tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wałęsa o procedurze ochrony praworządności. "Toczy się wielka dyskusja, jak ma Polska wyglądać"

Wałęsa o procedurze ochrony praworządności. "Toczy się wielka dyskusja, jak ma Polska wyglądać"
Foto: tvn24 Zdaniem Wałęsy, dziś toczy się „wielka dyskusja jak ma Polska wyglądać, jak ma Unia wyglądać, jak ma globalizacja wyglądać”

- Dobrze, że jesteśmy w jakimś układzie, w którym można podyskutować i zwrócić uwagę – powiedział dziennikarzom w piątek w Gdańsku Lech Wałęsa, pytany o wszczęcie przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności wobec Polski. - Natomiast na ile to będzie skuteczne, to czas pokaże – dodał były prezydent.

Zdaniem Wałęsy, dziś toczy się "wielka dyskusja jak ma Polska wyglądać, jak ma Unia wyglądać, jak ma globalizacja wyglądać".

- I dobrze, że są takie skrajne głosy, one nas dopingują, wymuszają zajęcie się tymi sprawami. Oni nas straszą, tylko ten strach też może być dobrze wykorzystany. Tak byśmy spali, na ryby chodzili i nikt by się nie interesował. A taka sytuacja wymusza na nas szukanie rozwiązań. Z tego punktu widzenia nie ma tego (złego), co by na dobre nie wyszło – ocenił Wałęsa, pytany, czy w Polsce jest zagrożona praworządność.

Wszczęto procedurę wobec Polski

W środę Komisja Europejska postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego. Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów.

Debata o Polsce

19 stycznia odbędzie się w Parlamencie Europejskim debata poświęcona Polsce. W czwartek premier Szydło rozmawiała telefonicznie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i - jak powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek - rozmówcy zgodzili się, że sprawa Polski nie jest obecnie najważniejsza dla UE.

"Każde państwo ma prawo do podejmowania suwerennych, wewnętrznych decyzji"

Szefowa rządu, pytana w Polsat News o debatę w PE, odparła, że będzie podkreślać, że "Polska - tak jak każde inne państwo Unii Europejskiej - ma prawo do podejmowania suwerennych decyzji, które dotyczą naszej wewnętrznej sytuacji”.

- Ja rozumiem, że Komisja Europejska czy Parlament Europejski może oczekiwać na informacje, ale każde państwo ma prawo do podejmowania suwerennych, wewnętrznych decyzji - powiedziała premier.

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje