Pistorius jeszcze poczeka na wyrok. "Nie mógł przewidzieć, że zabije"

Aktualizacja:

Sąd w Pretorii odroczył do piątku wyrok w sprawie Oscara Pistoriusa oskarżonego o zamordowanie swojej narzeczonej Reevy Steenkamp. Wcześniej sędzia Thokozile Masipa stwierdziła, że prokuratorowi nie udało się dowieść, iż Pistorius działał z premedytacją oraz z zamiarem bezpośrednim. Uznała, że nie mógł on przewidzieć, iż strzelając przez drzwi toalety, zabije kobietę. Tym samym oczyściła go z zarzutu morderstwa, ale lekkoatleta wciąż może zostać skazany za zabójstwo. Grozi za to kara 15 lat więzienia.

Jak podkreśliła sędzia Masipa, prokuratora nie zebrała jednoznacznych dowodów na to, że Pistorius z pełną świadomością zastrzelił Steenkamp. Dodała, że działanie sportowca było "chaotyczne", co wyklucza zamiar bezpośredni zabójstwa.

Sędzia uznała jednak, że nie ma wątpliwości, iż to Pistorius przyczynił się do jej śmierci. Przysłuchujący się temu na ławie oskarżonych sportowiec zareagował płaczem.

Prokuratura wskazywała na sprzeczności

W czasie mowy końcowej na początku sierpnia prokurator Gerrie Nel starał się wykazać liczne sprzeczności w zeznaniach Pistoriusa. Poruszający się na protezach sportowiec z RPA trzymał się przez długi czas wersji, że wziął przebywającą w toalecie partnerkę za włamywacza i dlatego oddał kilka strzałów przez drzwi, śmiertelnie raniąc kobietę. Podczas jednej z rozpraw - przesłuchiwany przez Nela - stwierdził jednak, że strzelił przypadkowo, nieświadomie.

Prokurator podważał również wersję lekkoatlety dotyczącą jego zachowania tuż przed śmiercią Steenkamp. Miał także zastrzeżenia do zarzutów sportowca odnoszących się do błędów policji przy zbieraniu dowodów i robieniu zdjęć miejsca tragedii, zaznaczając, że oskarżony zgłaszał je jeszcze przed rozpoczęciem śledztwa i okazaniem materiału dowodowego.

Badania psychiatryczne: nie stwierdzono zaburzeń

Przeprowadzone w czerwcu badania psychiatryczne nie wykazały u oskarżonego żadnych zaburzeń. Jego obrońca Barry Roux zapewniał zaś, że jego klient - ze względu na niepełnosprawność - ma podwyższoną skłonność do gwałtownych reakcji w poczuciu zagrożenia. W zeszły piątek obrońca wygłosił mowę końcową.

W czwartek przed budynkiem sądu w Pretorii zorganizowano protest, który miał zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet. Jego uczestnicy solidaryzowali się z rodziną zastrzelonej narzeczonej sportowca, Reevy Steenkamp.

Oscar Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może startować w igrzyskach.

Proces w Pretorii rozpoczął się 3 marca.

[object Object]
Pistorius wychodzi z sądu we wtorekReuters TV
wideo 2/13

Autor: kg//rzw//plw / Źródło: PAP, Reuters

Raporty: