tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Bliźniaczki uciekły z Ukrainy przed wojną. Będą grać w piłkę w Koninie

Bliźniaczki uciekły z Ukrainy przed wojną. Będą grać w piłkę w Koninie
Foto: medykkonin.pl Julia i Wiktoria Zaloznyje z trenerem Robertem Jaszczakiem

15-letnie bliźniaczki Julia i Wiktoria Zaloznyje zostały nowymi piłkarkami mistrza Polski Medyka Konin. Obie dziewczyny wraz z rodzicami kilka dni temu uciekły z Ukrainy przed wojną, a teraz w Wielkopolsce chcą ułożyć sobie nowe życie.

Pochodząca z Dniepropietrowska rodzina do Konina trafiła trochę przypadkowo, za sprawą piłkarskiej pasji obu córek. Ukraińcy mają Kartę Polaka i polskie korzenie, dlatego łatwiej było im przebrnąć przez wszystkie sprawy formalne.

- Najpierw przyjechały do Lublina, tam ktoś się dowiedział, że dziewczyny grają w piłkę, a jak piłkarki, to Medyk. I tak zadzwonili do mnie, a w poniedziałek cała rodzina pojawiła się w Koninie - powiedział prezes i trener Medyka Roman Jaszczak.

"Z każdym dniem wojna jest bliżej"

Ukraińska rodzina cały swój dobytek zostawiła w Dniepropietrowsku, który nie jest jeszcze objęty działaniami wojennymi. Jednak, jak sami przyznali: "z każdym dniem wojna jest 10 kilometrów bliżej". Chcą w Polsce znaleźć swój nowy dom i pracę, a w tym dużą pomoc okazały władze i społeczeństwo Konina.

- Naprawdę pojawiło się wielu ludzi dobrej woli. Władze miasta, władze oświatowe, zwykłe osoby chcą pomóc. Nasz sponsor obiecał, że zapewni im dach nad głową i da tym ludziom pracę. Reakcja wielu ludzi była wzruszająca - opowiadał Jaszczak.

Wcześniej trenowały futsal

Julia i Wiktoria miały już okazję trenować z zawodniczkami Medyka. Zdaniem Jaszczaka, posiadają podstawowe umiejętności piłkarskie. Wcześniej jednak trenowały halową odmianę piłki nożnej czyli futsal.

- Zabrałem je na zajęcia, akurat trenowały ze starsza grupą. Nie są może jeszcze wirtuozami futbolu, dlatego trochę mnie śmieszą pytania, czy one wzmocnią Medyka. Na pewno nie teraz, a w przyszłości - kto wie? W swojej grupie wiekowej na pewno sobie poradzą - podkreślił prezes konińskiego klubu, który liczy, że za dwa lata bliźniaczki będą piłkarkami ekstraligowego zespołu.

Już mówią po polsku

Przed dziewczynami sporo pracy jednak nie tylko piłkarskiej, ale przede związanej z nauka języka polskiego. Dziewczyny będą uczęszczały do gimnazjum, razem z innymi piłkarkami.

- Rodzina ma ze sobą tłumacza, ale ja byłem zaskoczony, kiedy po dwóch-trzech dniach pobytu w naszym kraju dziewczyny odpowiadały po polsku na pytania - przyznał Jaszczak.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje