tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dwie agresywne gimnazjalistki trafią do ośrodka wychowawczego, trzecia dostała dozór kuratora

zobacz więcej wideo »
Dwie agresywne gimnazjalistki trafią do ośrodka wychowawczego, trzecia dostała dozór kuratora
 • Sąd rodzinny postanowi o losie dwóch zatrzymanychSąd rodzinny postanowi o losie dwóch zatrzymanych
 • Ojciec jednej z zatrzymanych dziewczyn: jest mi wstydOjciec jednej z zatrzymanych dziewczyn: jest mi wstyd
 • Dwie z agresywnych nastolatek zaczęły mataczyćDwie z agresywnych nastolatek zaczęły mataczyć
 • Minister Edukacji o sprawie pobicia gimnazjalistkiMinister Edukacji o sprawie pobicia gimnazjalistki
 • Prokuratura zaangażowała się w tę sprawęProkuratura zaangażowała się w tę sprawę
 • Kolejne nagranie z pobicia 14-latki przez bandę dziewczynKolejne nagranie z pobicia 14-latki przez bandę dziewczyn
 • Napastniczki zostały doprowadzone do sąduNapastniczki zostały doprowadzone do sądu
 • Biły bez litościBiły bez litości
 • Policja dotarła do wszystkich uczestników napaściPolicja dotarła do wszystkich uczestników napaści
 • Dwie 14-latki zostały zatrzymaneDwie 14-latki zostały zatrzymane
 • Próbowaliśmy porozmawiać z zatrzymanymi i ich matkamiPróbowaliśmy porozmawiać z zatrzymanymi i ich matkami
 • Kuratorium: w poniedziałek zaczynamy kontrolęKuratorium: w poniedziałek zaczynamy kontrolę
 • Sąd rodzinny postanowi o losie dwóch zatrzymanychSąd rodzinny postanowi o losie dwóch zatrzymanych
 • Pokłóciły się o chłopaka?Pokłóciły się o chłopaka?
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Sąd zdecydował o ośrodku wychowawczym dla gimnazjalistek z Gdańska

Jeszcze kilka dni temu bezlitośnie okładały swoją rówieśniczkę, ale w sądzie płakały i przepraszały. Dwie gimnazjalistki z Gdańska decyzją sądu rodzinnego trafią do ośrodka wychowawczego. Ich trzecia koleżanka, również oskarżona w tej sprawie, dostała dozór kuratora.

Już w sobotę dwie gimnazjalistki, które uczestniczyły w brutalnej napaści na koleżankę przed szkołą na gdańskim Chełmie, zostały zatrzymane w Policyjnej Izbie Dziecka. Napastniczki biły i kopały 14-letnią koleżankę, m.in. po głowie. Wszystko nagrał ich kolega i umieścił w internecie.

Sąd rodzinny zdecydował, że w oczekiwaniu na rozprawę, trafią do ośrodka wychowawczego. Na razie wróciły do Izby Dziecka. W ciągu pięciu dni ma zostać wyznaczona placówka, w której zostaną umieszczone.

Jedna z nastolatek ma już wcześniej zasądzony dozór policyjny za demoralizację.

Oglądaj
Nagranie z pobicia gimnazjalistki
Wideo: youtube.com/Pro Delti Nagranie z pobicia gimnazjalistki

To nie koniec problemów

Czeka je nie tylko rozprawa w sądzie dla nieletnich, wraz z innymi osobami, które zachęcały je lub nie przeszkadzały w pobiciu rówieśniczki, ale także nagana, którą już zapowiedziała dyrekcja gimnazjum. – Jesteśmy wstrząśnięci tą sytuacją. Z tymi uczennicami były wcześniej problemy, ale nie aż takie. Wyciągniemy wobec nich jak najsurowsze konsekwencje – powiedziała nam Celina Stachowicz, dyrektor Gimnazjum nr 5 w Gdańsku. - Jako szkoła wykorzystaliśmy wszystkie możliwe metody wychowawcze - twierdzi.

W sprawę zaangażowała się również Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. - Chcemy sprawdzić, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli szkoły, przed którą doszło do pobicia - poinformowała Tatiana Paszkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Podjęliśmy także decyzję o włączeniu się w śledztwo przed sądem dla nieletnich w sprawie samego pobicia - dodała.

Oglądaj
Prokuratura zaangażowała się w tę sprawę
Wideo: tvn24 Prokuratura zaangażowała się w tę sprawę

Mataczyły, więc je zamknęli

W sobotę dwie gimnazjalistki uczestniczące w brutalnej napaści na koleżankę zostały zatrzymane w policyjnej izbie dziecka. – W momencie, gdy policja zainteresowała się sprawą, dwie uczestniczki tego zdarzenia zaczęły mataczyć, przekazywać policjantom nieprawdziwe informacje, więc zostały zatrzymane – powiedziała rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Aleksandra Siewert.

Jak powiedziała Siewert, w czwartek policja otrzymała zgłoszenie o bójce przed szkołą na gdańskim Chełmie. "Funkcjonariusze udali się natychmiast na miejsce zdarzenia, pod szkołą zastali pokrzywdzoną 14–letnią dziewczynkę, sprawców już nie było" – opowiada. Do pokrzywdzonej wezwano pogotowie, które przewiozło ją do szpitala. Nastolatka doznała obrażeń, które nie zagrażały jej życiu. Po opatrzeniu została wypisana ze szpitala.

Poszło o chłopaka?

Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie, skontaktowała się z babcią poszkodowanej, która jest opiekunem prawnym pokrzywdzonej 14-latki. Zostali już ustaleni wszyscy uczestnicy tego zdarzenia, którzy są przesłuchiwani w obecności rodziców. Wszyscy są uczniami dwóch różnych szkół gimnazjalnych i w wieku około 14 lat. Siewert powiedziała, że policja "wstępnie zna przyczynę zdarzenia", ale odmówiła jej ujawnienia, zanim jego uczestnicy nie zostaną przesłuchani przez sąd.

Według wpisów na portalach społecznościowych i nieoficjalnych informacji od uczniów gimnazjum, do których dotarliśmy, przyczyną pobicia miała być kłótnia o chłopaka. Potwierdzać to może zapis wideo z zajścia. W pewnym momencie jedna z napastniczek krzyczy do bitej i poniżanej dziewczyny: "Chłopaka mi odbiłaś".

Oglądaj
Próbowaliśmy porozmawiać z zatrzymanymi i ich matkami
Wideo: TVN24 Gdańsk Próbowaliśmy porozmawiać z zatrzymanymi i ich matkami

Nagranie w sieci

Film z pobicia gimnazjalistki został opublikowany na portalach społecznościowych przez same agresorki i ich znajomych. Widać na nim, jak grupa czterech dziewcząt najpierw przewraca na chodnik idącą dziewczynę. Potem biją ją, ciągną za włosy, kopią po głowie i wyzywają. Ofiara krzyczy i płacze.

Zdarzenie rejestruje kolega napastniczek, który – jak słyszymy – prosi w pewnym momencie, aby przestały już bić. Zdarzenie obserwowało wielu uczniów, niektórzy przechodzili tuż obok maltretowanej dziewczynki. Nikt nie zareagował, a niektórzy nawet zgłaszali chęć dołączenia do bicia. Nagranie zszokowało opinię publiczną w Gdańsku. W sprawę oprócz policji zaangażowało się kuratorium oraz urząd miasta. Obie instytucje zapowiedziały kontrole i wsparcie dla społeczności w obu szkołach.

 

Oglądaj
Kuratorium: w poniedziałek zaczynamy kontrolę
Wideo: tvn24 Kuratorium: w poniedziałek zaczynamy kontrolę

 

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje