tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pseudokibice Lecha skazani za transparent "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem"

Pseudokibice Lecha skazani za transparent "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem"
Foto: tvn24.pl | Video: TVN 24 Poznań Taki transparent wywieszono na stadionie Lecha podczas meczu z Żalgirisem

Michał N., Agnieszka K., Patryk B. i Tomasz D. zostali uznani za winnych w sprawie wywieszenia transparentu obrażającego litewskich kibiców. Pojawił się on na stadionie Lecha Poznań podczas meczu Ligi Europejskiej z Żalgirisem Wilno w 2013 roku. Kibice zostali skazani na rok ograniczenia wolności i otrzymali dwuletni zakaz stadionowy. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok w sprawie transparentu wydał w czwartek Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce. Czwórka kibiców została uznana za winnych publicznego znieważenia osób z powodu ich przynależności narodowej.

Sąd uznał, że brali oni udział w przygotowaniu i rozwieszeniu na stadionie transparentu. Ten został wniesiony przez grupę kilkunastu osób na stadion w dniu rozegrania spotkania sportowego.

Michał N., Agnieszka K.,  Patryk B. i Tomasz D. skazani zostali na rok ograniczenia wolności, nieodpłatne prace społeczne w wymiarze 30 godzin a także otrzymali zakaz wstępu na imprezy masowe oraz mecze na okres 2 lat.

Międzynarodowy skandal

Do skandalu doszło podczas zeszłorocznego meczu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno. Kibice "Kolejorza" dwukrotnie na II trybunie rozwiesili baner z hasłem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem". Na kibiców spadła fala krytyki: incydent potępiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych,ambasador Litwyczy prezes PZPN. Głos zabrał także klub, który oświadczył, że na INEA Stadionie nie ma miejsca dla osób, które wywieszają lub choćby popierają zamieszczanie transparentów obrażających inne narody lub kraje.

Oglądaj
Prezes Lecha opowiada jak antylitewski transparent został wniesiony na stadion Lecha
Wideo: TVN24 Poznań Prezes Lecha opowiada jak antylitewski transparent został wniesiony na stadion Lecha

Na Lecha posypały się kary. Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zamknął trybunę dla kibiców na jeden mecz, Komisja Dyscyplinarna UEFA ukarała natomiast klub grzywną 5 tys. euro oraz zamknięciem na jeden mecz trybuny.

Oglądaj
Trybuna II na stadionie Lecha Poznań zamknięta
Wideo: TVN 24 Trybuna II na stadionie Lecha Poznań zamknięta

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje