tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Poznańska PEKA: bilet i karta biblioteczna

Poznańska PEKA: bilet i karta biblioteczna
Foto: Miasto Poznań Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna służyć może jako karta biblioteczna

Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej można już używać w Bibliotece Raczyńskich. Dzięki temu oprócz roli biletu komunikacji miejskiej, PEKA zyskała dodatkową funkcję.

Ostatnie prace nad wprowadzeniem funkcji karty bibliotecznej do PEKA zakończyły się w piątek. Według Bartosza Trzebiatowskiego, rzecznika prasowego Zarządu Transportu Miejskiego  w Poznaniu, żeby dzięki PEKA wypożyczać książki wystarczy zarejestrować ją w Bibliotece Raczyńskich.

Oszczędniej i wygodniej

Na razie kartą można posługiwać się wyłącznie w siedzibie głównej biblioteki. Docelowo funkcja ma działać w każdej filii. - Dla naszej biblioteki oznacza to oszczędność kosztów, bo karta PEKA jest wydawana bezpłatnie. - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. Według niego ważny jest jeden i powszechny system, a PEKA to właśnie zapewnia.

Karta PEKA z założenia ma się stać głównym rodzajem biletu używanym przez pasażerów komunikacji miejskiej, a w przyszłości objąć także bilety Strefy Płatnego Parkowania, portmonetkę elektroniczną, którą będzie można zapłacić między innymi na stacjach benzynowych, w kinie, aptece, a także będzie ją można wykorzystać jako elektroniczny identyfikator cyfrowy np. w obiektach sportowych czy na imprezach masowych.

Pakiet usług dostępnych dla posiadaczy karty PEKA ma być stale poszerzany. Pełny system wejdzie w życie w styczniu 2014 roku.

Tylko na kartę PEKA

Nowoczesne Karty PEKA zastępują dawne KOMkarty od maja 2013 roku. W tej chwili już tylko na PEKĘ można ładować bilety 6-miesięczne i dłuższe. Od 30 września 2013 roku podobnie będzie z biletami 3-miesięcznymi. Od stycznia PEKA ma służyć już także zamiast zwykłych biletów i ma umożliwiać pasażerom płacenie za dokładnie taką liczbę przystanków, jaką przejadą.

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje