Po spotkaniu Trójkąta Weimarskiego. Będzie wspólna wizyta na Ukrainie?


Trójkąt Weimarski musi być skutecznym podmiotem w europejskiej polityce – podkreślił w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna na spotkaniu z szefami dyplomacji Francji i Niemiec. Możliwe są wspólne wizyty ministrów, m.in. na Ukrainie, ale także np. na Bliskim Wschodzie czy w północnej Afryce.

Ministrowie Schetyna, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier spotkali się wieczorem w Celle-Saint-Cloud pod Paryżem. Zdjęcie ze spotkania zamieścił na Twitterze rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski.

Weimar Triangle's FM #Schetyna #Steinmeier @LaurentFabius discussing in #Paris #ENP #ebola #Ukraine &other challenges pic.twitter.com/eaiT287jpn— Marcin Wojciechowski (@maw75) październik 24, 2014

- Zależy nam na tym, żeby Trójkąt Weimarski miał możliwość budowy nowej pozycji, nowej energii, żebyśmy pracowali nad wspólnymi pomysłami wpływającymi na europejską rzeczywistość – powiedział Schetyna.

Wspólna wizyta na Ukrainie?

Podkreślił, że Polska, Francja i Niemcy chcą wspólnie rozwiązywać problemy występujące zarówno na południe od UE, jak i na wschód od niej. - Chcemy być skutecznym podmiotem w europejskiej polityce – zaznaczył. - Chcemy naszą aktywność skupiać nie tylko na wschodzie, ale także południu. Jeżeli będziemy wspólnie odwiedzać wschód Europy, to chcemy też robić to na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce – dodał. Schetyna poinformował, że będzie namawiał szefów MSZ Francji i Niemiec do wspólnej wizyty na Ukrainie. Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera i Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

Autor: eos//rzw / Źródło: PAP, TVN24