tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

NATO zaczyna manewry na Zatoce Gdańskiej

NATO zaczyna manewry na Zatoce Gdańskiej
Foto: Piotr Leoniak / 3 Flotylla Okrętów w Gdyni | Video: tvn24 Ratownicy będą musieli ewakuować załogę z okrętu podwodnego

Na Zatoce Gdańskiej zaczynają się dziś manewry NATO Dynamic Monarch 2014. Wezmą w nich udział jednostki z 18 państw - 14 okrętów (w tym trzy podwodne) oraz samoloty i helikoptery.

Gospodarzem manewrów jest Marynarka Wojenna RP. Przez najbliższe dwa tygodnie marynarze będą ćwiczyć ratowanie załóg okrętów podwodnych. Uczestnikami, poza jednostkami wojskowymi, będą też specjalistyczne ekipy nurków, cywilne służby ratownicze i zespoły medyczne.

Rosjanie zrezygnowali

Pierwotnie zakładano, że udział w ćwiczeniach wezmą dwa rosyjskie okręty. Zostały one jednak odwołane w efekcie zaostrzenia stosunków między Rosją i NATO, wywołanego kryzysem ukraińskim. Nie mniej w manewrach wezmą udział przedstawiciele 18 państw, między innymi Australii, Francji, Holandii, Izraela, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Polski.

W ćwiczeniach uczestniczyć będą trzy okręty podwodne: polski ORP "Sęp", holenderski HNLMS "Bruinvis" oraz szwedzki HSWMS "Halland". Wraz z nimi na Zatoce Gdańskiej operować będzie 11 innych okrętów z kilku krajów, w tym okręty ratownicze i wsparcia. Z powietrza ćwiczenia wspomagać będą m.in. dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 i samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza.

Znaleźć i ewakuować załogę

Załogi wszystkich jednostek będą doskonalić umiejętności w zakresie ratowania załóg okrętów podwodnych.

- Według scenariusza okręt podwodny nie zameldował się o określonej godzinie, wobec czego pojawia się podejrzenie, że coś mogło się stać – wyjaśnia Piotr Wojtas, rzecznik 3 Flotylli Okrętów MW.

Pierwszą fazą tego ćwiczenia będzie poszukiwanie okrętu, następnie nawiązanie z nim łączności oraz dostarczanie powietrza na pokład. Głównym celem każdej akcji będzie ewakuacja załogi.

Wszystkie działania koordynowane będą z niemieckiego okrętu FGS "Main", na pokładzie którego znajdować się będzie sztab ćwiczenia. Manewry NATO pod kryptonimem Monarch odbywają się co trzy lata na różnych akwenach. Tegoroczna edycja będzie już dziewiątą z kolei.

Okręty wkrótce wyjdą z Portu Wojennego w Gdyni:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje