tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

31. rocznica stanu wojennego

13 grudnia w Gdańsku. Razem, ale osobno

13 grudnia w Gdańsku. 
Razem, ale osobno
Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Czupryńska, Grzegorz Armatowski Stan wojenny wspominano w Gdańsku

O północy z 12 na 13 grudnia ponad 100 osób uczciło rocznicę stanu wojennego pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Pojawiła się "Solidarność", kibice Lechii, Młodzi Demokraci i Stowarzyszenie "Godność". I było spokojnie.

Uczestnicy nocnych uroczystości postanowili nie wchodzić sobie w drogę i wspominali początek stanu wojennego po dwóch różnych stronach pomnika. Po jednej - gdańska "Solidarność", stowarzyszenie "Godność" i kibice Lechii, którzy odpalili race i odśpiewali hymn. Po drugiej - grupa młodzieży ze Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci."

Nierozliczona zbrodnia

- Dla nas - ludzi, którzy przeżyli stan wojenny, odczuli to na własnej skórze, to była wielka tragedia i zbrodnia do dziś nierozliczona - uważa Anna Satora, która przyszła na demonstrację "Solidarności" i stowarzyszenia "Godność". - Odpowiedzialni za to powinni być w końcu osądzeni - dodaje.

W zadumie pogrążyli się też ci, których 13 grudnia 1981 roku jeszcze nie było na świecie.

- Zginęło wielu ludzi, stan wojenny był wielką klęską dla Polski - mówi Krystian Kłos z "Młodych Demokratów". - Chcemy pokazać, że młodzi też pamiętają - dodaje Mateusz Gregorkiewicz.

 

Oglądaj
13 grudnia. Pamiętamy
Wideo: tvn24 13 grudnia. Pamiętamy

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

31. rocznica stanu wojennego

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje