Po 13 latach terroryzm powrócił do Hiszpanii


Ostatni zamach w Hiszpanii przeprowadzono w 2004 roku - przypomina w piątek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Autor komentarza zwraca uwagę, że zamachowcy sprzed 13 lat chcieli nie tylko zabić jak największą liczbę ludzi, lecz mieli także cele polityczne.

"FAZ" pisze, że po 13 latach "terroryzm powrócił do Hiszpanii" i przypomina, że ostatni zamach w tym kraju miał miejsce w 2004 roku. "Wtedy zamachowcy mordowali w imieniu Al-Kaidy" - zaznacza autor tekstu Daniel Deckers. Do obecnego zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

"Terroryzm IS jest raczej dziełem jednostek"

Decker wyjaśnia, że zamachowcy sprzed 13 lat chcieli nie tylko zabić jak największą liczbę ludzi, lecz mieli także cele polityczne. Trzy dni po tamtym zamachu Hiszpanie wybierali parlament. Rządząca konserwatywna Partia Ludowa (PP) straciła władzę na rzecz socjalistów, którzy wycofali Hiszpanię z walczącej w Iraku koalicji kierowanej przez USA. "Zamachowcy z Nicei czy z Barcelony nie mieli geopolitycznych celów. Obecnie terroryzm IS jest raczej dziełem jednostek" - czytamy w "FAZ". Zdaniem Deckera absolutna ochrona miejsc publicznych, w tym bulwarów i mostów przed nienawiścią islamskich terrorystów nie jest możliwa. Odpowiedzią na zamach nie może być jednak jego zdaniem postawa "robimy wszystko tak jak dotychczas". Autor komentarza przyznaje się, że zamachowcy z Barcelony nie byli ostatnimi. "Jednak oni także nie zmuszą nas do rezygnacji z naszych wartości i naszego sposobu życia" - wyraża nadzieję komentator "FAZ".

Zamach w Madrycie

11 marca 2004 roku w Madrycie doszło do serii ataków terrorystycznych na pociągi. Użyto wtedy 13 bomb, z czego 10 eksplodowało. Zginęło 191 osób, a 1858 zostało rannych. Był to najbardziej krwawy atak terrorystyczny w Europie od zamachu nad Lockerbie 21 grudnia 1988 roku (zginęło w nim 270 osób).

Ponad dwa lata później, w grudniu 2006 roku, na lotnisku w Madrycie doszło do jeszcze jednego ataku, ale o mniejszej skali i nieinspirowanego przez dżihadystów. Sprawcami byli terroryści z organizacji ETA. Wybuch samochodu pułapki spowodował wówczas śmierć dwóch osób, rannych było około 50.

Autor: mart//rzw / Źródło: PAP

Raporty: