchy Las, Meteorytowa – Morasko – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – SOBIESKIEGO DWORZEC
Częstotliwość: 70 minut (dni robocze, soboty, niedziele)
Linia 905
CHLUDOWO/SZKOŁA – Chludowo, Szkolna – Chludowo, Kościelna – Chludowo, Dworcowa – Zielątkowo, Dworcowa – Zielątkowo, Leśna – Golęczewo, Dworcowa – Golęczewo, Szosa Poznańska – Złotkowo, Sobocka – Złotkowo, Złota – Złotkowo, Lipowa – Złotniki, Obornicka – Jelonek, Obornicka – Suchy Las, Obornicka – Obornicka – Jaroczyńskiego – Wojciechowskiego – Piątkowska – Księcia Mieszka I – Przepadek – Al. Niepodległości – DWORZEC PKS
Częstotliwość: 50 minut (dni robocze); 60-90 minut (soboty i niedziele)
Linia 906
Kursy jako linia nr 904 do Sobieskiego Dworzec (pętla PST)
Linia 907
CHLUDOWO/SZKOŁA – Chludowo, Szkolna – Chludowo, Kościelna – Chludowo, Dworcowa – Zielątkowo, Dworcowa – Zielątkowo, Leśna – Golęczewo, Dworcowa – Golęczewo, Szosa Poznańska – Złotkowo, Sobocka – Złotkowo, Złota – Złotkowo, Lipowa – Złotniki, Obornicka – Jelonek, Obornicka – Suchy Las, Obornicka – Obornicka – Mateckiego – Stróżyńskiego – Szymanowskiego – Szeligowskiego – SOBIESKIEGO DWORZEC
Częstotliwość: 40-50 minut (dni robocze); 110 minut (soboty i niedziele)
Linia będzie zsynchronizowana z kursami na linii 701 (łączna częstotliwość co 20 minut w dni robocze w szczycie, co 30 minut poza szczytem oraz co 45 minut w soboty i niedziele)
Linia 909
Zmiana numeru linii na 901, trasa bez zmian
Linia 911
BIEDRUSKO/PARK – Biedrusko, Poznańska – Radojewo – Naramowicka – Szelągowska – Garbary – Estkowskiego – Wyszyńskiego – ŚRÓDKA DWORZEC
Częstotliwość: 40 minut (dni robocze), 50 minut (soboty), 60 minut (niedziele)
Autor: FC//kv / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: ZTM Poznań