tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kaszubski rozbrzmiewa we wszystkich wejherowskich autobusach

Kaszubski rozbrzmiewa we wszystkich wejherowskich autobusach
Foto: nadmorski24.pl | Video: Kaszubska Jednota/ wejherowo.pl Pierwsze komunikaty pojawiły się już w marcu

Stowarzyszenia Kaszebsko Jednota dopięło swego. Od 6 stycznia we wszystkich wejherowskich autobusach oprócz polskich zapowiedzi przystanków można usłyszeć również te w języku kaszubskim. Pomysłodawcy tej akcji liczą, że na podobny krok zdecydują się też inni przewoźnicy na Kaszubach.

Wszystko zaczęło się jeszcze w marcu ub.r., kiedy to stowarzyszenie chciało uświetnić Dzień Jedności Kaszubów.

- Chcieliśmy, żeby z tej okazji kaszubskie zapowiedzi pojawiły się w komunikacji miejskiej. Napisaliśmy w tej sprawie do kilku przewoźników, ale tylko Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie pozytywnie odniósł się do tego pomysłu. Zaproponowali, żebyśmy przygotowali komunikaty dla linii nr 2 – opowiada Karol Rhode, sekretarz stowarzyszenia Kaszebsko Jednota.

Od 6 stycznia już we wszystkich autobusach

Kaszubskie zapowiedzi tak się spodobały w Wejherowie, że MZK postanowiło je wprowadzić we wszystkich liniach. - Otrzymaliśmy informację, że mieszkańcy zaakceptowali ten pomysł i jeśli chcemy to możemy przygotować zapowiedzi dla pozostałych 20 linii. Wynajęliśmy dźwiękowca, a ja zająłem się kwestiami językowymi. W grudniu wszystko było już gotowe. Ruszyliśmy 6 stycznia  - mówi Rhode.

Stowarzyszenie ma nadzieję, że teraz pozostali przewoźnicy na Kaszubach również włączą się w akcję. - Będziemy się dalej starali rozpowszechniać język kaszubski w przestrzeni publicznej. Z resztą pod takim hasłem będziemy realizować wszystkie projekty w 2016 r. - dodaje Rhode.

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje