Rośnie liczba "polskich" gangów w Niemczech. Głównie kradną samochody

Według niemieckiego MSW rośnie liczba grup przestępczych z udziałem PolakówWikipedia

Od kilku lat systematycznie rośnie liczba działających w Niemczech zorganizowanych grup przestępczych zdominowanych przez Polaków - wynika z raportu o przestępczości zorganizowanej w 2014 r., który przedstawił szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere.

W zeszłym roku niemiecka policja wykryła 44 zorganizowane grupy przestępcze, w których Polacy odgrywali kierowniczą rolę - czytamy w raporcie przekazanym dziennikarzom na konferencji w Berlinie.

W 2013 roku działały 33 takie gangi, w 2012 roku było ich 21. Większość specjalizowała się w przestępstwach przeciwko mieniu, głównie w kradzieżach samochodów. W dalszej kolejności chodziło o przestępstwa podatkowe i celne, a także handel narkotykami.

Połowa tych band składała się wyłącznie z Polaków, a druga połowa miała międzynarodowy skład.

Mniej Niemców i Turków, więcej Gruzinów

W 2014 roku w Niemczech działało też 190 zorganizowanych grup przestępczych kierowanych przez Niemców i 55 zdominowanych przez Turków. W obu przypadkach ich liczba spadła jednak w porównaniu z rokiem 2013. Niemieccy i tureccy przestępcy zajmują się przede wszystkim handlem narkotykami i dokonują przestępstw gospodarczych.

Przedstawiciele MSW zwrócili uwagę na skokowy wzrost liczby grup przestępczych składających się z Gruzinów. Ich liczba wzrosła z 3 w 2013 roku do 10. Gruzińskie bandy zajmują się głównie włamaniami do mieszkań.

Niemieckie władze prowadziły w 2014 roku łącznie 108 postępowań w związku z przestępstwami przeciwko mieniu popełnionymi przez zorganizowane organizacje przestępcze - najwięcej od 2006 roku. Autorzy raportu piszą, że "prym wiedli Litwini i Polacy przerzucający kradzione w Niemczech samochody do Polski". Przeciwko polskim bandom złodziei samochodów wdrożono 27 śledztw, 16 postępowań dotyczyło Niemców, a 11 Litwinów.

Ponad jedna trzecia (36 proc.) wszystkich podejrzanych o przynależność do grup zaliczanych do przestępczości zorganizowanej miała niemieckie paszporty - 3142 osoby. Na drugim miejscu w tej statystyce znaleźli się Litwini (946), a na trzecim Turcy 897. Domniemani przestępcy z Polski uplasowali się na czwartym miejscu. Było ich w zeszłym roku 472, prawie o 100 więcej niż w 2013 roku.

Chcą karać za sam udział w związku przestępczym

Niemiecki rząd pracuje nad projektem ustawy, która ma wprowadzić karalność za sam udział w związku przestępczym. Zdaniem MSW taka nowelizacja prawa pozwoli na skuteczniejszą walkę ze zorganizowaną przestępczością.

Raport o stanie przestępczości zorganizowanej przygotował Federalny Urząd Kryminalny.

Autor: kło / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia